XIV. European Congress of Neurosurgery – Řím
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2012; 75/108(1): 37
Kategorie:
Zpráva z akce
Ve dnech 9.–14. října 2011 proběhl v Římě XIV. evropský neurochirurgický kongres. Historie evropských sjezdů začala v roce 1959 v Curychu. K významným mezníkům patřil IV. evropský kongres v Praze v roce 1971, na kterém byla založena Evropská asociace neurochirurgických společností (EANS). Na tento kongres dodnes vzpomínají pamětníci jako na mimořádnou událost, zcela se vymykající počínající „normalizaci“ společnosti. Kongres byl tehdy logickou odměnou zakladatelům oboru za jejich práci, kterou dokázali prodat na mezinárodním poli.
Letošní sjezd se konal v kongresovém centru na půli cesty mezi letištěm a centrem věčného města. Zastoupení z České republiky bylo bohaté – včetně reprezentantů firem přesahoval počet 30 účastníků. Struktura kongresu je v současnosti velmi podobná americkým kongresům AANS a CNS. Ranní placené hodinové semináře se podrobně věnují vybraným tématům a dávají jejich účastníkům podrobný vhled do dané problematiky. Dopolední plenární sekce je vysoce prestižní záležitost, při které se vybraní řečníci věnují jednotlivým kontroverzním tématům z různých úhlů pohledu v dostatečném časovém prostoru. V tomto bloku se na pódium dostanou pouze „opinion lídři“ oboru. Pro mne osobně šlo o klíčový blok, při kterém jsem si často utřídil názory na kontroverzní problematiku. Odpolední program představovaly paralelní sekce přednášek na definovaná témata. Prezentace v délce 10 minut byly v závěru jednotlivých bloků následovány krátkými ústními sděleními v podobě „oral e-posterů“. Velká část sdělení byla uvedena mimo jednotlivé bloky v podobě elektronických posterů. Z hlediska aktivní účasti nevyšla česká neurochirurgie vůbec špatně. Aniž hodnotíme přínos jednotlivých pracovišť, je celkový počet příspěvků následující: postery (včetně oral e-posterů) 17, přednášky 8, přednášky v plenární sekci, resp. state-of art prezentace 2, a „presidential lecture“ 1.
Kromě odborné vědecké části plní evropský kongres i funkci politicko-diplomatickou. Z tohoto pohledu byl kongres pro naši neurochirurgickou obec mimořádně úspěšný. Nejprve byl profesor Beneš zvolen prezidentem EANS a následně byla Praha potvrzena jako organizátor EANS kongresu v roce 2014. Oba tyto momenty je třeba vnímat jako osobní úspěch profesora Beneše, ale zároveň též jako mimořádnou prezentaci a závazek celé české neurochirurgické obce. Kongres v roce 2014 v Praze zcela jistě přinese spoustu práce všech členů neurochirurgické společnosti. Nepochybuji, že naše aktivity vůči kongresu EANS v Praze 2014 vyústí ve stejný úspěch, jaký jsme zažili v Římě.
MUDr. Vladimír Přibáň, Ph.D.
Neurochirurgie České Budějovice
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2012 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Vertebroplastika – možnost léčby strukturálně narušených obratlů
- Karpální tunel a neurochirurg – zkušenosti po 2 200 operacích
- Kazuistika Guillainova-Barrého syndromu u pacienta s renálním karcinomem
- Klinický standard pro farmakoterapii neuropatické bolesti