Jubilant prof. MUDr. Zdeněk Broukal, CSc.
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 113, 2013, 2, s. 31
Kategorie:
Jubileum
Na jaře letošního roku oslaví řada nepřehlédnutelných osobností české stomatologie svá významná životní jubilea. Patří mezi ně i profesor Zdeněk Broukal, který na konci března oslaví, pro nás, kteří ho známe, jubileum, které k němu „nepatří“.
Zdeněk Broukal vystudoval na Fakultě všeobecného lékařství obor stomatologie a pak doplnil své medicínské vědomosti i na Lékařské fakultě hygienické UK v Praze. Po promoci krátce pracoval v Ústavu epidemiologie a mikrobiologie a poté nastoupil do Výzkumného ústavu stomatologického. Nejprve se věnoval studiu mikrobiální ekologie dutiny ústní se zaměřením na orální streptokoky a oportunní aktinomycety (v roce 1974 obhájil disertaci na téma Ekologie viridujících streptokoků v dutině ústní), pak v týmu oddělení pro orální biologii (vedeným MUDr Maud Kindlovou, DrSc.) studiu mikrobiálního agens v experimentálním modelu parodontitidy u hlodavců. Od devadesátých let organizuje epidemiologická šetření stavu chrupu a ošetření populace ČR a studiu behaviorálních faktorů v prevenci zubního kazu.
V roce 2000 habilitoval na 1. LF UK v oboru stomatologie (habilitační práce Fluoridy v prevenci zubního kazu dočasného chrupu v raném předškolním věku) a v roce 2004 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy.
Jeho pedagogická činnost zahrnuje pregraduální výuku v předmětech Mikrobiologie, Kariologie a Preventivní zubní lékařství a postgraduální výuku v doktorském studijním programu, kde je úspěšným školitelem a členem oborové rady Preventivní medicína.
V současnosti je předsedou Stomatologické společnosti ČLS JEP, členem výboru European Association for Dental Public Health (v 2009–2011 byl prezidentem), členem pracovní skupiny SCHER (Scientific Committee on Health and Environmental Risks) a pracovní skupiny pro funkční potraviny ILSI (International Life Sciences Institute) Evropské komise.
Je členem redakční rady časopisu Dental Public Health a recenzentem několika zahraničních časopisů z oblasti preventivní stomatologie a veřejného zdraví a přísným, leč objektivním recenzentem i našeho časopisu.
Dosud publikoval jako první autor nebo spoluautor kolem 150 dílčích časopiseckých sdělení, z toho větší polovinu v zahraničí a podílel se v autorských týmech na vzniku několika monografií vyšlých doma i v zahraničí. Organizoval řadu kongresů a sympozií doma i v zahraničí, v posledních letech zejména sérii mezinárodních workshopů o metodologii epidemiologických a intervenčních studií v oboru stomatologie a veřejného zdraví.
Svým neuvěřitelně širokým vědeckým rozhledem nejen v oboru stomatologie, ale i mikrobiologie, imunologie a v dalších medicínských disciplínách a zároveň citem pro nové výzkumné trendy je významným učitelem nastupující generace výzkumných a pedagogických pracovníků v ústavu a respektovaným kolegou ostatních vědecko-výzkumných spolupracovníků.
K osobnostnímu profilu profesora Broukala neodmyslitelně patří jeho zájem o vše nové – a to nejen z oblasti biomedicínských věd, ale patří sem i jeho zájem o soudobou vážnou hudbu, moderní výtvarné umění a sochařství.
Spolu s ostatními členy stomatologické obce chceme jubilantovi upřímně popřát pevné zdraví, zachování vědecké a pedagogické kreativity a také hodně mladých spolupracovníků, kteří budou sdílet jeho pohled na stomatologii jako medicínský obor a jeho přesvědčení o nezbytnosti stomatologického výzkumu.
Pracovníci Ústavu klinické a experimentální stomatologie 1. LF UK a VFN v Praze
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2013 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- MIH – komplexní problém s nutností komplexního přístupu
- Význam ústní sprchy pro čištění mezizubních prostor
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Lactobacillus reuteri − přirozené probiotikum s celoživotním významem
Nejčtenější v tomto čísle
- Dlaždicobuněčný karcinom rtu
- Využití antimikrobiálního a protizánětlivého působení extraktu z Macleaya cordata (Willd) R. Br. v terapii zánětu zubního lůžka
- Kvalita zdravotní péče v České republice v kontextu Evropské unie (Krátké sdělení)
- Jubilant prof. MUDr. Zdeněk Broukal, CSc.