Principy léčby SLE dle aktualizace léčebných doručení EULAR 2023 – komentář
Principles of treating SLE according to the 2023 EULAR treatment recommendations update – commentary
Systemic lupus erythematosus (SLE) is still a therapeutic challenge. Understanding the pathogenesis of the disease provides new therapeutic targets, leading to the registration of new drugs through clinical trials. This evolution is also reflected in the updated EULAR treatment recommendations published in 2023. The target of SLE treatment is to achieve remission or low disease activity and prevent flares while minimizing the side effects of the therapy deployed. Hydroxychloroquine is recommended for all patients with SLE at a dose not exceeding 5 mg/kg unless a contraindication is present. Glucocorticoids are now perceived as a kind of bridging therapy used optimally for a certain period and strategies to reduce their use are recommended, including early deployment of immunosuppressive and/or biologic drugs (belimumab, anifrolumab). The target dose of prednisone should be ≤ 5 mg daily. The position of biologics in the treatment of SLE is significantly strengthened in current guidelines and they can be used in first-line treatment. In the case of life- or organ-threatening disease, cyclophosphamide and, in refractory cases, rituximab is appropriate. Specific recommendations for cutaneous, neuropsychiatric, and hematological manifestations of the disease have also been updated. The recommendations for the treatment of lupus nephritis have undergone more significant changes. Not only intravenous cyclophosphamide or oral mycophenolate can be used in the treatment, but the addition of belimumab or a calcineurin inhibitor to the induction phase of treatment can also be considered. Maintenance treatment of lupus nephritis should last at least 3 years and consists of administration of mycophenolate or azathioprine, which may be combined with belimumab or a calcineurin inhibitor.
Keywords:
Systemic lupus erythematosus – remission – biologic therapy – immunosuppressive therapy – low disease activity – treatment recommen-dations
Autoři:
P. Horák
Působiště autorů:
III. interní klinika – nefrologická, revmatologická, endokrinologická LF UP a FN, Olomouc
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., 32, 2024, No. 3, p. 107-115.
Kategorie:
Novinky v terapii
Souhrn
Systémový lupus erythematodes (SLE) představuje stále léčebnou výzvu. Porozumění patogenezi choroby přináší nové terapeutické cíle, což vede přes klinická hodnocení k registraci nových léků. Tento vývoj reflektují také aktualizovaná doporučení EULAR pro léčbu publikovaná v roce 2023. Cílem léčby SLE je dosažení remise nebo nízké aktivity onemocnění a prevence vzplanutí při minimalizace nežádoucích účinků nasazované terapie. Hydroxychlorochin se doporučuje u všech pacientů se SLE v dávce nepřesahující 5 mg/kg, pokud není přítomna jeho kontraindikace. Glukokortikoidy jsou dnes vnímány jako určitá přemosťující terapie užívaná optimálně po určitou dobu a jsou doporučeny strategie k jejich snižování včetně včasného nasazení imunosupresiv a/nebo biologických léků (belimumab, anifrolumab). Cílová dávka prednisonu by měla být ≤ 5 mg denně. Pozice biologik v léčbě SLE v současným doporučeních výrazně posiluje a mohou být použity v první linii léčby. V případě život či orgány ohrožujícího onemocnění je na místě použít cyklofosfamid a v refrakterních případech také rituximab. Jsou také aktualizovaná specifická doporučení pro kožní, neuropsychiatrické a hematologické projevy choroby. Výraznějších změny pak zaznamenává doporučení pro léčbu lupusové nefritidy. V léčbě je možné použít nejen intravenózního cyklofosfamid nebo perorální mykofenolát, ale také lze zvážit přidání belimumabu nebo kalcineurinového inhibitoru do indukční fáze léčby. Udržovací léčba lupusové nefritidy má trvat alespoň 3 roky a spočívá v podávání mykofenolátu nebo azathioprinu, které je možné kombinovat s belimumabem či kalcineurinovým inhibitorem.
