Juvenilní hyperbilirubinémie
Juvenile Hyperbilirubinaemia
Juvenile hyperbilirubinaemia is from the etiological aspect a heterogeneous group and affects in particular theadolescent population. The prevalence of juvenile hyperbilirubinaemia is relatively high, in the adolescentpopulation 2 - 6%, with a predominance of boys. It comprises quite benign entities such as Gilbert’s syndrome,but under the symptomatology of isolated hyperbilirubinaemia in the initial stage also conditions with a progressiveaffection of the liver may develop such as Wilson’s disease, alpha 1 antitrypsin deficiency or low score chronichepatitis. The task of the physician after diagnosis of juvenile hyperbilirubinaemia is to confirm the hepatic typeof jaundice and during a longitudinal follow up make a more accurate diagnosis of isolated hyperbilirubinaemiain adolescents. During the time needed to make a more accurate diagnosis various lifestyle measures are necessarywhich may interfere with strenuous sports activities in adolescent patients, with their vocational training and itsselection.
Key words:
juvenile hyperbilirubinaemia, Gilbert’s syndrome, adolescents
Autoři:
P. Kabíček; J. Hamanová 1
Působiště autorů:
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK, Praha
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2000; (6): 388-391.
Kategorie:
Články
Souhrn
Juvenilní hyperbilirubinémie jsou z hlediska etiologického heterogenní skupinou onemocnění, která postihujepředevším dospívající populaci. Prevalence juvenilní hyperbilirubinémie je relativně vysoká, v populaci dospíva-jících 2 - 6 %, s převahou chlapců. Patří sem nozologické jednotky zcela benigní, jako například Gilbertůvsyndrom, ale pod symptomatologií izolované hyperbilirubinémie mohou v iniciální fázi probíhat i jednotkys možným progresivním postižením jater, jako např. Wilsonova choroba, deficit alfa 1-antitrypsinu či chronickáhepatitida nízkého skóre. Ůlohou lékaře po zjištění juvenilní hyperbilirubinémie je potvrzení jaterního typužloutenky a při longitudinálním sledování upřesnění diagnózy izolované hyperbilirubinémie u mladistvých. V prů-běhu doby potřebné k upřesnění diagnózy jsou nutná režinová opatření, která mohou ovlivnit možnost závodníhosportu u dospívajících pacientů, přípravu na povolání nebo i jeho volbu.
Klíčová slova:
juvenilní hyperbilirubinémie, Gilbertův syndrom, dospívající
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2000 Číslo 6
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Somatický vývoj chlapců v prepubertě a nástupu puberty
- Juvenilní hyperbilirubinémie
- SAPHO syndrom u šestnáctiletého chlapce
- Sociální pediatrie v praxi praktického lékaře pro děti a dorost -možnosti sociálního zabezpečení pro rodiny s postiženými dětmi