Gravidita a primární hyperparatyreóza
Pregnancy and Primary Hyperparathyreoidism
Objective:
Evaluation of the infl uence of hypercalcemia and primary hyperparathyreoidism onthe course of pregnancy and recommendations for the best management of this condition.Design: Case report.Setting: Department of Obstetrics and Gynecology, Regional Hospital, Pardubice.Subjects and methods: The author analyses her experience with the course of pregnancy in a patientwith primary hyperparathyreoidism diagnosed at the beginning of the third trimester. Thepatient was successfully operated on, the solitary adenoma of parathyroid gland was removedand she delivered vaginally a healthy foetus in term.Conclusion: The example draws attention to the hypercalcemia during pregnancy that may causenausea and vomiting. This condition can be misdiagnosed for hyperemesis gravidarum and underlyingdisease can be missed.
Key words:
primary hyperparathyreoidism, hypercalcaemia, pregnancy
Autoři:
Z. Kokrdová
Působiště autorů:
Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské nemocnice Pardubice, primář MUDr. L. Hanousek
Vyšlo v časopise:
Ceska Gynekol 2004; (3): 186-189
Kategorie:
Články
Souhrn
Cíl studie:
Zhodnocení vlivu hyperkalcémie a primární hyperparatyreózy na průběh těhotenstvía doporučení k léčbě tohoto onemocnění v graviditě.Typ studie: Kazuistika.Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské nemocnice Pardubice.Předmět a metoda studie: Autorka v této práci analyzuje své zkušenosti s průběhem gravidityu pacientky s primární hyperparatyreózou diagnostikovanou na počátku třetího trimestru. Pacientkabyla úspěšně operována, odstraněn solitární adenom příštítného tělíska a těhotenstvíbylo ukončeno spontánním porodem zdravého plodu v termínu.Závěr: Příklad poukazuje na hyperkalcémii jako příčinu nauzey a zvracení v graviditě. Tytoobtíže mohou být považovány za hyperemesis gravidarum a základní onemocnění takto unikádiagnostice.
Klíčová slova:
primární hyperparatyreóza, hyperkalcémie, gravidita
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Česká gynekologie
2004 Číslo 3
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Nedostatek hořčíku se projevuje u stále více lidí
- Ferinject: správně indikovat, správně podat, správně vykázat
Nejčtenější v tomto čísle
- Gravidita a primární hyperparatyreóza
- Antizonální protilátky v ovulačním hlenua v séru pacientek s poruchami reprodukce
- Úspěšnost cyklů s přenosem embryízamražených ve stadiu prvojader
- Průběh těhotenství a porodu u pacientkyse systémovým lupus erythematodes