'PATOLOGIE ORL OBLASTI
Autoři:
J. Laco
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 57, 2021, No. 3, p. 130
Kategorie:
MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...
... se u diabetiků mohou v příušní žláze vyskytnout mnohočetné onkocytární cysty
Onkocyty jsou relativně častou součástí nádorů i nenádorových lézí slinných žláz. K nádorům s dominantní populací onkocytů patří např. Warthinův tumor, onkocytom, onkocytární karcinom nebo onkocytární varianta mukoepidermoidního karcinomu. Příležitostně se mohou onkocyty fokálně vyskytovat také např. v pleomorfním adenomu nebo v adenoidně cystickém karcinomu. Mezi nenádorové onkocytární léze patří např. nodulární onkocytární hyperplázie typicky postihující starší ženy. Recentně rozšířili spektrum onkocytárních salivárních lézí Soares et al., kteří publikovali zajímavé pozorování o výskytu bilaterálních mnohočetných onkocytárních cyst v příušních žlázách u nemocných s diabetes mellitus 2. typu.
Soubor tvořilo 6 žen a 2 muži ve věku 44–78 let (medián 62 let). Sedm nemocných se léčilo s diabetes mellitus 2. typu a 5 bylo obézních. Klinicky se postižení projevovalo opakujícím se bolestivým oboustranným zduřením příušních žláz, ve kterých byly zobrazovacími metodami zjištěny mnohočetné cysty. Nálezy byly indikovány k parciální parotidektomii. Mikroskopicky byly prokázány mnohočetné cysty variabilní velikosti, které byly vystlány dvouřadým onkocytárním epitelem a které byly vyplněny sytě eozinofilním sekretem, místy obsahujícím drobný krystalický materiál bílkovinné povahy. Imunohistochemicky vykazovaly onkocyty vystýlající cysty profil odpovídající epitelu žíhaných vývodů; navíc však byla zjištěna výrazná exprese markeru GLUT1, kterou autoři studie dávají do souvislosti s hyperglykémií.
Závěrem lze konstatovat, že autoři předložili dobře dokumentované pozorování, které vedle sialoadenózy rozšiřuje spektrum lézí slinných žláz vznikajících u nemocných s diabetes mellitus. Bude jistě užitečné dalšími studiemi zjistit, zda by bylo lze očekávat regresi těchto onkocytárních cyst nebo alespoň zmírnění klinických obtíží při lepší kontrole glykémie či nikoli. V kladném případě by bylo možné pacienty ušetřit parotidektomie se všemi jejími komplikacemi. Na úplný závěr je nutné ocenit metodickou preciznost použitou k důkazu, že onkocytární cysty vznikají dilatací žíhaných vývodů a také použití rastrovací elektronové mikroskopie a spektroskopie k bližšímu popisu morfologie a chemického složení krystalického materiálu.
Zdroje
Soares CD et al. Bilateral multiple oncocytic cysts of the parotid gland in type 2 diabetes patients. Histopathology 2020; 76(4): 613-624.
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2021 Číslo 3
Nejčtenější v tomto čísle
- Doporučení pro testování PD-L1: metodika testování a reportování výsledků Verze_1 (17. 5. 2021)
- Sekvenování nové generace – nástroj vědy či rutinní patologie?
- Molekulární testování u karcinomu endometria (společné doporučení ČOS, onkogynekologické sekce ČGPS, SROBF a SČP ČLS JEP)
- Využití metylačního profilu v diagnostice a prognostice nádorových onemocnění CNS