Korespondenční audit intraorálních dentálních rentgenů
Postal Audit of Intraoral Dental X-Ray Units
Summary:
The National Radiation Protection Institute (NRPI) developed a method for independent postal quality audit of dental Intraoral X-ray units. Its aim is to make more effective and to complement the existing system of quality assurance in dental radiodiagnostics particularly considering the radiation safety of patients that arises from valid Czech laws. The present paper gives information of this method and prepared changes in the quality assurance system.The postal audit means that a dentist using an X-ray intraoral unit obtains by post a simple dosimetric set containing an instruction sheet. The dentist is requested to do all required procedures according to the instruction sheet and to send the set back to NRPI. The measurements cover only the basic and most important parameters of the X-ray unit, which can influence the radiation safety of the patient. Specifically, air kerma output measurements, radiation f"ield size and exposure reproducibility. The film developing proces is checked by measurements of sensitometric parameters.The method was tested at 49 medical workplaces equipped with an X-ray unit. The performed pilot study proved applicability of the method in form of a postal audit and besides fit proved its ability to judge the radiation protection level at a particular medical workplace. The results of evaluation support the known fact that the main problems in current dental radiodiagnostics in the Czech Republic are outdated X-ray units and application of improper methods for dental film processing.The method has been implemented finto the existing system of controls since 2002. It is assumed that one half of all Czech X-ray units will be controlled in this way every year performed on state costs. Medical workplaces with good results of the audit will not be required to have tests for a period of one year then.
Key words:
postal audit - intraoral X-rays - dental radiodiagnostics
Autoři:
D. Kroutilíková; L. Novák
Působiště autorů:
Státní ústav radiační ochrany, Praha, ředitel ing. R. Filgas
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník , 2002, 2, s. 70-74
Kategorie:
Články
Souhrn
Ve Státním ústavu radiační ochrany (SÚRO) byla vyvinuta metoda pro nezávislý korespondenční audit intraorálních rentgenů. Jejím cílem je doplnit a zefektivnit stávající systém zabezpečení jakosti v zubní radiodiagnostice z hlediska radiační ochrany pacienta vyplývající z platnosti tzv. Atomového zákona. Tento článek podává informaci o této metodě a chystaných změnách v systému zabezpečení jakosti.Korespondenční audit spočívá v zaslání jednoduché dozimetrické sestavy s návodem na pracoviště se zubním intraorálním rentgenem, které v souladu s instrukcemi provede požadované procedury a zašle sestavu zpět k vyhodnocení. Měření se týkají pouze základních a nejdůležitějších parametrů rentgenu ovlivňujících radiační zátěž pacienta, tedy měření kermy na konci tubusu, velikostí pole záření na konci tubusu a reprodukovatelnosti expozic. Proces zpracování filmů je kontrolován pomocí měření senzitometrických charakteristik dentálních filmů.Metoda již byla vyzkoušena v praxi na 49 pracovištích. Provedená pilotní studie prokázala její použitelnost ve formě korespondenčního auditu a zároveň prokázala schopnost metody posoudit ze získaných výsledků úroveň radiační ochrany na konkrétním kontrolovaném pracovišti. Vyhodnocení výsledků potvrdilo známý fakt, že hlavními problémy v současné zubní radiodiagnostice v ČR je používání zastaralých rentgenových přístrojů a nedodržování správného způsobu zpracování filmů.Od roku 2002 probíhá zkušební provoz metody, po vstoupení v platnost novely vyhlášky SÚJB č. 184/1997 Sb. bude metoda zavedena do stávajícího systému prováděných zkoušek a kontrol jako tzv. nezávislá prověrka. Předpokládá se, že každoročně bude takto zkontrolována polovina všech rentgenů v ČR na náklady státu. U pracovišt s dobrým výsledkem auditu nebude v následujícím ročním období požadována zkouška dlouhodobé stability.
Klíčová slova:
korespondenční audit - intraorální rentgeny - zubní radiodiagnostika
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2002 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- MIH – komplexní problém s nutností komplexního přístupu
- Význam ústní sprchy pro čištění mezizubních prostor
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Lactobacillus reuteri − přirozené probiotikum s celoživotním významem
Nejčtenější v tomto čísle
- Rízená tkáňová regenerace parodontu a její místo v ortodontické léčbě
- Racionální metoda časné léčby obráceného skusu
- Chronická, akutně exacerbovaná periodontitis na pilířích rozsáhlé protetické práce. Možnosti terapie - chirurgický nebo konzervativní přístup? Kazuistika
- Užití Aulinu® (nimesulide) v léčbě temporomandibulárních dysfunkcí