Doporučení České revmatologické společnosti pro farmakologickou léčbu axiálních spondyloartritid
The goal of treatment of axial spondyloarthritis (axSpA) is low disease activity, the lowest possible burden of pain, stiffness, and limited mobility, and thus the best possible quality of life for patients with this chronic inflammatory disease. To achieve this goal, there is an ever-expanding range of pharmacological agents. However, to maintain the patient’s cooperation in the variable course of the disease and complications in therapy, it is necessary to use the available non-pharmacological treatment approaches from the onset of the disease. Sufficient and repeated education of the patient leads to his active cooperation in treatment. Regular therapeutic physical education helps to maintain the correct posture, maintain or even improve the mobility of the spine and peripheral joints, and the associated improved mobility and better functional abilities. Physical therapy methods can help relieve pain or facilitate kinesiotherapy. Methods of medical rehabilitation must always be applied individually, depending on the activity and severity of the disease. However, they should be used along with any pharmacological treatment. A patient with axSpA must always be motivated to a healthy lifestyle and physical activities, also with regard to the prevention of possible comorbidities and complications of the disease. Surgical (orthopedic and spondylo-/neurosurgical) interventions represent a separate chapter and belong to the treatment modalities of severe axSpA.
Keywords:
kinesiotherapy – Education – non-pharmacological treatment – axial spondyloarthritis – physical therapy – balneotherapy – myoskeletal therapy – surgical interventions – sport and lifestyle
Autoři:
M. Hušáková 1; A. Levitová 2; K. Pavelka 1; Výbor České Revmatologické Společnosti
Působiště autorů:
Revmatologický ústav Praha, Revmatologická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha
1; Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, Praha
2
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., 29, 2021, No. 2, p. 65-75.
Kategorie:
Doporučené postupy
Část II. Nefarmakologická léčba
Souhrn
Cílem léčby axiální spondyloartritidy (axSpA) je nízká aktivita onemocnění, co nejnižší zátěž bolestí, ztuhlostí a omezenou hybností a tím co nejlepší kvalita života nemocných s tímto chronickým zánětlivým onemocněním. K dosažení této mety existuje stále se rozšiřující portfolio přípravků farmakologické terapie – avšak k udržení spolupráce nemocného při variabilním průběhu onemocnění a komplikacích při terapii je nutné využívat již od začátku onemocnění možnosti nefarmakologických léčebných přístupů. Dostatečná a opakovaná edukace pacienta vede k jeho aktivní spolupráci při léčbě. Pravidelná léčebná tělesná výchova napomáhá k udržení správné postury, udržení nebo i zlepšení hybnosti páteře a periferních kloubů a s tím spojenou zlepšenou pohyblivost a lepší funkční schopnosti. Metody fyzikální léčby mohou napomoci ke zmírnění bolestí nebo facilitaci při kinezioterapii. Metody léčebné rehabilitace je nutné aplikovat vždy individuálně, v závislosti na aktivitě a tíži onemocnění – ovšem použity by měly být při jakékoliv farmakologické léčbě. Nemocný s axSpA musí být vždy motivován ke zdravému životnímu stylu a pohybovým aktivitám – i vzhledem k prevenci možných komorbidit a komplikací onemocnění. Samostatnou kapitolou jsou chirurgické – ortopedické a spondylo-/neurochirurgické intervence, které patří do portofolia léčby závažných průběhů axSpA.
ÚVOD
Axiální spondyloartritida (axSpA) je chronické zánětlivérevmatické onemocnění s dominujícími příznaky vycházejícími ze zánětu v oblasti sakroiliakálních kloubů (SIK), páteře, periferních kloubů a kolem kloubních struktur. Ke klinickým projevům na pohybovém ústrojí patří bolest zad, která může být spojena s omezenou pohyblivostí, artritida, entezitida nebo daktylitida. Souběžně s postižením pohybového systému může u některých pacientů docházet k rozvoji řady extramuskuloskeletálních manifestací (1). Nemocní s axSpA jsou navíc ohroženi i kardiovaskulárními onemocněními, osteoporózou nebo dalšími komorbiditami.
AxSpA zahrnuje dvě jednotky charakterizované dle klasifikačních kritérií ASAS/EULAR (The Assessment of SpondyloArthritis international Society/EUropean Leaque Against Rheumatism) (2). Radiografická (r)-axSpA, resp. ankylozující spondylitida (AS) reflektuje modifikovaná Newyorská kritéria (mNY) včetně radiografického nálezu (3). Neradiografická (nr-) axSpA, je charakterizována
zánětlivými změnami SIK anebo přítomností antigenu HLA-B27 spolu s dalšími klinickými a laboratorními projevy zánětu spojeného se spondyloartritidou. Jakkoliv se může zdát hranice mezi r- a nr-axSpA významná, obě jednotky jsou patrně různými formami jednoho onemocnění pouze s určitými klinickými odlišnostmi a s mírnou genderovou disproporcí (nr-axSpA je častější u žen) (1, 4). Metaanalýza
z roku 2016 přisuzovala, vyjma uveitidy, která se jevila jako častější u nemocných s r-axSpA, oběma formám obdobný výskyt periferních i extramuskuloskeletálních projevů (5). Recentnější práce poukazuje vedle vyššího výskytu uveitidy rovněž na horší parametry pohyblivosti páteře a kořenových kloubů, vyšší humorální aktivitu onemocnění (hladiny C-reaktivního proteinu – CRP) a i významnější strukturální postižení SIK při zobrazení magnetickou rezonancí (MR) u nemocných s r-axSpA (6). Parametry hodnotící aktivitu onemocnění (BASDAI – Bath AS Disease Activity Index), funkční schopnosti (BASFI – Bath AS Functional Index) nebo kvalitu života či hodnocení
efektivity farmakologické terapie byly v této metaanalýze obdobné u r- a nr-axSpA (6). Na rozdíl od r-axSpA se u nr-axSpA častěji projevuje periferní artritida, jak bylo prokázáno v již zmíněné metaanalýze (6) a jak jsme pozorovali i v naší české kohortě nově zjištěných axSpA (7).
Recentní data z pětiletého sledování 669 pacientů s axSpA v kohortě DESIR (Devenir des Spondylarthropathies Indifferénciées Récentes) však neukázala rozdíly ve výskytu periferní artritidy, extramuskuloskeletálních projevů nebo subjektivního hodnocení aktivity nemoci mezi pacienty s oběma formami (8).
Léčba axSpA musí být komplexní – a nefarmakologická léčba tvoří nezbytnou část péče o pacienty s axSpA. Nefarmakologické přístupy, jako jsou dostatečná edukace a metody komplexní rehabilitace, včetně myoskeletální či fyzikální terapie anebo chirurgické intervence, zásadně ovlivňují compliance nemocného k léčbě. Nezávisle na farmakologické léčbě, nefarmakologické přístupy tak mohou napomoci k docílení osobního, pracovního a společenského naplnění nemocných s axSpA.
