Parathormon v léčbě osteoporózy
Parathormone in the Treatment of Osteoporosis
In the submitted review the author discusses the anabolic effect of intermittently administeredparathormone on bone which is a new alternative in the treatment of osteoporosis. While permanentexposure to parathormone leads to hyperparathyroidism associated with bone resorption and lossof bone mass, intermittent administration of parathormone (i.e. once per day) induces paradoxicallyincreased mineralization of bone trabeculae,endostealandperiosteal surfaces. As an anabolic factorPTH (parathormone) has a much greater therapeutic potential than antiresorptive substances.Stimulation of bone formation by rhPTH 1-34 (recombinant human parathormone) was proved,which leads to greater firmness of bone and reduces the frequency of fractures.Recombinanthumanparathormone (1-34) (rhPTH(1-34)) administered once per day increases the BMD and reduces thefrequency of fractures in the area of vertebral bodies. RhPTH 1-34 enhances lamellar bone appositioneven at a lower bone turnover. An increase was proved in the region of trabecular and corticalbone without an increase of porosity of cortical bone and also an incresed connectivity of osseoustrabeculae was proved which means thatPTHleads to an increase of bone quantity aswell as quality.PTH has an anabolic effect on cortical bone as well as on trabeculae. From studies, quoted in thepaper an increase of bone density (BMD) in the spinal region during PTH therapy is apparent inmen and women. This increase in BMD values is clearly higher than the observed increase of BMDin antiresorptive treatment. Bone markers indicate an increase of values of proformative markerswhich is followed by an increase of proresorption markers. In the course of time markers of the boneturnover have a tendency to return to baseline values while another increase of BMD is under way.PTH can be used for the treatment of men with primary osteoporosis. PTH leads to a dramaticincrease of bone mass in the area of the lumbar spine and hip joint also in postmenopausal womenwith glucocorticoid-induced osteoporosis. Clear evidence was provided of an association betweenPTH treatment and a reduced incidence of fractures. The author mentions also studies with PTHtreatment; their results are presented and commented.
Key words:
osteoporosis, parathormone
Autoři:
O. Růžičková
Působiště autorů:
Revmatologický ústav, Praha
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., , 2002, No. 3, p. 125-130.
Kategorie:
Články
Souhrn
V přehledném referátu je rozebrán anabolický efekt intermitentně podávaného parathormonu nakost, což představuje novou alternativu v léčbě osteoporózy. Zatímco trvalá expozice parathormonuvede k hyperparathyreóze asociované s kostní resorpcí a ztrátou kostní hmoty, intermitentní podáváníparathormonu (tj. jedenkrát denně) paradoxně navozuje nárůst mineralizace kostních trabekul,endostálních i periostálních povrchů. Jako anabolický faktormáPTH(parathormon) podstatněvětší léčebný potenciál než antiresorptiva. Byla prokázána stimulace kostní formace rhPTH 1-34(rekombinovaný lidský parathormon), která vede ke zvýšení pevnosti kosti a k redukci frekvencezlomenin. Rekombinovaný lidský parathormon (1-34) (rhPTH(1-34)), podávaný jedenkrát denně,zvyšuje BMD(kostní denzitu) a snižuje výskyt fraktur v oblasti obratlových těl. RhPTH 1-34 posilujelamelární kostní apozici i při sníženém kostním obratu. Byl prokázán nárůst v oblasti trabekulárníi kortikální kosti, aniž došlo k nárůstu porozity kortikální kosti, dále bylo prokázáno zvýšeníkonektivity kostních trámců, a to znamená, že PTH vede k nárůstu kostní kvantity, ale i kostníkvality. PTH má anabolický efekt na kortikální kost, stejně jako na trámčitou. Ze studií, dáleuvedených v referátu, je patrný průkaz nárůstu kostní denzity (BMD) v oblasti páteře při terapiiPTH u mužů i u žen. Tento nárůst v hodnotách BMD je jednoznačně vyšší než pozorované nárůstyBMD u antiresorpční léčby. Kostní markery ukazují nárůst hodnot proformačních markerů, kterýje následován nárůstem proresorpčních markerů. V průběhu času markery kostního obratu jevítendenci k návratu k výchozím hodnotám, zatímco probíhá další nárůst BMD. PTH může být použitk léčbě mužů s primární osteoporózou. PTH vede k dramatickému nárůstu kostní hmoty v oblastibederní páteře a kyčle i u postmenopauzálních žen s glukokortikoidy indukovanou osteoporózou.Byla jasně zdokumentována asociace léčby PTH se sníženým výskytemfraktur. V referátu jsou dáleuvedeny provedené studie s léčbou PTH, jejichž výsledky jsou zde prezentovány a komentovány.
Klíčová slova:
osteoporóza, parathormon
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2002 Číslo 3
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
Nejčtenější v tomto čísle
- Parathormon v léčbě osteoporózy
- Užití cyklofosfamidu v intravenózní pulzníformě u systémových revmatickýchonemocnění, zvláště u systémového lupuserythematodes
- Role cyklooxygenázy-2 v nezánětlivých procesech
- Dlouhodobé sledování ukazatelů kostníhometabolismu u pacientek s osteoporózouléčených kalciem a kolagenními peptidy