PRAŽSKÉ DENTÁLNÍ DNY OPĚT SPOLEČNĚ S PRAGODENTEM 2023
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 123, 2023, 2, s. 30
Kategorie:
Informace
Letošní 26. ročník mezinárodního kongresu Pražské dentální dny (PDD), který pořádá Česká stomatologická komora, se uskuteční v termínu 13.-14. října 2023. Bude se konat společně s veletrhem Pragodent 2023 v PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech, jak vyplývá z dohody mezi ČSK a PVA o pořádání společné akce vždy jednou za dva roky.
ODBORNÝ PROGRAM PDD: JEDNO TĚLO – JEDNA MEDICÍNA
Při hledání hlavního tématu pro letošní rok nás inspirovaly dvě věci. Za prvé výstupy mezioborové pracovní skupiny pro dentální fokusy a za druhé již delší čas klíčící pocit, že se nám chápání stomatologie a zubního lékařství stále více posouvá od medicíny k více či méně obtížnému řemeslu. Na drtivé většině vzdělávacích akcí včetně PDD účastníci poslouchají přednášky, jak udělat úsměv krásnější, jak nejlépe zuby rekonstruovat a zachovat jejich funkci a estetiku. Často se přitom možná zapomíná, že řada pacientů k nám přichází se spoustou jiných neduhů a nemocí a že stejně důležité jako dokonale řemeslně odvedený výkon je i to, aby pacient návštěvu u nás „přežil“ bez újmy na celkovém zdraví.
Proto jsme jako motto letošního kongresu zvolili heslo Jedno tělo – jedna medicína.
Do hlavního programu jsme se snažili vybrat ty nejdůležitější styčné plochy stomatologie a všeobecné medicíny tak, aby vybraní přednášející přinesli aktuální upgrade informací z oblastí medicíny, s nimiž se v našich ordinacích setkáváme nejčastěji.
V první řadě to bude série přednášek týkající se oborů, které se podílely na přípravě doporučení při řešení problematiky fokálních infekcí: kardiochirurgie (doc. Petr Němec), ortopedie (MUDr. Vladislav Barták), ORL (MUDr. Richard Salzman), parodontologie (MUDr. Ladislav Korábek) a endodoncie (doc. Luděk Peřinka).
Další bloky budou věnovány antikoagulační a antiagregační léčbě, stále rozšířenější antiresorpční terapii a problematice pacientů s diabetem. Každý blok bude obsahovat část přednášenou odborníkem na danou problematiku ze všeobecné medicíny a část stomatologickou, která by měla přinést praktické informace pro každodenní praxi. Z celé řady přednášejících si dovolím zmínit prof. Štěpána Svačinu (diabetologie), prof. Samuela Vokurku (onkologie), doc. Václava Vyskočila (osteologie) a velmi zajímavého zahraničního hosta Assoc. prof. Dr. Stevena P. Engebretsona z USA, který vystoupí v diabetologickém bloku a bude hovořit o vlivu diabetu na parodont. V rámci pedostomatologického bloku vystoupí prof. Petr Štourač (anesteziologie) k problematice sedací a premedikací u dětských pacientů. Samozřejmě by se dalo najít mnoho dalších styčných bodů mezi dutinou ústní a všeobecnou medicínou, ale více témat se do programu prostě nevešlo.
Tradicí PDD je samozřejmě vystoupení zajímavého zahraničního přednášejícího. Kromě prof. Engebretsona přijal pozvání také Dr. Lutz Laurisch z Německa, který bude hovořit na téma Diagnostika slin v zubní praxi.
V dalších dvou sálech bude paralelně probíhat tradiční stomatologický program s plejádou přednášejících z domácích klinických pracovišť i z terénních praxí. Velkou radost přineslo rozšíření skupiny pedostomatologických přednášejících o kolegyně z privátních praxí se zaměřením na dětskou klientelu. Zajímavé přednášky na PDD 2023 jistě najdou i další členové dentálního týmu, zejména dentální hygienistky a sestry.
SPOLEČENSKÝ PROGRAM
Neméně důležitou součástí kongresu je společenský program. Hlavní událostí bude dentální párty s koncertem v pátek 13. 10. večer v prostorách letňanského výstaviště. Těšit se můžete na kapelu MIRAI a poté na Parolet a YesBlues.
MUDr. Jan Šváb
člen představenstva ČSK a odborného výboru PDD 2023
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2023 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- MIH – komplexní problém s nutností komplexního přístupu
- Význam ústní sprchy pro čištění mezizubních prostor
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Lactobacillus reuteri − přirozené probiotikum s celoživotním významem
Nejčtenější v tomto čísle
- HISTORIE TRANSPLANTACÍ ZUBŮ V ČESKÉ REPUBLICE
- ÚČINKY NEPSYCHOTROPNÍCH FYTOKANABINOIDŮ NA ORÁLNÍ BAKTERIE – IN VITRO STUDIE
- FOKUSY.CZ – ONLINE ALGORITMUS ŘEŠENÍ PROBLEMATIKY FOKÁLNÍ INFEKCE
- SBORNÍK ABSTRAKTŮ KONFERENCE ÚSMĚV 023