V nefarmakologických léčebných přístupech je k dispozici řada studií u nemocných s r-axSpA, avšak v současné době jsou k dispozici pouze omezená data o jejich efektivitě u nr-axSpA. Nicméně, obdobně jako u farmakologické léčby, mohou být všechna doporučení
akceptovatelná pro obě formy axSpA. Při tvoření těchto doporučení jsme vycházeli ze současného poznání, z recentních evropských i amerických doporučených postupů pro léčbu axSpA (společnosti ASAS/EULAR a společnosti American College of Rheumatology/Spondylitis Association of America/Spondyloarthritis Research and Treatment Network – ACR/SAA/SPARTAN) (9–11), zdrojových informací pro nefarmakologickou léčbu k ASAS/EULAR doporučením (12), EULAR doporučení pro pohybovou terapii nemocných se zánětlivými revmatickými onemocněními (13) a ze společného konsenzu fyzioterapeutů a revmatologů k pohybovým doporučením u AS (14).
EDUKACE
Edukace patří často k podceňovaným nefarmakologickým intervencím (tab. 1). U nemocných s axSpA by měla být provedena dostatečná a opakovaná edukace (poučení) o charakteru onemocnění a možnostech terapie. Součástí edukace by mělo být poučení o ergonomických úpravách domova či pracoviště a škola zad. Škola zad je systém, který učí optimalizaci pohybu v nejrůznějších zátěžových situacích. Edukace by měla být provedena nejlépe ihned v úvodu onemocnění a poté vždy v pravidelných intervalech, při změně zdravotního stavu (například objevení se nových či zhoršení stávajících manifestací onemocnění) nebo při změně terapie. Pacienta by měl edukovat lékař (revmatolog a eventuálně rehabilitační lékař), zdravotní sestra, fyzioterapeut a ergoterapeut, a to cestou individuální nebo skupinové edukace. Skupinová edukace může probíhat i v rámci skupinových cvičení, pacientských organizací apod. Dle individuálních potřeb nemocného je možné do programu edukace zapojit i rodinné příslušníky.
Zdůvodnění
V roce 2013 byly zveřejněny výsledky národní španělské prospektivní kontrolované studie u 756 nemocných s AS, z nichž 381 podstoupilo program skupinové edukace. Na skupinové edukaci se podílel revmatolog (informace o průběhu onemocnění a možnostech léčby), revmatologická sestra (informace o režimových opatřeních) a fyzioterapeut (poučení o pohybových návycích včetně edukace domácího cvičení). Při hodnocení ve 24. týdnu bylo zjištěno, že nemocní ve skupině s edukací a s pravidelným domácím cvičením vykazovali nižší aktivitu onemocnění, nižší hodnocení bolesti, celkové aktivity onemocnění a BASFI a lepší kvalitu života (15). Z druhé strany švédská studie z roku 2017 ukazuje, že minimálně 43 % nemocných se spondyloartritidou (SpA; do studie byli zapojeni nemocní s AS a nediferencovanou SpA) vyjadřuje potřebu získat více informací o svém onemocnění a možnostech svépomoci (16). Tyto potřeby jsou téměř 2,5krát vyšší u nemocných s aktivním onemocněním (BASDAI > 4).
LÉČEBNÁ TĚLESNÁ VÝCHOVA
Doporučení EULAR i ACR označují nezbytnost pravidelného cvičení u nemocných s AS a jejími časnými formami v terapii onemocnění (9–13). Z druhé strany recentní Cochranská analýza 14 randomizovaných kontrolovaných studií poukazuje spíše na mírný a aditivní efekt cvičebních programů na zlepšení funkce, zmírnění bolesti a zlepšení aktivity onemocnění (17).
Strategie, kinezioterapeutické techniky, monitorování efektu a bezpečnost
Ve strategii léčebné tělesné výchovy (LTV, kinezioterapie) je nutné zajistit zejména bezpečnost, efektivitu a dlouhodobou spolupráci nemocného (tab. 2). Kinezioterapie by měla být vedena fyzioterapeutem v úzké součinnosti s revmatologem a rehabilitačním lékařem (viz tab. 1).
LTV musí reflektovat individuální potřeby nemocného: volbu kinezioterapeutických technik a dávkování cvičení ovlivňují aktuální aktivita, tíže funkčního postižení, postižení mimo pohybový systém, přidružená onemocnění, ale i preference nemocného. Specifikem kinezioterapie u axSpA je zaměření na dva aspekty: Prvním je udržení, eventuálně zlepšení hybnosti páteře a kloubů. Dále je nutná úprava svalových dysbalancí a nezbytná posturální korekce. Druhým aspektem má být posílení svalové síly za účelem udržení kardiorespirační zdatnosti a rovnováhy (14). V současné době není prokázána superiorita některé z kinezioterapeutických metodik a je doporučován multimodální přístup se zaměřením na individuální potřeby nemocného.
Před zahájením kinezioterapie je nutné dostatečné a v budoucnu reprodukovatelné vyšetření. Součástí vyšetření musí být i zjištění možných rizik nebo kontraindikací některých kinezioterapeutických postupů, jako jsou např. rizika pádů, komorbidity, tíže postižení, komplikace muskuloskeletálního postižení (nestability, operační výkony na páteři, náhrady kloubů, osteoporóza a další) anebo závažnost extramuskuloskeletálních projevů. Millnerová et al. doporučují vedle muskuloskeletálního vyšetření hodnocení jednotlivých položek i celých indexů BASMI (Bath AS Metrology Index) nebo, v případě časných forem, EDASMI (Edmonton AS Mobility Index) (14, 18, 19). Oba tyto indexy jsou volně dostupné např. na stránkách carearthritis.com. Monitorování léčby by mělo probíhat jednou ročně nebo při změně klinického stavu (zhoršení aktivity onemocnění, funkce a mobility nebo objevení se nové manifestace onemocnění) a mělo by vést k úpravě kinezioterapie i doporučení ohledně pohybových aktivit. Rehabilitační lékař nebo revmatolog musí určit možnosti intenzity zátěže během kinezioterapie.
Zdůvodnění
V literatuře panuje značná různorodost v klinických studiích: jednak v délce a frekvenci intervencí, jednak ve využití různých kinezioterapeutických technik i v hodnocení efektu terapie (tab. 3). Recentní metaanalýza čtyř studií s metodou globální posturální reedukace (GPR) prokázala přínos této metody u AS, ale ne superioritu vzhledem k ostatním metodám. Jedinou položkou, která u GPR vykazovala lepší výsledky v porovnání s jinými kinezioterapeutickými postupy, byla Thomayerova distance (20). Řada studií ukazuje nutnost optimalizace rehabilitačních programů vzhledem k délce trvání a tíži onemocnění, postižení přední strany hrudníku a hrudní páteře a individuálním potřebám nemocných (21–23).
Individuální a skupinové cvičení pod dohledem fyzioterapeuta a domácí cvičení
LTV má probíhat formou individuální a skupinové kinezioterapie se supervizí fyzioterapeuta, nejlépe v kombinaci s domácím cvičením (viz tab. 1). Dle dostupných informací lze doporučit jako ideální kombinaci pravidelného domácího cvičení se skupinovou kinezioterapií v tělocvičně (v délce 50 minut, alespoň 1krát týdně) anebo cyklem individuální kinezioterapie s edukací 1–2krát ročně. V případě, že není možné zajistit ani individuální ani skupinovou kinezioterapii, je vhodné domácí cvičení po předchozí edukaci (10, 11). Domácí cvičení by mělo probíhat nejlépe 5krát a vícekrát týdně. Denní cvičení by mělo být rozloženo na dvě porce: ranní protažení a odpolední či večerní cvičení dle edukace při individuálních nebo skupinových lekcích (s délkou alespoň 20 minut).
