Životní jubileum paní profesorky MUDr. Olgy Hníkové, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2011; 66 (6): 422.
Kategorie:
Osobní zprávy
Běh času je neúprosný a říkává se, že je jedinou spravedlností na tomto světě. Přesto mám dojem, že v případě paní profesorky Hníkové je poněkud více spravedlivý. Jednak vůči paní profesorce tím, že jí umožňuje v plné fyzické a psychické síle věnovat se nejen své rodině, ale i nadále profesi dětského endokrinologa, vzdělávání mediků 3. lékařské fakulty a předávání zkušeností mladším lékařům postgraduálně. A jednak je spravedlivější i vůči jejím pacientům tím, že paní profesorka zavedla v našem státě v roce 1985 pravidelný celopopulační novorozenecký screening kongenitální hypotyreózy a od té doby včasně zahájenou substitucí L-tyroxinem zachránila intelekt a umožnila vést plnohodnotný život asi tisíci dětem. Dále se významně podílela na odstranění jodového deficitu v našem státě.
Profesorka Hníková řešila řadu grantových projektů a participovala v mezinárodních studiích týkajících se tyreopatií. Vedle rozsáhlé přednáškové aktivity publikovala přes 160 původních článků. Je autorem nebo spoluautorem 7 monografií. Stále léčí ve své ambulanci dětské pacienty s endokrinními poruchami. Paní profesorka v dobách minulého režimu, kdy to nebylo zdaleka samozřejmé a lehké, přinášela informace a podněty ze západního vyspělého světa a stala se i prvním českým členem Evropské společnosti dětské endokrinologie (ESPE). Habilitace a jmenování jí byly umožněny až po roce 1989. V letech 1990–1997 byla přednostkou své mateřské Kliniky dětí a dorostu 3. lékařské fakulty a FN Královské Vinohrady, kde působí dodnes.
Vážená a milá paní profesorko, u příležitosti Tvého jubilea (nar. 29. 11. 1931) Ti chceme poděkovat za vše, co jsi vykonala pro dětské pacienty, pro českou pediatrii a endokrinologii a pro nás lékaře jak odborně, tak i lidsky. Tvá osobnost je nám vzorem. Přejeme Ti mnoho zdraví, klidu a radosti do dalších let.
Jménem všech spolupracovníků
Felix Votava
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2011 Číslo 6
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Nekrotizujúca enterokolitída donosených novorodencov – kazuistika a prehľad literatúry
- Imunodeficience
- Používání léků mimo schválené indikace v pediatrii
- Změny elektrické kožní vodivosti v důsledku bolestivého stimulu u novorozenců různých gestačních kategorií a srovnání se změnami vybraných fyziologických parametrů