Klíčová slova:
biologická léčba – remise – systémový lupus erythematodes – nízká aktivita choroby – doporučení pro léčbu – imunosupresivní léčba
ÚVOD
Systémový lupus erythematodes je komplexní autoimunitní systémová choroba charakterizovaná variabilním průběhem a širokým spektrem klinických, laboratorních i imunologických manifestací. Aktivní a kortikodependentní forma choroby s orgánovým postižením představuje stále léčebnou výzvu. Navzdory pokroku v porozumění patogenezi SLE je registrace nových účinných léčiv pro tuto chorobu zpožděna za překotným vývojem posledních desetiletí v případě revmatoidní a psoriatické artritidy či spondyloartritid. Je to podmíněno nižší incidencí choroby a různou orgánovou manifestací a častou heterogenitou klinických projevů SLE, což komplikuje design klinických hodnocení. Pro aplikaci osvědčeného principu strategie treat to target je klíčové nalezení konsenzu ohledně všeobecně uznávaného systému pro hodnocení remise a nízké klinické aktivity nemoci.
HODNOCENÍ REMISE CHOROBY
Remise SLE je definovaná jako déle trvající stav absence klinických i laboratorních příznaků systémového lupusu. V roce 2021 byla publikovaná definice DORIS (Definition Of Remission In SLE) (1), která využívá hodnocení aktivity choroby dle nejrozšířenějšího indexu SLEDAI (Systemic Lupus Erythematosus Disease Activity Index) (2, 3) a Globálního hodnocení aktivity (GPA) lékařem na třístupňové škále (4) a nehodnotí přítomnost, či nepřítomnost sérologického nálezu (C3, C4 složky komplementu, anti-dsDNA protilátky) (tab. 1).
Pro hodnocení nízké aktivity SLE bylo navrženo různými výzkumníky několik definic. Tyto zahrnují MDA (Minimal Disease Activity) (5), LDA (Low Disease Activity) (6) či LLDAS (Low Lupus Disease Acitvity State), původně definovaná v roce 2016 (7). Dle srovnávacích studií právě dosažení LLDAS koreluje nejlépe se snížením rizika orgánového postižení a vzplanutí či zlepšení kvality života (8, 9). LLDAS je používaná v modifikovaných, ne zcela identických variantách (tab. 2) (10, 11, 12) a je také spolu s dosažením remise zvolena jako cíl terapie SLE v aktualizovaných doporučení.
AKTUALIZACE DOPORUČENÍ EULAR PRO LÉČBU SLE Z ROKU 2023
V roce 2023 zveřejnil EULAR (Evropská aliance revmatologických asociací) doporučení pro léčbu SLE (13), která vycházejí z textu publikovaného v roce 2019 (14), významným způsobem je upravují a zapracovávají do nich nové poznatky. Nová doporučení uvádí panel autorů pěti zastřešujícími principy léčby:
A. SLE vyžaduje multidisciplinární, individualizovaný management s edukací pacienta a sdíleným rozhodováním s ohledem na náklady pro pacienta a společnost.
B. Aktivita onemocnění SLE by měla být hodnocena při každé návštěvě kliniky (frekvence závisí na úsudku lékaře) s hodnocením poškození orgánů (alespoň jednou ročně) pomocí validovaných nástrojů.
C. Pro zlepšení dlouhodobých výsledků jsou důležité nefarmakologické intervence, včetně ochrany před sluncem, odvykání kouření, zdravé vyvážené stravy, pravidelného cvičení a opatření na podporu zdraví kostí.
D. Farmakologické intervence se řídí charakteristikami pacienta, typem a závažností postižení orgánů, poškozeními souvisejícími s léčbou, komorbiditami, rizikem progresivního poškození orgánů a preferencemi pacienta.
E. Včasná diagnostika (včetně sérologického vyšetření), pravidelný screening na orgánové postižení (zejména nefritida), rychlé zahájení léčby směřující k remisi (nebo nízké aktivity onemocnění, pokud není možná remise) a striktní dodržování léčby jsou zásadní pro prevenci vzplanutí a poškození orgánů, zlepšení prognózy a zlepšení kvality života.