Skupinová kinezioterapie může probíhat formou cvičení v tělocvičně nebo v bazénu. U skupinového cvičení je vhodné zajištění homogenity skupiny – tj. seskupení nemocných s obdobnou tíží dopadu základního onemocnění na hybnost a funkci. Každá lekce skupinové terapie by měla trvat 30 nebo lépe 50 minut a měla by se skládat ze tří částí: úvodní část – trénink kardiorespirační zdatnosti, hlavní část – specifické cvičení pro axSpA a závěrečná část – relaxace a strečink. Specifické cvičení pro axSpA musí vždy obsahovat prvky posturální korekce, udržení nebo zlepšení rozsahu pohyblivosti páteře a kloubů. I když byl u nemocných s AS prokázán pozitivní
efekt hydrokinezioterapie, je vzhledem k dostupnosti vhodnější cvičení v tělocvičně. Skupinové nebo individuální cvičení ve vodě je alternativou zejména pro ty nemocné, u kterých není cvičení v tělocvičně dobře tolerováno.
Zdůvodnění
Starší Hiddingova práce ukazuje superioritu skupinového cvičení pod dohledem fyzioterapeuta nad domácím cvičením co do hybnosti bederní a hrudní páteře a fyzické zdatnosti (24). Zlepšení BASMI, BASDAI i BASFI u nemocných se skupinovým cvičením oproti domácímu cvičení byla prokázáno v recentní metaanalýze sedmi studií (25). Recentní metaanalýza osmi studií (zavzato 383 pacientů) zaměřených na hydrokinezioterapii prokázala pozitivní efekt na snížení bolesti a aktivity onemocnění, i když jednoznačný efekt na zlepšení mobility nebyl zjištěn (26). Na druhou stranu metaanalýza šesti studií s 1098 pacienty s AS ukazuje efekt domácího cvičení na zlepšení BASDAI, BASFI i skór hodnotících depresivitu (27).
Aktivita onemocnění, současná farmakologická léčba
Diskutovanou otázkou je kinezioterapie během období vyšší aktivity onemocnění vzhledem k úzkému vztahu mezi pohybovou aktivitou a zánětlivým procesem obecně. Během aktivního onemocnění je nutné upravit LTV a i domácí cvičení dle aktuálních terapeutických i subjektivních potřeb nemocného. Do metod je vhodné zařadit úlevové polohování, pasivní protahování a relaxační techniky a izometrické kontrakce svalových skupin důležitých pro stoj a chůzi. Naopak v období stabilní nemoci je vhodné využít celého spektra kinezioterapeutických metod, včetně posilování a kardiorespiračního cvičení. Efektivní farmakologická léčba, včetně terapie biologickými chorobu modifikujícími léky (bDMARDs), vytváří „okno příležitosti“ k využití i náročnějších kinezioterapeutických postupů.
Zdůvodnění
Lubrano et al. zjistili pozitivní efekt třítýdenního rehabilitačního nemocničního pobytu na úrovni ASAS 20 u 52 nemocných s aktivní AS (28). Masiero et al. představili v roce 2011 výsledky randomizované, placebem kontrolované studie u 49 nemocných s AS, léčenými inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru (TNFi) (29). U nemocných v rehabilitační skupině bylo prokázáno snížení BASDAI, BASFI i zlepšení BASMI oproti kontrolám již po 2 měsících a efekt terapie přetrvával i v 6 měsících. I další práce u 46 nemocných AS na stabilní dávce TNFi prokázala pozitivní efekt 30minutového cvičení denně na zlepšení BASFI a hybnosti (30). V současné době nejsou k dispozici studie s rehabilitačním programem u nemocných léčených inhibitory IL-17.
Individuální kinezioterapie a myoskeletální terapie
Lekce individuální kinezioterapie jsou vhodné pro nemocné s axSpA v období vyšší aktivity onemocnění, objevení se nových manifestací nebo zhoršení onemocnění nebo v době, kdy nemocný nezvládá lekce skupinového cvičení (např. u nemocných s těžkými deformitami páteře). Jednou ročně je vhodné zařazení cyklu individuální kinezioterapie i u nemocných se stabilním onemocněním. Součástí této intervence by měla být edukace a kontrola správnosti domácího cvičení.
Během individuální kinezioterapie nebo při vyšetřeních lékařem/fyzioterapeutem lze využívat techniky myoskeletální medicíny k uvolnění a správnému nastavení joint play (fyziologická kloubní vůle vyvolaná pouze vnější silou). Techniky myoskeletální medicíny (techniky měkkých tkání, trakce, mobilizace, manipulace) mohou být nápomocny v terapii axSpA ve smyslu snížení bolestí a zlepšení hybnosti, zvláště ve spojení s pravidelnou kinezioterapií (viz tab. 1). Nicméně, na základě kazuistiky fraktury krční páteře po manipulaci (31) je nutné zdůraznit, že některé techniky myoskeletální medicíny, zvláště manipulace, jsou v oblasti páteře u nemocných s osteoporózou a pokročilým onemocněním (např. syndesmofyty, bambusová páteř) zcela nepřípustné.
Zdůvodnění
Efekt myoskeletální terapie na mobilitu byl verifikován studií u 32 nemocných s AS: Polovina z nich měla individuální osmitýdenní terapii spočívající v týdenní hodinové fyzioterapii, včetně manuálních a mobilizačních technik, kinezioterapie a edukace domácího cvičení (32). Nemocní s tímto programem měli zlepšení dechových exkurzí, postury i hybnosti bederní páteře. Recentní belgická studie potvrdila pozitivní účinek, a sice snížení bolestí a aktivity onemocnění, zlepšení svalové síly a hybnosti, při použití technik myoskeletální medicíny v kombinaci s kinezioterapií u nemocných s AS (33).
FYZIKÁLNÍ LÉČBA
Metody fyzikální léčby by měly doplňovat kinezioterapii v léčbě axSpA (viz tab. 1). Využití analgetického, protizánětlivého a myorelaxačního účinku jednotlivých metod má své místo zejména v období aktivity onemocnění, při rozvoji periferní artritidy a entezitidy a při facilitaci během fyzioterapie či kinezioterapie. Existuje řada metod fyzikální léčby, nicméně pouze laseroterapie a terapeutické využití ultrazvuku bylo v provedených studiích s AS prokázáno jako efektivní. Vzhledem k výrazné heterogenitě studií a prokázanému pozitivnímu působení jednotlivých metod fyzikální léčby u jiných nosologických jednotek nebo parciálnímu účinku u AS však lze v terapii
AS akceptovat, individuálně doporučit a aplikovat i jiné než tyto dvě výše uvedené metody. Z dostupných klinických studií nelze v současnosti provést jednoznačný konsenzus, který by hodnotil některé z metod fyzikální léčby jako jednoznačně nevhodné pro nemocné s axSpA.
