K osmdesátinám MUDr. Slávka Šafáře, CSc.
Autoři:
Petr Schütz
Působiště autorů:
Oddělení maxillofaciální chirurgie, Nemocnice Al-Adan, Kuvajt
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 111, 2011, 5, s. 105-106
MUDr. Slávek Šafář, CSc., se narodil 23. srpna 1931 v Praze. Po maturitě byl přijat na Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze, kde promoval v roce 1957. Vzápětí pokračoval ve studiu stomatologické větve téže fakulty. Po ukončení vysokoškolského studia působil krátce v nemocnici v Jičíně a na stomatologické klinice v Hradci Králové, poté nastoupil jako sekundář na II. stomatologickou kliniku FVL UK v Praze. V roce 1960, po úspěšném složení atestace 1. stupně v oboru stomatologie, byl vybrán pro práci na lůžkovém oddělení kliniky. Zde pod vedením profesora Borovanského získal první zkušenosti v oboru maxillofaciální chirurgie a účastnil se rovněž klinické výzkumné práce. V roce 1965 se stal odborným asistentem.
V létech 1969–1970 pracoval na klinice profesora Obwegesera v Curychu, která v té době byla nejvýznamnějším centrem evropské maxillofaciální chirurgie. Zakrátko si získal svou pracovitostí, svědomitostí a odborným rozhledem takovou důvěru, že mu profesor Obwegeser svěřoval ošetřování svých soukromých pacientů. Rozsáhlé znalosti a zkušenosti zde získané mu umožnily s vynikajícím prospěchem absolvovat nástavbovou atestaci v oboru ústní, čelistní a obličejové chirurgie v roce 1972.
V roce 1975 MUDr. Šafář absolvoval studijní pobyt na univerzitních klinikách v Hamburku, Düsseldorfu a Mainzu. Téhož roku byl pozván jako školitel preprotetické a ortognátní chirurgie do švédského Bodenu. Byl prvním chirurgem, který ve Švédsku provedl operaci mandibulární prognatie metodou sagitální osteotomie.
Vedle klinické, výzkumné a výukové činnosti po léta spolupracoval s n.p. Chirana na vývoji nástrojů pro maxillofaciální chirurgii. Počátkem osmdesátých let založil spolu s docentem Otradovcem z II. oční kliniky FVL UK pracovní skupinu pro orbitální chirurgii. Podílel se také na tvorbě moderních výukových pomůcek: film o preprotetické úpravě atrofické dolní čelisti, jehož byl spoluautorem, získal druhou cenu na festivalu odborných filmů v Karlových Varech v roce 1981. V roce 1983 dr. Šafář obhájil kandidátskou disertaci nazvanou „Předprotetická chirurgická úprava atrofické dolní čelisti“.
Významným mezníkem v jeho životě se stal rok 1987, kdy byl na doporučení prof. Kufnera pozván k pracovnímu pobytu do Kuvajtu. Tento pobyt byl přerušen iráckou invazí do Kuvajtu v roce 1990. Po vynuceném návratu do vlasti byly odborné kvality MUDr. Šafáře oceněny ministrem zdravotnictví jeho jmenováním členem lékařského týmu prezidenta republiky.
V roce 1991 MUDr. Šafář vyhověl žádosti kuvajtského ministerstva zdravotnictví a vrátil se do funkce konzultanta maxillofaciální chirurgie v nemocnici Al Amiri, kde pracoval do konce listopadu 2001. Od počátku svého působení v Kuvajtu si získal obdiv a autoritu u kolegů různých specializací i různých národností. Jeho energie a pracovní nasazení byly příslovečné a ani léta expozice tolik odlišnému pracovnímu a myšlenkovému prostředí je nedokázaly otupit. Nejen že byl chirurgem se „zlatýma rukama“ a vybaveným neuvěřitelně dokonalou znalostí anatomie, byl také chirurgem, který není žárlivý na své znalosti a zkušenosti a je kdykoliv ochoten se o ně s mladšími kolegy podělit. Ve vztahu k pacientům osvědčoval obětavost, která šla daleko za rámec kodifikovaných pracovních povinností a jazykových a kulturních bariér. MUDr. Šafář byl po léta doyenem české lékařské komunity v Kuvajtu. Všemožně pomáhal nově příchozím kolegům adaptovat se na nezvyklé podmínky a úspěšně proplout úskalími byrokracie a odlišné profesionální kultury.
Ani v osmdesátém roce svého života MUDr. Šafář nezanechal aktivní chirurgické činnosti a zúročuje příležitostně své jedinečné zkušenosti při operování pacientů se závažnými maxillofaciálními poraněními na Stomatologické klinice 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
V kruhu svých přátel je MUDr. Šafář oceňován jako tolerantní naslouchající společník, velkorysý hostitel, vyhledávaný spolehlivý cestovní partner, obětavý pomocník v případech krizí. Kromě toho je o něm známo, že je milujícím manželem, otcem a zejména oddaným a pyšným dědečkem tří vnuků.
Přejeme mu do dalších let pevné zdraví a neutuchající elán, jaký osvědčoval dodnes.
MUDr. Petr Schütz
vedoucí lékař oddělení maxillofaciální chirurgie
Nemocnice Al-Adan, Kuvajt
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2011 Číslo 5
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Význam ústní sprchy pro čištění mezizubních prostor
- MIH – komplexní problém s nutností komplexního přístupu
- Diagnostika alergie na bílkoviny kravského mléka − aktuální postupy a jejich vypovídací hodnota
Nejčtenější v tomto čísle
- Komplikace spojené s pozdní diagnostikou folikulárních cyst dolní čelisti
- Vaskulární anomálie – hemangiomy. Možnosti jejich diagnostiky a terapie
- Maligní fibrózní histiocytom jazyka
- K osmdesátinám MUDr. Slávka Šafáře, CSc.