Tyto zastřešující principy definují základní rámec péče o nemocné s SLE. Je třeba zdůraznit zejména potřebu pravidelného a soustavného hodnocení aktivity onemocnění, k čemuž lze využít validizované instrumenty hodnocení aktivity v jednotlivých orgánových systémech (SLEDAI). Dále je třeba upozornit na významnou roli nefarmakologické terapie SLE, které jsou předmětem doporučení publikovaných v také v roce 2023 (15). Zastřešující principy zdůrazňují roli včasného rozpoznání SLE. Je to právě větší povědomí o chorobě v lékařské veřejnosti přispívající k dřívější diagnostice a zahájení adekvátní terapie, které vedly v minulých letech k výraznému zlepšení prognózy pacientů s SLE (16, 17). Klasifikační kritéria SLE (18) zahrnují klinické i laboratorní domény choroby a jako vstupní kritérium uvádějí současnou či i historickou pozitivitu antinukleárních protilátek (ANA). Je však třeba si uvědomit, že se nejedná o diagnostická kritéria v pravém slova smyslu. Při diagnostice choroby je třeba aplikovat klasifikační kritéria s opatrností při vědomí existence řady inkompletních forem choroby. Ty nemusí klasifikaci SLE splňovat, mohou být však závažné a vyžadovat často i velmi intenzivní farmakoterapii. Pozoruhodným přístupem se jeví stanovení pravděpodobnosti choroby na základě hodnocení indexu SLERPI (SLE Risk Probability Index), který je dostupný online a na základě přiřazení bodové hodnoty odrážející specificitu nálezu pro SLE vypočítává procentuální pravděpodobnost diagnózy (19). Aplikace pro výpočet pravděpodobnosti diagnózy SLE lze nalézt na https://pancretan-ha.gr/SLERPI.
Léčba k cíli a léčba dle závažnosti stavu a orgánového postižení
Aktualizovaná doporučení pro léčbu SLE respektují princip terapie k cíli (treat to target – T2T) osvědčený u řady chorob. V případě SLE je optimální cíl terapie dosažení remise choroby (dle definice DORIS) a alternativní cíl je nízká aktivita choroby (dle LLDAS). Oproti doporučením z roku 2019 (14) je stanovena nižší cílová dávka prednisonu ≤ 5 mg (13).
Léčba SLE se v přední řadě řídí stupni závažnosti choroby, které jsou definovány následovně:
Mírné formy choroby zahrnují konstituční příznaky, mírnou artritidu, vyrážku (≤ 9 % tělesného povrchu), mírnou trombocytopenii (trombocyty 50–100 × 109/l; SLEDAI ≤ 6; projevy BILAG C nebo ≤ 1 BILAG B (British Isles Lupus Assessment Group C, B).
Mezi středně závažné formy onemocnění se řadí středně těžká artritida („RA like“), vyrážka s postižením 9–18 % tělesného povrchu, trombocytopenie 20–50 × 109/l či serozitida, hodnoty SLEDAI se pohybují mezi 7 až 12 a pacient může mít až dva projevy BILAG B.
Těžké onemocnění ohrožuje hlavní orgány (cerebritida, myelitida, pneumonitida, mezenterická vaskulitida, nefritida), trombocytopenie dosahuje hodnot < 20 × 109/l, vyrážka pak může postihnout > 18 % tělesného povrchu, hodnoty SLEDAI přesahují 12 bodů a nemocný mívá ≥ 1 projevů BILAG A.
Vlastní doporučení (tab. 3)
Doporučení zdůrazňují roli hydroxychlorochinu (HCH) v léčbě všech forem choroby a stanovují doporučenou dávku na 5 mg/kg hmotnosti a den, a to s ohledem jednak na větší riziko retinální toxicity při vyšším dávkování léčiva (20) a na vyšší riziko vzplanutí choroby při nižším dávkování (21). Rozhodnutí o finální dávce HCH pak záleží na posouzení rizika vzplanutí choroby oproti riziku retinální toxicity či dalších nežádoucích účincích HCH.