Zdůvodnění
Stasinopoulos et al. prokázali dobrý efekt nízkovýkonného laseru (low level laser therapy – LLLT) v kombinaci se strečinkem v RCT s 48 pacienty. Dvacet čtyři z nich bylo 8 týdnů aktivně léčených (LLLT λ820 nm, hustota energie 4,5 J/cm2, celková dávka během jedné aplikace 27 J, 12 aplikací): Při porovnání s placebo skupinou došlo u léčených poklesu BASDAI, BASFI i celkového hodnocení bolesti (34). Aydin et al. použili LLLT (deset sezení, 30 mW a 1,2 J) na oblast obou SI kloubů a ligament v oblasti L3–S1 u 19 nemocných s AS (placebo skupina měla 18 AS pacientů). U léčených došlo k signifikantnímu zlepšení BASDAI, kvality života (ASQoL – AS quality of life) a hodnocení bolesti, avšak bez významného rozdílu oproti skupině placeba (35). Použití LLLT je tedy vhodné k podpůrné léčbě entezitid jak v axiálních, tak periferních lokalitách. Při indikaci laserové terapie je nutné dbát na kontraindikace metody.
Kombinace ultrasonoterapie (US) s kinezioterapií byla prokázána jako jednoznačně výhodnější než samotná kinezioterapie v dvojitě zaslepené kontrolované studii s 52 nemocnými s AS (27 v léčené skupině). V léčené skupině došlo k signifikantnímu zlepšení BASDAI, BASFI, BASMI, ASQoL a ASDAS (AS disease activity score) ve 2. a 6. týdnu terapie. Při srovnání s US-placebo skupinou bylo patrné významné zmírnění bolesti a zlepšení BASMI ve 2. týdnu a snížení aktivity nemoci a hodnocení bolesti v týdnu 6 (36).
Pilotní program spočívající v kombinaci celotělové kryoterapie (CKT) s kinezioterapií vedl k výraznějšímu zlepšení BASDAI, BASFI, hodnocení bolesti i zlepšení hybnosti bederní a hrudní páteře u 32 nemocných s AS v porovnání s kontrolami bez CKT (37). V recentní práci s 65 nemocnými s aktivní AS (BASDAI ≥ 4) byl sledován vliv rozdílných teplot během CKT v kombinaci s kinezioterapií. V této osmidenní studii všichni účastníci prošli skupinovou 30minutovou kinezioterapií: 23 v návaznosti na CKT –110 °C, 21 v návaznosti na CKT –60 °C a 21 bez předchozí CKT. Ačkoliv u účastníků ve všech třech větvích studie došlo ke snížení BASDAI a ASDAS, signifikantní rozdíl poklesu BASDAI byl zaznamenán pouze ve skupině s CKT –110 °C v porovnání bez CKT (38).
Negativní výsledky naopak měla studie s použitím pulsního elektromagnetického pole (PEMF): Dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie u 66 pacientů s AS (35 aktivně léčeno) neprokázala efekt magnetoterapie na oblast kyčlí (dávka 2 Hz, délka aplikace 20 minut, celkem 15 sezení). Nemocní léčeni se oproti placebu nelišili v hodnocení BASFI, BASMI v intervalech 1, 3 a 6 měsíců (39). Na druhou stranu randomizovaná, kontrolovaná studie s nemocnými s mechanickou bolestí v oblasti krční páteře ukázala pozitivní efekt PEMF na hodnocení bolesti (40). Vzhledem k tomu, že obtíže nemocných s AS mohou být kombinací zánětlivého postižení, funkčními obtížemi a bolestí z mechanických příčin, je nutné v péči reflektovat i tyto nálezy.
Negativní výsledek přinesla i retrospektivní studie s proudy TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace) z roku 2018. V této studii bylo 72 nemocných s AS léčeno kinezioterapií po dobu 6 týdnů, polovina z nich navíc i aplikací TENS 2krát týdně. Během 6 týdnů nebyl významný rozdíl v hodnocení BASFI, bolesti nebo kvality života mezi oběma skupinami (41). Oproti tomu starší menší studie ukazovaly zmírnění bolesti a ztuhlosti v oblasti bederní páteře u nemocných s AS (42, 43).
BALNEOTERAPIE
Lázeňská léčba s využitím přírodních léčivých zdrojů je součástí komplexní rehabilitace nemocného s axSpA (viz tab. 1). U nemocných s AS byl prozatím prokázán pozitivní vliv peloidů (44) a radonových minerálních vod (studie IMuRa) (45). Blahodárný efekt lázeňské terapie na aktivitu onemocnění, BASFI, BASMI a hodnocení bolesti přetrvávající až 6 měsíců byl prokázán i u nemocných s AS léčených TNFi (46). Rovněž bylo prokázáno zlepšení příznaků spondylitidy anebo kožních projevů u pacientů s AS a současnou Crohnovou nemocí či ulcerózní kolitidou nebo psoriázou (44). Lázeňství má v České republice bohatou tradici. V současné době je v České republice komplexní lázeňská léčba v délce 28 dní hrazena pojišťovnami u nemocných s AS II. stadia s funkčním postižením b jednou ročně (číslo indikace VII/2). U nemocných s axSpA bez radiografického průkazu sakroiliitidy, avšak s postižením periferních kloubů s funkčním postižením b lze využít ke komplexní lázeňské léčbě číslo indikace VII/3. U nemocných s axSpA, kteří nemají postižení odpovídající AS II. stadia anebo periferní artritidu, lze využít indikaci VII/3 k předpisu příspěvkového lázeňského pobytu na 21 dní – opakování je však nutné řešit s revizním lékařem dané pojišťovny. Vedle lázeňské léčby s využitím léčivých zdrojů je další možností ústavní rehabilitační léčba v odborných léčebných ústavech (podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví).
Zdůvodnění
Van Tubergen v roce 2001 představila výsledky nizozemské, randomizované, kontrolované studie se 120 AS pacienty: Dvě skupiny v třítýdenním lázeňském programu spočívající ve skupinové a individuální kinezioterapii, vodoléčbě a sportu 5krát týdně a jedna kontrolní skupina s domácím cvičením kombinovaným se skupinovou kinezioterapií a vodoléčbou jednou týdně (47). Lázeňská léčba byla spojena se zlepšením BASFI, celkového hodnocení zdravotního stavu pacientem, kvality života a sníženou spotřebou nesteroidních antirevmatik. Pacienti ve skupině s lázeňskou terapií vykazovali lepší výsledky než ti s domácím cvičením a ambulantní fyzioterapií – tento rozdíl přetrvával až do 40. týdne sledování. Při dalších analýzách autoři zjistili i nákladovou efektivitu tohoto léčebného přístupu (48). V současné době není jednoznačná studie ukazující ideální frekvenci lázeňské léčby – studie IMuRa ukazuje analgetický efekt přetrvávající 9 měsíců po intervenci (45).
