K životnímu jubileu doc. MUDr. Antonína Zichy, CSc.
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 115, 2015, 3, s. 59
Kategorie:
Laudatio
Docent MUDr. Antonín Zicha, CSc., proděkan Lékařské fakulty UK v Plzni a přednosta plzeňské Stomatologické kliniky letos oslavil v plném zdraví a síle své 65. narozeniny.
Jubilant se narodil 25. 8. 1950 ve Zlíně; svá mladá léta prožil ve Vizovicích, kde také maturoval. V roce 1976 ukončil studium na Lékařské fakultě v Plzni a nastoupil na Stomatologickou kliniku, které zůstal věrný dodnes. Začínal jako asistent, po atestaci v roce 1979 pracoval již jako odborný asistent. V roce 1988 obhájil kandidátskou disertační práci a rok poté byl zařazen do specializační nástavby v oboru stomatologická protetika.
Tomuto oboru se pak v následujících letech plně věnoval. Jako prvý v České republice začal využívat v laboratorních i ordinačních postupech technický laser. Tato tematika se stala i náplní jeho habilitační práce „Využití laseru LSW 4000 v protetice“, obhájené v roce 1999.
Docent Zicha absolvoval řadu školení, odborných kurzů a stáží na protetických pracovištích v ČR i v zahraničí. Obor stomatologické protetiky přednáší v plné šíři jak v pregraduálním, tak v postgraduálním vzdělávání. Je předsedou zkušební komise pro státní zkoušky ze stomatologických oborů a předsedou Oborové rady postgraduálního studia ve stomatologii.
Pro potřebu výuky napsal osm učebních textů, tři jako hlavní autor a pět jako spoluautor, podílel se autorsky i na jedné monografii a dvou překladech. Oponoval mnoho kandidátských disertací a habilitačních prací, recenzoval řadu odborných publikací.
V oblasti výzkumu se zaměřil zejména na aplikaci elektroniky ve stomatologii. Málokdo ví, že je autorem deseti vynálezů z oblasti medicíny, chráněných patentem; byl oceněn i cenou ministra zdravotnictví „Nejlepší zlepšovatel resortu zdravotnictví“. V roce 1987 přišel s myšlenkou elektronického generování kmitavého pohybu kořenového nástroje; princip tohoto vynálezu je používán různými výrobci dodnes.
Docent Zicha působí nepřetržitě od roku 1997 v náročné funkci proděkana Lékařské fakulty UK v Plzni, je členem Vědecké rady LF, předsedou Oborové rady pro stomatologii, zastával i funkci tiskového mluvčího fakulty a předsedy ediční komise pro elektronické publikace. Je také členem redakční rady časopisů Česká stomatologie a Praktické zubní lékařství a Progresdent, členem několika zahraničních a tuzemských odborných společností. Působil rovněž jako člen Vědecké rady ministra zdravotnictví.
Od roku 2001 až dosud zastává funkci přednosty plzeňské Stomatologické kliniky.
Spektrum jeho aktivit je tak široké, že je obtížné je v krátkém retrospektivním přehledu vyjmenovat.
A jaký je doc. Zicha člověk ? Vystupuje skromně a neokázale, je velmi pracovitý. Ve styku s podřízenými spíše přesvědčuje, než nařizuje. Vážíme si ho i pro jeho příkladný vztah k pacientům, pro jeho vysokou profesionalitu.
Docent Zicha žije v harmonickém manželství, má dvě dcery a jednoho vnuka.
K jeho zálibám patří stále radiotechnika, četba (historie druhé světové války), horská turistika, práce na zahradě rodinného domu a „kutilství všeho druhu“.
Do všech dalších let mu přejeme především pevné zdraví, pohodu a spokojenost v osobním i pracovním životě. Přejeme mu hodně sil a elánu i hodně hezkých chvil strávených na jeho šumavské chalupě.
Spolupracovníci
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2015 Číslo 3
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Význam ústní sprchy pro čištění mezizubních prostor
- Diagnostika alergie na bílkoviny kravského mléka − aktuální postupy a jejich vypovídací hodnota
- Ověřený efekt lokální léčby u streptokokové a virové faryngitidy
Nejčtenější v tomto čísle
- Retence špičáků
-
Strategie prevence zubního kazu založené na důkazech
Část 2. Nástroje léčebně-preventivních a profylaktických technologií. Fluoridy - Nové farmakoterapeutické možnosti v současné stomatologii
- K životnímu jubileu doc. MUDr. Evy Záhlavové, CSc.