Současná aktualizace snižuje doporučenou cílovou dávku ekvivalentu prednisonu na ≤ 5 mg denně a v optimálním případě doporučuji jejich postupné vysazení, umožňuje-li to stav pacienta. Panel autorů doporučení se shoduje na rizicích chronického podávání glukokortikoidů. Dlouhodobé podávání glukokortikoidů je dle současných poznatků jedním z hlavních faktorů multimorbidity pacientů se SLE. Při závažných formách nemoci je však třeba použít GC ve vysokých či také pulzních dávkách.
Je zdůrazněna role konvenčních a biologických imunomodulačních/imunosupresivních léků na kontrolu aktivity choroby a podpoření snižování dávky glukokortikoidu. Biologické léky belimumab a anifrolumab disponují v současnosti velmi kvalitními daty z randomizovaných kontrolovaných studií (22–25), které v případě konvenčních imunosupresiv v této kvalitě chybí. Na základě těchto skutečností panel expertů nepovažuje podání konvenčních imunosupresiv před biologickými léky za mandatorní a staví tyto medikamenty na stejnou úroveň. Zvážení nasazení belimumabu či anifrolumabu v první linii léčby se týká případů nerenálního SLE s nezávažným postižením orgánů, ale s rozsáhlým onemocnění kůže a/či kloubů. Použití anifrolumabu jako doplňku terapie u těžkých onemocnění se týká především závažných kožních onemocnění. Pro pacienty s těžkými neuropsychiatrickými formami choroby nejsou anifrolumab a belimumab doporučeny. Volba vhodného léku je sdíleným rozhodnutím lékaře a pacienta, které je však samozřejmě ovlivněno úhradovými předpisy jednotlivých zdravotních systémů. V případě ČR jsou úhradové podmínky obou biologických léků stejné. Jsou hrazeny jako přídatná léčba u dospělých pacientů s aktivním SLE s pozitivními autoprotilátkami proti dvouvláknové DNA (anti-dsDNA) a/nebo antinukleárními protilátkami a nízkou hladinou komplementu, kteří navzdory obvyklé léčbě SLE, sestávající se z kortikoidů, antimalarik a dalších imunosupresiv, setrvávají v klinicky aktivním onemocnění (SLEDAI ≥ 10) (26). Pro orgány či život ohrožující formy choroby je indikované použití cyklosfamidu či vysokých i.v. dávek glukokortikoidů. Alternativou pak může být i off label užití rituximabu. Pevné místo má pak rituximab mezi léčebnými možnostmi hematologických manifestací SLE, jako jsou refrakterní trombocytopenie či hemolytická anemie.
Doporučení pro léčbu neuropsychiatrického lupusu zůstávají od roku 2019 nezměněna. Za zásadní lze považovat odlišení neuropsychiatrických projevů SLE od ostatních příčin, což usnadňují zobrazovací metody, vyšetření mozkomíšního moku a stanovení rizikových faktorů (typ a načasování projevu ve vztahu k nástupu lupusu, věk pacienta, aktivita choroby, přítomnost antifosfolipidových protilátek (aPL)) a vyloučení dalších faktorů (27, 28). Léčba neuropsychiatrického SLE pak spočívá v podání glukokortikoidů a imunosupresiv včetně cyklofosfamidu a rituximabu u závažných forem choroby s převažující autoimunitní povahou postižení či podání protidestičkové a/nebo antikoagulační léčby u aterotrombotických forem nemoci či forem spojených s antifosfolipidovým syndromem. Rovněž tak léčba lupusové trombocytopenie či hemolytické anemie nezaznamenaly v posledních letech zásadní změny. V léčbě těchto manifestací se používají glukokortikoidy, intravenózní imunoglobuliny, cyklofosfamid, rituximab, azathioprin, mykofenolát či cyklosporin A. Schematicky shrnuje léčbu ne-renálních forem SLE obrázek 1.
