7. letní škola gastroenterologie ASNEMGE/EAGE
Autoři:
I. Kajzrlíková
Působiště autorů:
Beskydské Gastrocentrum, Interní oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku p. o.
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2010; 64(5): 32-33
Kategorie:
Zprávy z akcí
Ve dnech 10.–13. června se v Praze konal již 7. ročník letní gastroenterologické školy pořádané ASNEMGE (The European Gastroenterology Association) a EAGE (European Association for Gastroenterology and Endoscopy). Vedoucími kurzu byli Joost PH Drenth z Nizozemí za ASNEMGE a Heinz Hammer z Rakouska za EAGE, z České republiky zde jako přednášející vystoupil Petr Dítě.
Letošního kurzu se zúčastnilo 94 mladých gastroenterologů z 25 zemí, za Českou republiku Přemysl Falt z Ostravy, Karel Dvořák z Prahy a Ivana Kajzrlíková z Frýdku-Místku. Všichni účastnící byli ubytováni v hotelu Crowne Plaza v Dejvicích, kde také probíhaly dopolední přednášky i praktické odpolední lekce.
Po úvodním přivítání čtvrteční odpoledne zazněla přednáška Geerta Wantena z Nizozemí na téma střevní selhání a syndrom krátkého střeva, diskutující zejména praktické rady při výživě v různých fázích těchto onemocnění, a přednáška Paula Fockense taktéž z Nizozemí zaměřená na NOTES. Fockens přisuzuje hlavní význam NOTES novým technikám s ní spojených, zejména různým způsobům uzavírání žaludku. Výbornou zkušenost má s OTSC klipy, kdy u pacientů s ránou pod 3 cm do 24 hodin od vzniku je uzávěr stěny žaludku s použitím těchto klipů úspěšný v až 88 %.
Tři následující dopoledne probíhala teoretická výuka kombinující přednášky s kazuistikami. Byly zde prezentovány kazuistiky pacientů s funkčními gastrointestinálními obtížemi, s divertikulitidou, s NASH a hepatocelulárním karcinomem v cirhóze, s melénou při antikoagulační terapii a algickou formou chronické pankreatitidy.
V přednášce o managementu divertikulitidy Heinze Hammera byla rozebrána diagnóza SCAD (Segmental Colitis Associated with Diverticulosis), která se vyskytuje až u 11 % pacientů s divertikulózou, tedy u 1,5 % celkové populace. Histologicky se podobá IBD a rozděluje se na 4 podtypy: 1 – crescent fold disease, 2 – mild to moderate UC-like, 3 – Crohn´s disease-like, 4 – severe ulcerative colitis-like.
Jan Willem Greeve z Nizozemí měl sdělení o úloze bariatrické chirurgie u obezity, diabetu a NAFLD. Za nejúčinnější metody snížení a udržení váhy považuje žaludeční bandáž, žaludeční bypass a biliopankretickou diverzi, z nichž poslední metoda má nejvyšší efekt na kompenzaci diabetu. Je zajímavé, že po malabsorpčních výkonech u pacientů s NASH se výrazně sníží jaterní steatóza, ale zvyšuje se riziko fibrózy.
V sekci věnované krvácení do horní části zažívacího traktu byla tato tematika rozebrána jak z hlediska farmakologické terapie (Chris Hawkey,VB), tak z hlediska endoskopické terapie (Jayan Mannath,VB). Je prokázáno, že podávání transfuzí zvyšuje riziko recidivy krvácení, takže je doporučeno podávat transfuze krve až při poklesu hemoglobinu pod 70 g/l. Zvláštní pozornost byla věnována krvácení u kardiologických pacientů užívajících warfarin, anopyrin či klopidogrel. U rizikových kardiaků na anopyrinu je doporučeno při akutním krvácení medikaci nevysazovat. Vysazení anopyrinu na 2–3 dny má z hlediska krvácení efekt shodný s pokračováním terapie, proto je u těchto rizikových pacientů vhodné podávat anopyrin i při akutním krvácení kontinuálně. Mannath demonstroval užití heather probe, bipolar golden probe a APC a diskutoval dávku adrenalinu: při aplikaci 5–10 ml vs 13–20 ml je riziko recidivy krvácení 30 % vs 15 %, opatrnosti je však třeba u kardiaků. Velká diskuze nastala ohledně snášení či ponechání adherujícího koagula a nutnosti second-look endoskopie, která není rutinně doporučována.
Závěrečné sdělení Jan-Wernera Poleyho z Nizozemí a Lars Lundella ze Švédska porovnávalo endoskopická a chirurgická řešení u chronické pankreatitidy. Endoskopické intervence jsou možné při drenáži pseudocyst, při dilataci stenóz biliárních cest – zde mají největší efekt při akutním otoku žlázy a při exacerbacích – a v managementu stenóz a litiázy pankreatického duktu. U pokročilého chronického zánětu s dilatací pankreatického vývodu a velkých intraduktálních konkrementů je chirurgické řešení mnohem efektivnější než endoskopické. Indikací k chirurgickému řešení chronické pankreatitidy jsou rekurentní cholangitidy, přítomnost biliární cirhózy, litiáza ductus choledochus, podezření na tumor, progrese stenóz, perzistující ikterus a více než 3× zvýšené ALP.
V odpoledních hodinách probíhaly paralelní praktické kurzy. Účastníci měli možnost absolvovat trénink horní či dolní endoskopie s polypektomií a klipováním na porcinních modelech, kolonoskopický simulátor, základy kapslové endoskopie, pH metrie a motilitních studií, psaní abstraktu a břišní ultrazvuk. Je překvapivé, že význam abdominální ultrasonografie je v současnosti trochu neprávem podhodnocen a naprostá většina mladých gastroenterologů ji rutinně neprovádí.
Letošní kurz uzavřel Emad El-Omar z Velké Británie, hlavní editor časopisu Gut, finální přednáškou o publikování v časopisech s impakt faktorem, ve které poskytl několik užitečných rad, jak správně napsat abstrakt, průvodní dopis, ve kterých časopisech publikovat a jak postupovat v peer review.
Nabitý studijní program byl zpříjemněn slavnostní večeří v restauraci Vikárka na Pražském hradě zakončenou v Bombay baru a v ulicích centra hlavního města.
Další ASNEMGE akcí pro mladé gastroenterology je Young Investigators‘ Meeting 2010 pořádaný 24. října v rámci UEGW v Barceloně.
MUDr. Ivana Kajzrlíková
Beskydské Gastrocentrum
Interní oddělení
Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o.
El. Krásnohorské 321 738
18 Frýdek-Místek
kajzrlikova@kolonoskopie.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2010 Číslo 5
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Prof. MUDr. Jiří Ehrmann, CSc. sedmdesátníkem
- Starostlivosť o pacientov s akútnou pankreatitídou v Slovenskej republike – prieskum
- Místo sorafenibu v léčbě hepatocelulárního karcinomu
- Srovnávací analýza výsledků laparoskopické a tradiční cholecystektomie u pacientů s akutní cholecystitidou