Vzpomínáme na MUDr. Karla Veverku
Autoři:
Doc. MUDr. Otakar Brázda, CSc.
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 110, 2010, 2, s. 21
V prvních dnech tohoto roku – 11. ledna 2010 – opustil naše řady MUDr. Karel Veverka. Severní Čechy byly jeho rodištěm a severním Čechám patřilo 45 let jeho životní cesty stomatologa.
Na Lékařskou fakultu UK v Plzni vstoupil jako absolvent zdravotnické školy, obor zubní laborant, a stomatologii si zvolil za svou specializaci. Po promoci v roce 1959 nastoupil v Mostě jako obvodní lékař a po třech letech přechází do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Na tomto krajském pracovišti se vypracoval postupně do funkce ordináře, poté zástupce primáře a konečně v letech 1979 až 1990 vedl jako primář stomatologické oddělení s lůžkovou částí. Pro svou práci si cíleně rozšiřoval svou kvalifikaci pobytem v zahraničí na univerzitách v Erfurtu, Vídni, Műnsteru a Curychu.
Vedle této své činnosti v léčebně preventivní péči byl častým řečníkem na kongresech, sympoziích a pracovních schůzích České stomatologické společnosti, některé z těchto akcí organizačně zajišťoval. Své zkušenosti publikoval v časopisech, byl recenzentem pro nakladatelství Grada - Avicenum a Scientia Medica.
Významný podíl jeho aktivit patřil i zdravotnickému školství. Řadu let vedl výuku zubních laborantů a v roce 1996 inicioval školu pro vzdělávání v oboru diplomovaná dentální hygienistka. Vybudoval výuku tohoto, u nás dosud neznámého zdravotnického povolání, školu materiálně zabezpečil ve spolupráci s Česko–Slovensko– Švýcarskou společností. Výuka na této škole, a to jako první v České republice, byla zahájena 1. září 1996. Dr. Veverka sám přednášel předmět preventivní stomatologie.
Za léta svého působení si získal pověst odpovědného, spolehlivého a obětavého lékaře i kolegy. Byl vždy připraven poradit i pomoci. Jako školitel, konzultant i oponent se podílel na desítkách absolventských prací. Své zkušenosti předával stážistům na oddělení a zdravotním sestrám pří pomaturitním studiu. Jako krajský stomatolog výrazně pozvedl úroveň stomatologické péče v Severočeském kraji. Sledoval důsledně literaturu od časopisů po všechny nově vydávané knihy z našeho oboru.
Byl dlouholetým členem výboru České stomatologické společnosti. Za tuto svou práci byl odměněn medailí České lékařské společnosti. J. E. Purkyňě, byl oceněn čestným členstvím České stomatologické společnosti, byl jmenován „Osobností české stomatologie“ Českou stomatologickou komorou.
Jeho přátelský, vstřícný a kolegiální způsob jednání všichni oceňovali stejně jako jeho noblesní vystupování a smysl pro humor.
Ve své profesionální činnosti měl vždy velkou oporu ve své choti Haně. Ta má ke stomatologii blízký vztah a své zkušenosti ze stomatologické laboratoře využívala ve výuce na SZŠ a VZŠ v Ústí na Labem.
Ve vzpomínkách kolegů, spolupracovníků, žáků i pacientů zůstává MUDr. Karel Veverka jako vynikající odborník, obětavý lékař, skvělý učitel a člověk ryzího charakteru.
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2010 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Význam ústní sprchy pro čištění mezizubních prostor
- MIH – komplexní problém s nutností komplexního přístupu
- Diagnostika alergie na bílkoviny kravského mléka − aktuální postupy a jejich vypovídací hodnota
Nejčtenější v tomto čísle
- Kostní piezochirurgie v orální a maxilofaciální oblasti
- Následky úrazů dočasných zubů
- Stomatologická péče u pacientů s myasthenia gravis
- Ortodontická léčba pacienta s obličejovým rozštěpem (2. část - Kazuistika)