Nové poznatky mění pohled na indukční a udržovací léčbu proliferativních forem lupusové nefritidy (obr. 2). V indukčních režimech lze využít jak nízkodávkovaný cyklofosfamid i.v. (EUROLUPUS) či mykofenolát jako standardní léčbu v kombinaci s glukokortikoidy, které je výhodné iniciálně podat v jednom a třech vysokodávkovaných pulzech. Výsledky studií fáze 3 s belimumabem přidaného k cyklofosfamidu či mykofenolotátu (29) a voclosporinem s mykofenolátem (30) ukazují, že oba preparáty přidané ke standardní indukční léčbě významně zvyšují podíl renální odpovědi, snižují riziko vzplanutí a pomáhají zachovat glomerulární filtraci. Jejich přidání je třeba zvážit individuálně, údaje o jejich účinku jsou silné, paušální podání však zatím doporučeno není vzhledem k riziku „přeléčení“ (overtreatment) části nemocných dobře reagujících na standardní léčbu a k nákladnosti této terapie. U pacientů s poruchou funkce ledvin nebo histologickými známkami proliferativní glomerulonefritidy s tvorbou srpků či se závažným intersticiálním zánětem lze použít v indukci také vysokou dávkou cyklofosfamidu (0,5–0,75 g/m2 měsíčně po dobu 6 měsíců), u refrakterních a recidivujících forem pak také při selhání cyklofosfamidu rituximab. Nová doporučení nerozlišují přístup k léčbu LN III./IV. typu a V. typu, a to zejména vzhledem k tomu, že LN V. typu jsou v klinických hodnoceních jen málo zastoupeny. Konstatují však, že přidání kalcineurinových inhibitorů může být vhodným přístupem u membranózní proteinurie nebo proteinurie nefrotického rozsahu. Pro upřesnění terapeutických doporučení v případě membranózní glomerulonefritidy u SLE je potřeba další klinický výzkum.
Udržovací terapie LN má trvat dostatečnou dobu (nejméně 3 roky) a lze využít mykofenolát či azathioprin v monoterapii či kombinaci s belimumabem nebo mykofenolát s voclosporinem (31). Alternativou voclosporinu může být i jiný kalcineurinový inhibitor, svůj efekt prokázal v této indikace v asijské populace rovněž tacrolimus (32). Je třeba poznamenat, že velmi podobně se k současné indukční i udržovací terapii lupusové nefritidy staví doporučení KDIGO (Kidney Disease: Improving Global Outcomes) z letošního roku (33).
Poslední tři doporučení se pak věnují léčbě antifosfolipidového syndromu, deeskalaci terapie a zdůraznění významu imunizace, prevence osteoporózy, kardiovaskulárních chorob a malignit a nefroprotekci.
ZÁVĚR
Aktualizovaná doporučení EULAR pro léčbu SLE přinášejí několik podstatných změn. Je to především akcent na potřebu snížení expozice glukokortikoidů a snížení cílové denní dávky z ≤ 7,5 mg na dávku ≤ 5 mg prednisonu denně. Pro dosažení tohoto cíle je možné použití jako konvenčních, tak biologických chorobu modifikujících léků, přičemž doporučení nestanovují jejich pořadí. To umožňuje na jedné straně adaptaci doporučení na konkrétní podmínky úhrady v systémech jednotlivých zemí, na stranu druhu zdůrazňuje kvalitu důkazů klinických hodnocení v případě anifrolumabu a belimumabu. Doporučení rovněž věnují pozornost léčbě lupusové nefritidy, kdy pohled na indukčních i udržovací terapii rovněž ovlivňují nově získaná klinická data.
Zdroje
1. van Vollenhoven RF, Bertsias G, Doria A, et al. 2021 DORIS definition of remission in SLE: final recommendations from an international task force. Lupus Sci Med. 2021; 8: e000538. doi: 10.1136/ lupus-2021-000538.