CHIRURGICKÁ LÉČBA
Chirurgická léčba je indikována u pacientů s axSpA s postižením kloubů, která nereaguje na běžnou léčbu. Indikace synovektomie a zejména náhrady kloubů by měla být provedena vždy za spolupráce revmatologa a ortopeda. U nemocných s axSpA s postižením kyčelních kloubů, s významnou symptomatologií a destrukcí kloubu je indikována totální náhrada nezávisle na věku jedince (9–11). Ideální je načasování operačního výkonu na dobu, kdy není aktivita onemocnění vysoká. Před a po operačních výkonech je nutné zajistit kontinuitu farmakologické léčby, ale také návazné rehabilitace. V rehabilitačních přístupech je nutné reflektovat typ operačního výkonu a doporučení operatéra o možnosti zátěže. Časná pooperační rehabilitace spočívá v prevenci tromboembolické nemoci, péči o jizvu, polohování končetin za použití pomůcek (např. ortéz) a časného zahájení izometrického posilování. Vertikalizaci a zahájení chůze je vhodné zahájit, jakmile to celkový pooperační stav nemocného dovolí. U samotné chůze je nutné využívat pomůcek dle potřeb pacienta a dle provedeného výkonu. Náhrady kloubů by měly být provedeny u nemocných s axSpA týmem ortopedů se zkušenostmi s revmatochirurgií. Kontroly operatéra by měly být prováděny v pravidelných intervalech.
Spondylochirurgické intervence na páteři nemocných s AS jsou velmi rizikové. U indikace výkonů, jako je elektivní spinální korekční osteotomie v případě těžkých postižení s významnou kyfózou, musí být vždy zvážena velmi závažná rizika a porovnána s potenciálním přínosem výkonu. Každému takovému výkonu by mělo předcházet konzilium revmatologa, neuro-, resp. spondylochirurga, neurologa a rehabilitačního lékaře a dostatečné informování pacienta. Spondylochirurgické výkony mají své místo i při léčbě nestabilních zlomenin páteře u nemocných s AS nebo při dalších neelektivních výkonech, jako jsou stabilizace pseudoartróz nebo dekomprese míchy či nervových kořenů. Spondylochirurgické výkony při onemocněních páteře, které přímo nesouvisejí s axSpA (např. výhřez meziobratlové ploténky, kostní tumory, cévní malformace a další), mohou být provedeny i u nemocných s axSpA, pokud jsou indikovány. Spondylochirurg nebo neurochirurg by měl být však obeznámen o současném revmatologickém onemocnění, jeho závažnosti, aktivitě a léčbě. I v těchto individuálních případech je nutná velmi úzká mezioborová spolupráce. Po spondylochirurgických operacích je nutná rehabilitace – a sice včasná spočívající v prevenci tromboembolické nemoci, v péči o jizvu, v prevenci kontraktur při základním onemocnění a dechové rehabilitaci. Na lůžku je možné zahájit izometrickým posilováním a postupně zvyšovat rozsah pohybu. Vertikalizace nemocného, zvláště po vysoce náročných spinálních korekčních osteotomiích je možná po stabilizaci celkového stavu – vhodné je využití pomůcek (např. ortéz nebo límců dle doporučení operatéra).
Zdůvodnění
Postižení kyčelního kloubu se může objevit až u 36 % nemocných s axSpA a až čtvrtina nemocných s AS se v průběhu svého onemocnění dočká nutnosti provedení náhrady kyčelního kloubu (49, 50). V retrospektivní analýze 49 nemocných s AS bylo zjištěno, že nemocní s vyšší aktivitou onemocnění měli vyšší výskyt perioperačního krvácení v porovnání s těmi v remisi choroby (51). Jinak není náhrada kyčelního kloubu u nemocných s AS spojena s vyšším výskytem komplikací v porovnání s běžnou populací (52).
Závažné permanentní neurologické komplikace u elektivní spinální korekční osteotomie bývají uváděny u 5 % nemocných, mortalita výkonu pak u 4 % (11).
REŽIMOVÁ OPATŘENÍ
Celková pohybová aktivita u nemocných s axSpA: dávkování a typ cvičení
Pravidelná pohybová aktivita udržuje celkovou fyzickou výkonnost organismu a působí proti rozvoji komorbidit, jako je osteoporóza, ale i kardiovaskulární onemocnění a další civilizační nemoci. U nemocných s axSpA se lze držet doporučení světové zdravotnické organizace (WHO), která stanovuje u běžné dospělé populace jako optimální 150 minut aerobní aktivity střední intenzity nebo 75 minut aerobní aktivity vysoké intenzity za týden. Nemocní s axSpA, kteří trpí komorbiditami (např. diabetes mellitus, kardiovaskulární onemocnění), by měli před stanovením optimální intenzity zátěže vždy absolvovat vyšetření a zátěžové testy. Aerobní cvičení a skupinová cvičení bez supervize fyzioterapeutem lze doporučit pro axSpA nemocné v rámci režimových opatření jako doplňková a k prevenci kardiovaskulárních a civilizačních chorob – ovšem za předpokladu dodržení bezpečnosti zvoleného sportu (14). K nevhodným sportům pro rizika zlomenin patří kontaktní a kolizní či adrenalinové sporty nebo bojová umění, pro rizika rozvoje svalových dysbalancí a přetěžování kloubů pak distanční silniční běh nebo kulturistika (viz tab. 2).
Zdůvodnění
Podle průřezové studie u 203 AS pacientů (68 % na bDMARDs) bylo zjištěno, že 54 % nemocných pravidelně cvičí v souladu s doporučeními WHO, přičemž aerobní cvičení více než 30 minut jednou týdně provozovalo 30 % nemocných (53). Recentní metaanalýza neukazuje pozitivní efekt aerobních fitness programů na aktivitu onemocnění nebo funkční schopnosti (54).
DIETA A ŽIVOTNÍ STYL
Nemocní s axSpA by měli udržovat svoji tělesnou hmotnost v optimálních hladinách indexu BMI (body mass index). V současné době není jednoznačné doporučení ohledně úpravy diety u nemocných s axSpA.
Jednoznačné doporučení ohledně ukončení kouření by měl dostat každý nemocný s axSpA. Kouření je spojeno nejen se zvýšenou aktivitou onemocnění, ale i radiografickou progresí. Každý nemocný s axSpA by měl být upozorněn na rizika zvýšeného příjmu alkoholu – a to nejen ve vztahu k radiografické progresi, ale také k riziku pádů a možných zlomenin.
Zdůvodnění
Recentní metaanalýza deseti studií ukazuje, že nemocní s axSpA s hodnotami BMI v pásmu nadváhy a zejména obezity vykazují vyšší aktivitu onemocnění (zejména v ukazateli BASDAI) než jedinci s normálními hodnotami (55). Recentní výsledky vycházející z prospektivní kohorty 183 nemocných s AS ukazují, že jedinci s vyšším BMI mají tendenci k dlouhodobě vyšší aktivitě onemocnění (56).
V současné době je k dispozici minimum studií, které však spíše naznačují vztah mezi vyšší tělesnou váhou a kostní novotvorbou (57). Z metaanalýzy šesti studí (966 pacientů, 14 % obézních) navíc vyplývá nižší efekt bDMARDs (TNFi) u obézních pacientů s AS (58). Recentní průřezová studie u 270 AS nemocných ukazuje zvýšené riziko strukturální progrese u obézních kuřáků, zvláště se současným
postižením kyčlí (59). Vztah mezi radiografickou progresí a kouřením byl prokázán v metaanalýze osmi studií (60). Prozatím nepanuje jednoznačná shoda, zda kouření cigaret snižuje efektivitu terapie TNFi (61). V kohortě britského registru nemocných s axSpA (2031 pacientů) bylo zjištěno, že mezi aktivními kuřáky se méně objevuje uveitida a více psoriáza (62), nicméně protektivní efekt kouření na uveitidu nebyl prokázán (63). Studie kohorty CASCO (Catholic Axial Spondyloarthritis COhort) s 372 axSpA pacienty ukazuje na vyšší radiografickou progresi – co se týče tvorby syndesmofytů a zhoršení mSASSS (modified Stoke Ankylosing Spondylitis Spinal Score) během 2 let u lidí, kteří popíjejí alkohol v porovnání s abstinenty (64).
