#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zemřel Emil Kormuth, hostující profesor FBMI ČVUT


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2023; 162: 173
Kategorie: Osobní zprávy

Dne 12. července 2023 ve věku 73 let navždy opustil akademický sbor Fakulty biomedicínského inženýrství (FBMI) ČVUT prof. RNDr. Emil Kormuth, MSc., Ph.D., významný genetik, uznávaný pedagog, zkušený vědecký pracovník i manažer.

Emil Kormuth se narodil 3. června 1950 v Bratislavě. Po absolvování Přírodovědecké fakulty UK v roce 1976 se stává odborným asistentem na Ústavu lékařské biologie a genetiky Fakulty všeobecného lékařství UK (dnešní 1. LF UK). V roce 1991 odchází do Ústřední vojenské nemocnice a o 2 roky později, po stáži a krátkém profesním angažmá ve Spojených státech amerických, mu byla nabídnuta významná vědecká pozice v Jihoafrické republice na Univerzitě v Kapském Městě. Od konce tisíciletí potom působil na Univerzitě KwaZulu-Natal v Durbanu. Po odchodu do důchodu v roce 2015 přešel na Technickou univerzitu Mangosuthu v Umlazi. Zde se z pozice prorektora podílel zejména na jejím vědeckém rozvoji.

V roce 2019 byl rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze jmenován hostujícím profesorem a působil na katedře zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva. Podílel se na výuce předmětů zaměřených na genetiku, radiobiologii a mikrobiologii. Byl členem oborové rady doktorského programu Civilní nouzové plánování a rady studijního programu Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Byl rovněž členem redakční rady odborného periodika Bezpečnostní teorie a praxe.

Profesor Kormuth byl významným vědeckým pracovníkem s vysokým mezinárodním renomé. Postupem let se pochopitelně spektrum jeho odborného zájmu měnilo, vždy však zůstal věrný genetice. Postupně přecházel od studia molekulární podstaty genetických poruch přes HLA systém až po bakteriální a epidemiologickou genetiku, respektive genetiku infekčních chorob. V posledních letech jej zaujala zejména epigenetika a v rámci spolupráce s FBMI i radiační genetika. Byl mimo jiné spoluautorem publikace „Klinická radiobiologie“, (Grada, 2020).

Je pochopitelné, že byl zván na řadu univerzit v USA, Evropě i v Africe, na kterých vedl specializované kurzy od obecné biologie přes pokročilou biochemii a molekulární genetiku až po epigenetiku. Dokázal vychovat řadu doktorandů. Bohužel plánovaný kurz radiační genetiky, který jsme připravovali společně se Společností pro radiobiologii a nouzové plánování ČLS JEP, se již nezrealizuje.

V osobě profesora Kormutha odešel odborník, který měl nejen zkušenosti se zvířecí, mikrobiální a lidskou genetikou, konzervační genetikou, molekulární biotechnologickou imunogenetikou, cytogenetikou, genetickým poradenstvím, s prací s buněčnými kulturami, klinickou biochemií a imunochemií, ale také se skvěle orientoval v řízení výzkumných záměrů na mezinárodní úrovni, s uplatněním výsledků v praxi a zkušenostmi v univerzitním managementu. I po více než 30 letech prožitých v zahraničí hovořil bez chyby jak svou rodnou slovenštinou, tak v česky. Nebyl jen vynikající akademický a vědecký pracovník, ale také vzorný manžel, otec dvou synů a zejména milující dědeček, který nás pravidelně „zásoboval“ fotografiemi a videy svých dovádivých vnuček.

prof. MUDr. Leoš Navrátil, CSc., MBA, dr. h. c.
odb. as. MUDr. Emil Pavlík, CSc.

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Číslo 4

2023 Číslo 4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

plice
INSIGHTS from European Respiratory Congress
nový kurz

Současné pohledy na riziko v parodontologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Svět praktické medicíny 3/2024 (znalostní test z časopisu)

Kardiologické projevy hypereozinofilií
Autoři: prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#