2. Bombardier C, Gladman DD, Urowitz MB, et al. A disease activity index for lupus patients. The Committee on Prognosis Studies in SLE. Arthritis Rheum. 1992; 35(6): 630–640.
3. Petri M, Kim MY, Kalunian KC, et al. Combined oral contraceptives in women with systemic lupus erythematosus. N Engl J Med. 2005; 353(Suppl): 2550–2558.
4. Petri M, Hellmann D, Hochberg M. Validity and reliability of lupus activity measures in the routine clinic setting. J Rheumatol. 1992; 19: 53–59.
5. Zen M, Bassi N, Nalotto L et al. Disease activity patterns in a monocentric cohort of SLE patients: a seven-year follow-up study. Clin Exp Rheumatol. 2012; 30: 856–863.
6. Polachek A, Gladman DD, Su J, et al. Defining low disease activity in systemic lupus erythematosus. Arthritis Care Res. 2017; 69: 997–1003.
7. Franklyn K, Lau CS, Navarra SV, et al. Definition and initial validation of a lupus low disease activity state (LLDAS). Ann Rheum Dis. 2016; 75: 1615–1621.
8. Kang JH, Shin MH, Choi SE, et al. Comparison of three different definitions of low disease activity in patients with systemic lupus erythematosus and their prognostic utilities. Rheumatology (Oxford) 2021; 60(2): 762–766.
9. Ugarte-Gil MF, Gamboa-Cardenas RV, Reátegui-Sokolova C. (LLDAS – lupus low disease activity state) and/or remission are associated with less damage accrual in patients with systemic lupus erythematosus from a primarily Mestizo population: data from the Almenara Lupus Cohort. Lupus Sci Med. 2022; 9(1): e000616. doi: 10.1136/lupus-2021-000616
10. Parodis I, Emamikia S, Gomez A, et al. Clinical SLEDAI-2K zero may be a pragmatic outcome measure in SLE studies. Expert Opin Biol Ther. 2019; 19(2): 157–168.
11. Oon S, Huq M, Golder V, et al. Lupus low disease activity state (LLDAS) discriminates responders in the BLISS-52 and BLISS-76 phase III trials of belimumab in systemic lupus erythematosus. Ann Rheum Dis. 2019; 78: 629–633.
12. Parodis I, Nikpour M. How to use the Lupus Low Disease Activity State (LLDAS) in clinical trials. Ann Rheum Dis 2021; 80: e119. doi: 10.1136/annrheumdis-2019-215650
13. Fanouriakis A, Kostopoulou M, Andersen J, et al. EULAR recommendations for the management of systemic lupus erythematosus: 2023 update. Ann Rheum Dis. 2024; 83(1): 15–29.
14. Fanouriakis A, Kostopoulou M, Alunno A, et al. 2019 update of the EULAR recommendations for the management of systemic lupus erythematosus. Ann Rheum Dis. 2019; 78(6): 736–745.
15. Parodis I, Girard-Guyonvarc’h C, Arnaud L, et al. EULAR recommendations for the non-pharmacological management of systemic lupus erythematosus and systemic sclerosis. Ann Rheum Dis. 2024; 83(6): 720–729. doi: 10.1136/ard-2023-224416. PMID: 37433575
16. Doria A, Zen M, Canova M, et al. SLE diagnosis and treatment: when early is early. Autoimmun Rev. 2010; 10(1): 55–60. doi: 10.1016/j.autrev.2010.08.014 [Epub 2010 Sep 8]. PMID: 20813207.
17. Doria A, Iaccarino L, Ghirardello A, et al. Long-term prognosis and causes of death in systemic lupus erythematosus. Am J Med. 2006; 119(8): 700–706. doi: 10.1016/j.amjmed.2005.11.034. PMID: 16887417.
18. Aringer M, Costenbader K, Daikh D, et al. 2019 European League Against Rheumatism/American College of Rheumatology classification criteria for systemic lupus erythematosus. Ann Rheum Dis. 2019; 78(9): 1151–1159. doi: 10.1136/annrheumdis-2018-214819 [Epub 2019 Aug 5]. PMID: 31383717.
