Zpráva z kurzu endourologie v Amsterdamu
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2012; 16(4): 258-259
Kategorie:
Zprávy
Ve dnech 29. až 30. listopadu 2012 proběhl kurz endourologie horních močových cest v Amsterodamu (TRAINING COURSE IN BASIC AND ADVANCED TECHNIQUES IN URETEROSCOPY AND PERCUTANEOUS NEPHROLITOTOMY). Tento kurz je od roku 2007 cyklicky pořádán v Amsterodamu v AMS (Academisch Medisch Centrum) a v Paříži v Tenon Hospital. Vedoucími kurzu jsou prof. Jean de la Rosette (AMC Amsterdam, Meibergdeef 9, 1105 AZ) a prof. Oliver Traxler (Tenon Hospital Paris). Pořádání této akce je podporováno firmou Olympus.
První den odpoledne proběhla úvodní přednáška prof. Jeana de le Rosette o možnostech moderních metodik v endoskopické léčbě horních močových cest. Konkrétně byly předneseny perkutánní a ureteroskopické techniky. Posléze byly prezentovány kazuistiky čtyř pacientů plánovaných na příští operační den na vlastní workshop. Druhý den následoval workshop, v rámci kterého proběhla i prezentace prof. Olivera Traxlera (první den pro sněhové přeháňky se nestačil dostavit) na téma flexibilní uretroskopie. Byla zaměřena na její možnosti, indikace a v neposlední řadě na triky využívané zkušeným endourologem. Vlastní workshop obsahoval operační výkony u čtyř pacientů. Ve třech případech se jednalo o litiázu horních močových cest a u posledního pacienta o recidivu tumoru pánvičky po předešlé endoresekci.
U první pacientky byla prezentována možnost léčby pyelolitiázy kombinovanou metodikou flexibilní uretroskopie a perkutánní extrakce v poloze na zádech. Jednalo se o morbidně obézní pacientku s recidivující urátovou litiázou, která tvořila odlitek dolního kalichu, spodní části pánvičky a pokračovala až do pelviureterální junkce. Výkon probíhal v poloze na zádech s mírným vypodložením bedra pacientky. Nejprve byl zaveden flexibilní uretroskop do močovodu s prezentací zavedení přístroje bez předešlé dilatace uretrálním stentem a poté po punkci pánvičky byl zaveden i nefoskop. Trypse litázy flexibilním uretroskopem probíhala pomocí Holmiového laseru technikou tzv. vaporizace při použití vysoké frekvence a nízké energie a dezintegrace perkutánně probíhala pomocí sonotrody s trvalým odsáváním fragmentů. Konkrement byl odstraněn kompletně. Kombinovaná technika měla výhodu v možnosti rychlejší trypse a současně v možnosti vyhledání drobných fragmentů flexibilním uretroskopem a jejich „servírování“ k lumen sonotrody. Výkon byl ukončen zavedením single-loop stentu do ureteru a balonkové nefrostomie.
U druhého pacienta se jednalo o konkrement v dolní kalichové skupině, který byl řešen flexibilní uretroskopií. Při výkonu se ukázalo, že nejde o solitární konkrement, ale o mnohočetnou drobnou litiázu v dolním kalichu ledviny. Vzhledem k množství fragmentů by bylo velice zdlouhavé odstraňovat jednotlivé konkrementy, a proto byla prezentována technika aplikace několika ml krve do kalichu s litiázou. Po několika minutách došlo ke vzniku koagula se shlukem konkrementů, které bylo odstraněno kličkou.
Třetí pacient měl objemnou třícentimetrovou pyelolitiázu a drobnou kalikolitiázu v dolním kalichu. Tento konkrement byl opět řešen kombinovanou uretroskopickou a perkutánní metodikou. Zajímavostí bylo, že konkrement v dolním kalichu nebyl v kalichu přímo punktovaném při perkutánní části, ale v kalichu, který byl dorzálněji, a proto byl vyřešen pomocí uretroskopu. Zde se opět projevila výhoda kombinované techniky, kdy je možné využít uretroskopu k vyřešení drobné litiázy místo jinak nutné nové punkce kalichu.
Poslední operace se věnovala řešení povrchové recidivy tumoru pánvičky perkutánní technikou, a to pomocí endoresekce s Ho:YAG laserem.
Všechny výkony byly prováděny v nově zrekonstruovaném multimodálním operačním sále, kde byly k dispozici čtyři monitory na flexibilních ramenech a další obrazovka zabudovaná ve stěně operačního sálu. Vše bylo řízeno ovládacím panelem s možností volného přepínání obrazu monitorů z jednotlivých vstupů. Při operacích byla využita zobrazovací technika Olympus Exera III.
Kurz nabídl velkou zkušenost z centra věnujícího se endourologické operativě. Jednotlivé techniky a možnosti jejich využití lze ve všech směrech přenášet do klinické praxe na našem pracovišti. Přínosem kurzu byla i prezentace drobných technických detailů využívaných v endourologii, které jsou v naší praxi zatím opomenuty.
MUDr. Petr Běhounek, prof. MUDr. Hora Milan, Ph.D.
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2012 Číslo 4
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
Nejčtenější v tomto čísle
- Myoglobinurie jako projev rabdomyolýzy po extrémní fyzické zátěži
- Zobrazení karcinomu prostaty metodami nukleární medicíny
- Prognóza pacientů s T1G3 uroteliálním karcinomem močového měchýře léčených vakcínou BCG – retrospektivní analýza
- Liposarkom retroperitonea v lokalizaci dolního polu ledviny