ZÁVĚR
Axiální spondyloartritida je chronické onemocnění a komplexní přístup v terapii je nezbytný. Předpokladem pro správné vedení léčby je mezioborová spolupráce. Cílem všech léčebných snah musí být dosažení co nejlepší kvality života nemocných.
Nefarmakologické přístupy jsou jednoznačně nezbytnou součástí komplexní léčby axSpA a jsou nezastupitelné: Vhodná edukace udrží spolupráci a adherenci nemocného k dlouhodobé léčbě. Metody léčebné rehabilitace jsou oblastí, která napomůže udržet dostatečnou hybnost a zlepšit stav pohybového systému, což napomáhá ke zlepšení kvality života nemocných. Metody léčebné rehabilitace je nutné využívat u všech nemocných s axSpA pravidelně, a to s ohledem na aktivitu a tíži onemocnění.
V případě chirurgických intervencí u nemocných s pokročilým onemocněním je nutná mezioborová spolupráce revmatologa s ortopedem, fyzioterapeutem a rehabilitačním lékařem, eventuálně neurochirurgem či spondylochirurgem. Po chirurgických výkonech je nutné zajištění kontinuity péče, včetně komplexní rehabilitace.
MUDr. Markéta Hušáková, Ph.D.
Revmatologický ústav Praha
Na Slupi 4
128 50 Praha 2
e-mail: husakova@revma.cz
Autoři prohlašují, že nejsou v konfliktu zájmů.
Do redakce doručeno: 7. 3. 2021
Poděkování: Autoři děkují prim. MUDr. Zdeňkovi Zvoníčkovi, paní Evě Taušové a doc. MUDr. Petru Vaňkovi, Ph.D. za důležité připomínky při přípravě této práce.
Práce byla vytvořena s podporou projektu MZČR pro rozvoj výzkumných organizací 023728 (Revmatologický ústav) a grantů MZ ČR 17-33127A a NU21-09-00297.
Zdroje
- Sieper J, Poddubnyy D. Axial spondyloarthritis. Lancet 2017; 390(10089): 73–84.
- Rudwaleit M, van der Heijde D, Landewé R, Listing J, Akkoc N, Brandt J, et al. The development of Assessment of SpondyloArthritis international Society classification criteria for axial spondyloarthritis (part II): validation and final selection. Ann Rheum Dis 2009; 68(6): 777–783.
- van der Linden S, Valkenburg HA, Cats A. Evaluation of diagnostic criteria for ankylosing spondylitis. A proposal for modification of the New York criteria. Arthritis Rheum 1984; 27(4): 361–368.
- Michelena X, López-Medina C, Marzo-Ortega H. Nonradiographic versus radiographic axSpA: what‘s in a name? Rheumatology (Oxford) 2020; 59(Suppl. 4): iv18–iv24.
- de Winter JJ, van Mens LJ, van der Heijde D, Landewé R, Baeten DL. Prevalence of peripheral and extra-articular disease in ankylosing spondylitis versus non-radiographic axial spondyloarthritis: a meta-analysis. Arthritis Res Ther 2016; 18(1): 196.
- López-Medina C, Ramiro S, van der Heijde D, Sieper J, Dougados M, Molto A. Characteristics and burden of disease in patients with radiographic and non-radiographic axial Spondyloarthritis: a comparison by systematic literature review and meta-analysis. RMD Open 2019; 5(2): e001108.
- Bubová K, Forejtová Š, Zegzulková K, Gregová M, Hušáková M, Filková M, et al. Cross-sectional study of patients with axial spondyloarthritis fulfilling imaging arm of ASAS classification criteria: baseline clinical characteristics and subset differences in a single-centre cohort. BMJ Open 2019; 9(4): e024713.
- López-Medina C, Molto A, Claudepierre P, Dougados M. Clinical manifestations, disease activity and disease burden of radiographic versus non-radiographic axial spondyloarthritis over 5 years of follow-up in the DESIR cohort. Ann Rheum Dis 2020; 79(2): 209–216.
- van der Heijde D, Ramiro S, Landewé R, Baraliakos X, Van den Bosch F, Sepriano A, et al. 2016 update of the ASAS-EULAR management recommendations for axial spondyloarthritis. Ann Rheum Dis 2017; 76(6): 978–991.
- Ward MM, Deodhar A, Gensler LS, Dubreuil M, Yu D, Khan MA, et al. 2019 Update of the American College of Rheumatology/Spondylitis Association of America/Spondyloarthritis Research and Treatment Network Recommendations for the Treatment of Ankylosing Spondylitis and Nonradiographic Axial Spondyloarthritis. Arthritis Rheumatol 2019; 71(10): 1599–1613.
- Ward MM, Deodhar A, Akl EA, Lui A, Ermann J, Gensler LS, et al. American College of Rheumatology/Spondylitis Association of America/Spondyloarthritis Research and Treatment Network 2015 Recommendations for the Treatment of Ankylosing Spondylitis and Nonradiographic Axial Spondyloarthritis. Arthritis Care Res (Hoboken) 2016; 68(2): 151–166.
- Regel A, Sepriano A, Baraliakos X, van der Heijde D, Braun J, Landewé R, et al. Efficacy and safety of non-pharmacological and non-biological pharmacological treatment: a systematic literature review informing the 2016 update of the ASAS/EULAR recommendations for the management of axial spondyloarthritis. RMD Open 2017; 3(1): e000397.
- Rausch Osthoff AK, Niedermann K, Braun J, Adams J, Brodin N, Dagfinrud H, et al. 2018 EULAR recommendations for physical activity in people with inflammatory arthritis and osteoarthritis. Ann Rheum Dis 2018; 77(9): 1251–1260.
- Millner JR, Barron JS, Beinke KM, Butterworth RH, Chasle BE, Dutton LJ, et al. J. Exercise for ankylosing spondylitis: An evidence-based consensus statement. Semin Arthritis Rheum 2016; 45(4): 411–427.
- Rodríguez-Lozano C, Juanola X, Cruz-Martínez J, Peña-Arrébola A, Mulero J, Gratacós J, et al. Outcome of an education and home-based exercise programme for patients with ankylosing spondylitis: a nationwide randomized study. Clin Exp Rheumatol 2013; 31(5): 739–748.
- Haglund E, Bremander A, Bergman S, Larsson I. Educational needs in patients with spondyloarthritis in Sweden – a mixed-methods study. BMC Musculoskelet Disord 2017; 18(1): 335.
- Regnaux JP, Davergne T, Palazzo C, Roren A, Rannou F, Boutron I, et al. Cochrane Database Syst Rev 2019; 10(10): CD011321.
- Jenkinson TR, Mallorie PA, Whitelock HC, Kennedy LG, Garrett SL, Calin A. Defining spinal mobility in ankylosing spondylitis (AS). The Bath AS Metrology Index. J Rheumatol 1994; 21(9): 1694–1698.