19. Adamichou C, Genitsaridi I, Nikolopoulos D, et al. Lupus or not? SLE Risk Probability Index (SLERPI): a simple, clinician-friendly machine learning-based model to assist the diagnosis of systemic lupus erythematosus. Ann Rheum Dis. 2021; 80(6): 758–766.
20. Melles RB, Marmor MF. The risk of toxic retinopathy in patients on long-term hydroxychloroquine therapy. JAMA Ophthalmol. 2014; 132: 1453–1460.
21. Jorge AM, Mancini C, Zhou B, et al. Hydroxychloroquine dose per ophthalmology guidelines and the risk of systemic lupus erythematosus flares. JAMA 2022; 328: 1458–1460.
22. Navarra SV, Guzmán RM, Gallacher AE, et al. Efficacy and safety of belimumab in patients with active systemic lupus erythematosus: a randomised, placebo-controlled, phase 3 trial. The Lancet 2011; 377: 721–731.
23. Furie R, Petri M, Zamani O, et al. A phase III, randomized, placebo-controlled study of belimumab, a monoclonal antibody that inhibits B lymphocyte stimulator, in patients with systemic lupus erythematosus. Arthritis & Rheumatism 2011; 63: 3918–3930.
24. Furie RA, Morand EF, Bruce IN, et al. TULIP-1 study investigators. Type I interferon inhibitor anifrolumab in active systemic lupus erythematosus (TULIP-1): a randomised, controlled, phase 3 trial. Lancet Rheumatol. 2019; 1(4): e208–e219. doi: 10.1016/S2665-9913(19)30076-1 [Epub 2019]. PMID: 38229377.
25. Morand EF, Furie R, Tanaka Y, et al. TULIP-2 Trial Investigators. Trial of Anifrolumab in Active Systemic Lupus Erythematosus. N Engl J Med. 2020; 382(3): 211–221.
26. https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/detail-reg/
0255465
27. Bortoluzzi A, Scirč CA, Bombardieri S, et al. Development and validation of a new algorithm for attribution of neuropsychiatric events in systemic lupus erythematosus. Rheumatology (Oxford) 2015; 54: 891–898.
28. Hanly JG, Su L, Farewell V, et al. Prospective study of neuropsychiatric events in systemic lupus erythematosus. J Rheumatol. 2009; 36: 1449–1459.
29. Furie R, Rovin BH, Houssiau F, et al. Two-Year, Randomized, Controlled Trial of Belimumab in Lupus Nephritis. N Engl J Med. 2020; 383(12): 1117–1128.
30. Rovin BH, Teng YKO, Ginzler EM, et al. Efficacy and safety of voclosporin versus placebo for lupus nephritis (AURORA 1): a double-blind, randomised, multicentre, placebo-controlled, phase 3 trial. Lancet 2021; 397: 2070–2080.
31. Saxena A, Ginzler EM, Gibson K, et al. Safety and Efficacy of Long-Term Voclosporin Treatment for Lupus Nephritis in the Phase 3 AURORA 2 Clinical Trial. Arthritis Rheumatol. 2024; 76(1): 59–67.
32. Zhou T, Zhang X, Lin W, et al. Multitarget therapy: an effective and safe therapeutic regimen for lupus nephritis. J Pharm Pharm Sci. 2019; 22: 365–375.
33. Rovin BH, Ayoub IM, Chan TM, et al. Executive summary of the KDIGO 2024 Clinical Practice Guideline for the Management of Lupus Nephritis. Kidney Int. 2024; 105(1): 31–34.
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2024 Číslo 3
- V diferenciální diagnostice dušnosti nezapomínejme na plicní hypertenzi
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
Nejčtenější v tomto čísle
- Principy léčby SLE dle aktualizace léčebných doručení EULAR 2023 – komentář
- Úvodník
- MUDr. Marie Sedláčková
- CAR-T buněčná terapie u systémových autoimunitních revmatických onemocnění