Zemřel emeritní přimář dětského oddělení v České Lípě MUDr. Vratislav Hadrava (13. 1. 1930 – 7. 3. 2009)
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2009; 64 (6): 327.
Kategorie:
Osobní zprávy
MUDr. Vratislav Hadrava se narodil v Mratíně u Prahy 13. ledna 1930 v rodině místního obchodníka. Snad také proto mu zůstala po celý život schopnost praktické rozvahy a kalkulace. Dětství a mládí prožil v láskyplném klidném prostředí. Již od útlého dětství byl činorodým členem Sokola. Po absolvování gymnázia v Brandýse nad Labem začal studovat lékařskou fakultu UK v Praze, kterou ukončil v roce 1955. V tomto roce přichází na umístěnku na Českolipsko, kde se záhy orientuje na pediatrii, které zůstal věrný celý svůj profesní život stejně jako Českolipsku. Jeho první sudetské roky byly vskutku pionýrské: v několikačlenném pediatrickém týmu museli zvládnout jak nemocniční lůžkové zázemí, tak i ambulantní léčebně preventivní péči s vyjížděním do ordinací v jednotlivých obcích celého okresu. V letech 1965–1967 působil jako terénní pediatr v tuniském Kartágu. Po návratu od roku 1970 se stal zástupcem primáře a současně zabezpečoval lékařskou péči sportovním gymnastům v děčínském vrcholovém středisku. Po odchodu primáře Vlasáka v roce 1978 do důchodu stanul v čele dětského oddělení.
Pod jeho trpělivým a velkorysým pedagogickým vedením dospěly na dětském oddělení v průběhu předatestační přípravy desítky absolventů lékařských fakult. V nich zanechal hlubokou stopu svým profesionálním, ale i laskavým a obětavým jednáním k malým pacientům a jejich rodičům. Otevřené demokratické a neformální prostředí dětského oddělení bylo i v dobách normalizačního socialismu pověstné pro svoje mikroklima v celé nemocnici a mnohé pediatry ovlivnilo zásadním způsobem na dlouhá léta. Promyšleně a systematicky dbal o odborný růst lékařů i praktických pediatrů. Nezištně předával svoje bohaté zkušenosti i nové informace. Za jeho profesionalitou navíc stála osobnost vysokých hodnotových kvalit. Byli jsme opakovaně svědky řešení konfliktních situací s kolegy i s klienty, které zvládal s trpělivou a vlídnou virtuozitou tak, že zúčastněné strany sporu odcházely zpravidla zklidněny a spokojeny s řešením. Vypjaté medicínské situace nad nemocnými dětmi dokázal řešit s chladnou hlavou a přehledem. Své sekundární lékaře i sestry řídil klidně a vlídně, protože většina ctila jeho profesionální i lidskou autoritu, ale také důsledně.
Jeho odchod z funkce primáře v 61 letech v roce 1991 byl odchodem respektované osobnosti, proto zůstal i poté pro své okolí nadále primářem. Také proto mu bylo v roce 2000 uděleno čestné členství České pediatrické společnosti ČLS JEP a její pamětní medaile. Následnou řadu let působil jako platný a uznávaný člen vedení nemocnice, který se věnoval styku s pojišťovnami až do definitivního odchodu do důchodu v roce 2007.
Primář Vratislav Hadrava byl pro své nejbližší a přátele energický, činorodý člověk, chrlící některé nápady s klukovským nadšením. Byl odpovědný k pacientům, spolupracovníkům, k druhým lidem i širokému okolí, ochotný pomoci, shovívavý k chybám svých bližních. Prakticky do konce života věnoval svůj zájem poznávání a společenskému dění. Pro nás lékaře byla velkým darem otevřenost, s jakou hovořil o odborných věcech, svých pochybnostech a nejistotách i o osobních životních zkušenostech. Velkým zájmem o politické i společenské dění, o nové přírodovědecké poznatky jeho osobnost vyzrávala prakticky do posledních dní. I přes své tělesné obtíže s přibývajícími lety dokázal velkou část energie věnovat vnoučatům a přátelům svými neotřelými nápady. Za svoji svěžest a životní energii nemalým dílem vděčil i zázemí své manželky Zdenky, s kterou prožil 50 let společného života a která dlouhá léta působila také jako pediatr na Českolipsku. Jejich tři synové úspěšně absolvovali lékařskou fakultu.
Prim. MUDr. Josef Gut
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2009 Číslo 6
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
Nejčtenější v tomto čísle
- Kortikosteroidy a azathioprin v prvním roce léčby Crohnovy nemoci u dětí
- Inhalovaný oxid dusnatý v léčbě těžkého respiračního selhání dětí
- Klinický význam vyšetřování mutací v genu pro transkripční faktor PROP1 u dětí s vrozeným deficitem růstového hormonu
- Dny dětské endokrinologie 2009