- Maksymowych WP, Mallon C, Richardson R, Conner-Spady B, Jauregui E, Chung C, et al. Development and validation of the Edmonton Ankylosing Spondylitis Metrology Index. Arthritis Rheum 2006; 55(4): 575–582.
- Gonzalez-Medina G, Perez-Cabezas V, Marin-Paz AJ, Galán-Mercant A, Ruiz-Molinero C, Jimenez-Rejano JJ. Effectiveness of global postural reeducation in ankylosing spondylitis: A systematic review and meta-analysis. J Clin Med 2020; 9(9): 2696.
- Tricás-Moreno JM, Lucha-López MO, Lucha-López AC, Salavera-Bordás C, Vidal-Peracho C. Optimizing physical therapy for ankylosing spondylitis: a case study in a young football player. J Phys Ther Sci 2016; 28(4): 1392–1397.
- Rosu OM, Ancuta C. McKenzie training in patients with early stages of ankylosing spondylitis: results of a 24-week controlled study. Eur J Phys Rehabil Med 2015; 51(3): 261–268.
- Basakci Calik B, Gur Kabul E, Taskın H, Telli Atalay O, Bas Aslan U, Tascı M, et al. The efficiency of inspiratory muscle training in patients with ankylosing spondylitis. Rheumatol Int 2018; 38(9): 1713–1720.
- Hidding A, van der Linden S, Boers M, Gielen X, de Witte L, Kester A, et al. Is group physical therapy superior to individualized therapy in ankylosing spondylitis? A randomized controlled trial. Arthritis Care Res 1993; 6(3): 117–125.
- Liang H, Xu L, Tian X, Wang S, Liu X, Dai Y, et al. The comparative efficacy of supervised- versus home-based exercise programs in patients with ankylosing spondylitis: A meta-analysis. Medicine (Baltimore) 2020; 99(8): e19229.
- Liang Z, Fu C, Zhang Q, Xiong F, Peng L, Chen L, et al. Effects of water therapy on disease activity, functional capacity, spinal mobility and severity of pain in patients with ankylosing spondylitis: a systematic review and meta-analysis. Disabil Rehabil 2019; 1–8.
- Liang H, Zhang H, Ji H, Wang C. Effects of home-based exercise intervention on health-related quality of life for patients with ankylosing spondylitis: a meta-analysis. Clin Rheumatol 2015; 34(10): 1737–1744.
- Lubrano E, D‘Angelo S, Parsons WJ, Corbi G, Ferrara N, Rengo F, Olivieri I. Effectiveness of rehabilitation in active ankylosing spondylitis assessed by the ASAS response criteria. Rheumatology (Oxford) 2007; 46(11): 1672–1675.
- Masiero S, Bonaldo L, Pigatto M, Lo Nigro A, Ramonda R, Punzi L. Rehabilitation treatment in patients with ankylosing spondylitis stabilized with tumor necrosis factor inhibitor therapy: a randomized controlled trial. J Rheumatol 2011; 38(7): 1335–1342.
- So MW, Heo HM, Koo BS, Kim YG, Lee CK, Yoo B. Efficacy of incentive spirometer exercise on pulmonary functions of patients with ankylosing spondylitis stabilized by tumor necrosis factor inhibitor therapy. J Rheumatol 2012; 39(9): 1854–1858.
- Liao CC, Chen LR. Anterior and posterior fixation of a cervical fracture induced by chiropractic spinal manipulation in ankylosing spondylitis: a case report. J Trauma 2007; 63(4): E90–94.
- Widberg K, Karimi H, Hafström I. Self- and manual mobilization improves spine mobility in men with ankylosing spondylitis-a randomized study. Clin Rehabil 2009; 23(7): 599–608.
- Seiler M, Vermeylen B, Poortmans B, Feipel V, Dugailly PM. Effects of non-manipulative osteopathic management in addition to physical therapy and rehabilitation on clinical outcomes of ankylosing spondylitis patients: A preliminary randomized clinical trial. J Bodyw Mov Ther 2020; 24(4): 51–56.
- Stasinopoulos D, Papadopoulos K, Lamnisos D, Stergioulas A. LLLT for the management of patients with ankylosing spondylitis. Lasers Med Sci 2016; 31(3): 459–469.
- Aydin E, Gunduz OH, Akcan E, Akyu G. Effectiveness of low level laser therapy on pain and functional status in ankylosing spondylitis. Turk J Phys Med Rehab 2013; 59(4): 299–303.
- Şilte Karamanlioğlu D, Aktas I, Ozkan FU, Kaysin M, Girgin N. Effectiveness of ultrasound treatment applied with exercise therapy on patients with ankylosing spondylitis: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Rheumatol Int 2016; 36(5): 653–661.
- Stanek A, Cholewka A, Gadula J, Drzazga Z, Sieron A, Sieron-Stoltny K. Can whole-body cryotherapy with subsequent kinesiotherapy procedures in closed type cryogenic chamber improve BASDAI, BASFI, and some spine mobility parameters and decrease pain intensity in patients with ankylosing spondylitis? Biomed Res Int 2015; 2015: 404259.
- Straburzyńska-Lupa A, Kasprzak MP, Romanowski MW, Kwaśniewska A, Romanowski W, Iskra M, et al. The effect of whole-body cryotherapy at different temperatures on proinflammatory cytokines, oxidative stress parameters, and disease activity in patients with ankylosing spondylitis. Oxid Med Cell Longev 2018; 2018: 2157496.
- Turan Y, Bayraktar K, Kahvecioglu F, Tastaban E, Aydin E, Kurt Omurlu I, et al. Is magnetotherapy applied to bilateral hips effective in ankylosing spondylitis patients? A randomized, double-blind, controlled study. Rheumatol Int 2014; 34(3): 357–365.
- Karakaş M, Gök H. Effectiveness of pulsed electromagnetic field therapy on pain, functional status, and quality of life in patients with chronic non-specific neck pain: A prospective, randomizedcontrolled study. Turk J Phys Med Rehabil 2020; 66(2): 140–146.
- Chen FC, Jin ZL, Wang DF. A retrospective study of transcutaneous electrical nerve stimulation for chronic pain following ankylosing spondylitis. Medicine (Baltimore) 2018; 97(27): e11265.
- Gemignani G, Olivieri I, Ruju G, Pasero G. Transcutaneous electrical nerve stimulation in ankylosing spondylitis: a double-blind study. Arthritis Rheum 1991; 34(6): 788–789.
- Nienhuis RL, Hoekstra AJ. Transcutaneous electronic nerve stimulation in ankylosing spondylitis. Arthritis Rheum 1984; 27(9): 1074–1075.
- Cozzi F, Galozzi P, Ciprian L, Zanatta E, Polito P, Oliviero F, et al. Mud-bath treatment of seronegative spondyloarthritis: experience at the Euganean Thermal Area. Int J Biometeorol 2020; 64(6): 937–941.
- Annegret F, Thomas F. Long-term benefits of radon spa therapy in rheumatic diseases: results of the randomised, multi-centre IMuRa trial. Rheumatol Int 2013; 33(11): 2839–2850.
