Jubileum doc. MUDr. Šárky Pitrové, CSc., FEBO
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Oftal., 73, 2017, No. 5-6, p. 188
Kategorie:
Osobní zprávy
V prosinci tohoto roku se dožívá významného životního jubilea nestor české oftalmologie, Čestná členka České a Slovenské lékařské společnosti, držitelka medaile profesora Vanýska, Zlaté medaile ČLS JEP a dlouholetá předsedkyně České oftalmologické společnosti doc. MUDr. Šárka Pitrová, CSc., FEBO.
Paní docentka Šárka Pitrová je špičkový odborník se zaměřením na mikrochirurgii předního očního segmentu, laserových operací oka a rekonstrukčních výkonů v jeho okolí. Jako organizátorka a lektorka postgraduálních kurzů zaměřených na výuku mikrochirurgie katarakty a glaukomu, předává své bohaté zkušenosti doma i v zahraničí. Je vynikajícím pedagogem v pregraduální a postgraduální výuce oftalmologie domácích i zahraničních studentů na očních klinikách v Praze a nyní na LF MU v Brně.
Její vědeckovýzkumná činnost byla zaměřena na studium biokompatibility nových materiálů pro výrobu nitroočních a kontaktních čoček s profesorem Wichterlem a Ústavem makromolekulární chemie AV v Praze. Byla úspěšnou řešitelkou řady rezortních výzkumných úkolů a grantů MZ ČR.
Byla iniciátorkou a spoluautorkou významného národního projektu AMADEUS pro monitoring a hodnocení léčby věkem podmíněné makulární degenerace. Jako první chirurg u nás provedla v roce 1987 fakoemulzifikaci čočky přístrojem Cavitron Kelman 9001.
Je dlouhodobou členkou redakční rady časopisu Česká a slovenská oftalmologie a má hlavní zásluhu na přestavbě a vytvoření anglické verze časopisu.
Doc. MUDr. Šárka Pitrová, CSc., FEBO je členkou řady domácích a zahraničních odborných společností, na nichž úspěšně reprezentuje českou oftalmologii.
Dovol nám, milá Šárko, popřát Ti pevné zdraví, životní pohodu, neutuchající invenci a hodně sil do další náročné práce pro ČOS.
Eva Vlková
Štítky
OftalmologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská oftalmologie
2017 Číslo 5-6
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Kontaktní dermatitida očních víček
- Jak působí benzalkonium chlorid a prostaglandiny na epitelové buňky Meibomových žláz?
- Patofyziologie a možné komplikace hyfémy
Nejčtenější v tomto čísle
- Sarkoidóza a její oční manifestace (rozbor šesti kazuistik)
- Doporučený postup očního vyšetření u nejmenších dětí a dětí předškolního věku v běžné ambulantní praxi
- Perzistující arteria hyaloidea – indikovat k operaci či nikoli?
- OCT nálezy a dlouhodobé výsledky vitrektomie u jamky terče s makulopatií