In memoriam MUDr. Luďka Weinera, CSc.
(19. 10. 1924 – 10. 1. 2010)
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 110, 2010, 1, s. 3
Když jsme blahopřáli loňského podzimu svému dlouholetému kolegovi, odbornému asistentovi MUDr. Luďkovi Weinerovi, CSc., při příležitosti jeho 85. narozenin, netušili jsme, že ani jeho dosud nezdolná vitalita nepřemůže zákeřnou chorobu, která se krátce nato přihlásila.
L. Weiner se narodil v Častolovicích nad Orlicí, gymnaziální studia ukončil v Hradci Králové v roce 1943. Do osvobození pracoval jako pomocný dělník v rámci tzv. totálního nasazení, část této doby strávil v internačním táboře. V letech 1945–1951 studoval medicínu na právě založené královéhradecké pobočce Lékařské fakulty Karlovy Univerzity a pracoval i jako zubní technik. Po promoci nastoupil v témže roce na Stomatologickou kliniku v Hradci Králové a tomuto pracovišti zůstal věrný po celý svůj profesní život. S klinikou prožil veškeré její peripetie v podobě častých stěhování, začlenění kliniky a celé lékařské fakulty do armádního zdravotnictví (v roce 1954 jmenován náčelníkem posádkového zubního ambulatoria VLA), opakovaná období zlepšování a zostřování pracovních vztahů determinovaných více či méně nezdravou politickou situací. Velkou osobní statečnost a zásadovost projevil i v listopadu 1989.
Atestaci 1. stupně složil v roce 1955, atestaci 2. stupně v roce 1968. V témže roce obhájil kandidátskou práci (CSc.) týkající se působení časového faktoru na kvalitu zubních protéz. V jeho odborných aktivitách dominovala stomatologická protetika. Na toto rámcové téma sepsal řadu odborných prací, týkajících se zejména zhotovování zubních protéz při ztížených podmínkách v ústní dutině a proslovil řadu přednášek. V rámci výukového procesu jej nebylo možné na klinice minout, o studenty se staral od prvního do posledního ročníku v rámci preklinické propedeutiky a klinické protetické výuky. Důležité bylo i jeho dlouholeté působení externího učitele na střední zdravotnické škole při výuce zubních techniků. Žáci a studenti, spolupracovníci a v neposlední řadě rovněž pacienti oceňovali jeho skromnost a obětavost, píli a pracovitost, dar řeči, ochotu a schopnost pomoci či vysvětlit nejasnosti.
MUDr. L. Weiner, CSc., byl nositelem řady ocenění, které mu udělily odborné společnosti a lékařská fakulta, byl účastníkem národního boje za osvobození. Věříme, že i z tohoto útržkovitého a velmi neúplného pokusu o obraz jeho osobnosti plyne podstata jeho odkazu pro stomatologickou veřejnost, na nějž můžeme pokládat symbiózu kladných povahových rysů, projevujících se vlídným jednáním s pacienty, spolupracovníky a studenty, s hlubokou profesionalitou a snahou vždy odvést dobrou práci.
Čest jeho památce!
Doc. MUDr. Radovan Slezák, CSc.
MUDr. Jan Bittner
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2010 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- MIH – komplexní problém s nutností komplexního přístupu
- Význam ústní sprchy pro čištění mezizubních prostor
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Lactobacillus reuteri − přirozené probiotikum s celoživotním významem
Nejčtenější v tomto čísle
- Ortodontická léčba pacienta s obličejovým rozštěpem (1. část)
- Stav chrupu dětí se zdravotním postižením a dětí nespolupracujících po ošetření v celkové anestezii (Retrospektivní studie)
-
Výchova k zubnímu zdraví na základních školách
Desátý ročník výukového programu ZDRAVÉ ZUBY
(Souborný referát) - Alimentární příjem fluoridu u dětí ve věku 4-5 let