- Ciprian L, Lo Nigro A, Rizzo M, Gava A, Ramonda R, Punzi L, et al. The effects of combined spa therapy and rehabilitation on patients with ankylosing spondylitis being treated with TNF inhibitors. Rheumatol Int 2013; 33(1): 241–245.
- van Tubergen A, Landewé R, van der Heijde D, Hidding A, Wolter N, Asscher M, et al. Combined spa-exercise therapy is effective in patients with ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial. Arthritis Rheum 2001; 45(5): 430–438.
- van Tubergen A, Boonen A, Landewé R, Rutten-Van Mölken M, Van Der Heijde D, Hidding A, et al. Cost effectiveness of combined spa-exercise therapy in ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial. Arthritis Rheum 2002; 47(5): 459–467.
- Vander Cruyssen B, Muñoz-Gomariz E, Font P, Mulero J, de Vlam K, Boonen A, et al. Hip involvement in ankylosing spondylitis: epidemiology and risk factors associated with hip replacement surgery. Rheumatology (Oxford) 2010; 49(1): 73–81.
- Wink F, Arends S, Maas F, Bootsma H, Griep EN, Bruyn GAW, Spoorenberg A. High prevalence of hip involvement and decrease in inflammatory ultrasound lesions during tumour necrosis factor-α blocking therapy in ankylosing spondylitis. Rheumatology (Oxford) 2019; 58(6): 1040–1046.
- Hu Y, Jiang WZ, Pan CL, Wang T. Active ankylosing spondylitis increases blood loss during total hip arthroplasty for a stiff hip joint. BMC Musculoskelet Disord 2020; 21(1): 243.
- Ward MM. Complications of Total Hip Arthroplasty in Patients With Ankylosing Spondylitis. Arthritis Care Res (Hoboken) 2019; 71(8): 1101–1108.
- Fabre S, Molto A, Dadoun S, Rein C, Hudry C, Kreis S, et al. Physical activity in patients with axial spondyloarthritis: a cross-sectional study of 203 patients. Rheumatol Int 2016; 36(12): 1711–1718.
- Verhoeven F, Guillot X, Prati C, Mougin F, Tordi N, Demougeot C, Wendling D. Aerobic exercise for axial spondyloarthritis - its effects on disease activity and function as compared to standard physiotherapy: A systematic review and meta-analysis. Int J Rheum Dis 2019; 22(2): 234–241.
- Ortolan A, Lorenzin M, Felicetti M, Ramonda R. Do obesity and overweight influence disease activity measures in axial spondyloarthritis? A systematic review and meta-analysis. Arthritis Care Res (Hoboken) 2020. Online ahead of print.
- Liew JW, Gianfrancesco MA, Heckbert SR, Gensler LS. The relationship between body mass index, disease activity, and exercise in ankylosing spondylitis. Arthritis Care Res (Hoboken). 2021. Online ahead of print.
- Bakirci S, Dabague J, Eder L, McGonagle D, Aydin SZ. The role of obesity on inflammation and damage in spondyloarthritis: a systematic literature review on body mass index and imaging. Clin Exp Rheumatol 2020; 38(1): 144–148.
- Singh S, Facciorusso A, Singh AG, Vande Casteele N, Zarrinpar A, Prokop LJ, et al. Obesity and response to anti-tumor necrosis factor-α agents in patients with select immune-mediated inflammatory diseases: A systematic review and meta-analysis. PLoS One 2018; 13(5): e0195123. Erratum in: PLoS One 2018; 13(8): e0203499.
- Kong W, Jefferies C, Learch TJ, Gan X, Zhu F, Zhang N, et al. Risk factors for spinal structural damage in a chinese cohort with ankylosing spondylitis. J Clin Rheumatol 2020. Online ahead of print.
- Akar S, Kaplan YC, Ecemiş S, Keskin-Arslan E, Gercik Ö, Gücenmez S, et al. The role of smoking in the development and progression of structural damage in axial SpA patients: A systematic review and meta-analysis. Eur J Rheumatol 2018; 6(4): 184–192.
- Zurita Prada PA, Urrego Laurín CL, Guillén Astete CA, Kanaffo Caltelblanco S, Navarro-Compán V. Influence of smoking and obesity on treatment response in patients with axial spondyloarthritis: a systematic literature review. Clin Rheumatol 2021; 40(5): 1673–1686.
- Zhao S, Jones GT, Macfarlane GJ, Hughes DM, Dean LE, Moots RJ, et al. Associations between smoking and extra-axial manifestations and disease severity in axial spondyloarthritis: results from the BSR Biologics Register for Ankylosing Spondylitis (BSRBR-AS). Rheumatology (Oxford) 2019; 58(5): 811–819.
- Zhao SS, Macfarlane GJ, Jones GT, Gaffney K, Hughes DM, Moots RJ, et al. Smoking does not protect patients with axial spondyloarthritis from attacks of uveitis. Ann Rheum Dis 2019; 78(9): 1287–1288.
- Min HK, Lee J, Ju JH, Park SH, Kwok SK. Alcohol consumption as a predictor of the progression of spinal structural damage in axial spondyloarthritis: data from the Catholic Axial Spondyloarthritis COhort (CASCO). Arthritis Res Ther 2001; 21(1): 187.
- Lim HJ, Moon YI, Lee MS. Effects of home-based daily exercise therapy on joint mobility, daily activity, pain, and depression in patients with ankylosing spondylitis. Rheumatol Int 2005; 25(3): 225–229.
- Lee EN, Kim YH, Chung WT, Lee MS. Tai chi for disease activity and flexibility in patients with ankylosing spondylitis – a controlled clinical trial. Evid Based Complement Alternat Med 2008; 5(4): 457–462.
- Altan L, Korkmaz N, Dizdar M, Yurtkuran M. Effect of Pilates training on people with ankylosing spondylitis. Rheumatol Int 2012; 32(7): 2093–2099.
- Ince G, Sarpel T, Durgun B, Erdogan S. Effects of a multimodal exercise program for people with ankylosing spondylitis. Phys Ther 2006; 86(7): 924–935. Erratum in: Phys Ther 2006; 86(10): 1452.
- Roşu MO, Ţopa I, Chirieac R, Ancuta C. Effects of Pilates, McKenzie and Heckscher training on disease activity, spinal motility and pulmonary function in patients with ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial. Rheumatol Int 2014; 34(3): 367–372.
- Fernández-de-Las-Peñas C, Alonso-Blanco C, Morales-Cabezas M, Miangolarra-Page JC. Two exercise interventions for the management of patients with ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial. Am J Phys Med Rehabil 2005; 84(6): 407–419.
- Levitova A, Hulejova H, Spiritovic M, Pavelka K, Senolt L, Husakova M. Clinical improvement and reduction in serum calprotectin levels after an intensive exercise programme for patients with ankylosing spondylitis and non-radiographic axial spondyloarthritis. Arthritis Res Ther 2016; 18(1): 275.
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2021 Číslo 2
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
Nejčtenější v tomto čísle
- NOVÁ DOPORUČENÍ PRO PACIENTY s dnou a zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi
- Nová doporučení pro léčbu lupusové nefritidy
- Přehled biomarkerů a jejich vztah k axiálním spondyloartritidám asociovaným s idiopatickými střevními záněty
- Doporučení České revmatologické společnosti pro farmakologickou léčbu axiálních spondyloartritid