Lavička Jaroslava Blahoše
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2023; 162: 174
Kategorie:
Osobní zprávy
Dlouholetý předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., se narodil 30. června 1930 v Horažďovicích, kde byl jeho otec advokátem. V roce 2020, u příležitosti devadesátého výročí jeho narození, jsme byli do Horažďovic pozváni na slavnostní odhalení Lavičky Jaroslava Blahoše, ale vzhledem k protikovidovým opatřením byla slavnost nakonec zrušena. Nyní již konečně mohla být odhalena.
Jejím autorem je jihočeský sochař Václav Fiala, který lavičky a pamětní desky již vícekrát realizoval. Vytvořil například pamětní desku Josefa Hlávky na gymnáziu v Klatovech a v Horažďovicích zase připomínku spisovatele Josefa Pavla (1889–1948), autora řady knih o českých hradech, v podobě kamenné knihy položené na kraji lavičky před kostelem sv. Petra a Pavla na Mírovém náměstí. Tamtéž je i Lavička houslisty prof. Otakara Ševčíka.
Lavička Jaroslava Blahoše se nachází před jeho rodným domem na rohu Ševčíkovy a Strakonické ulice, asi 150 metrů od náměstí. Nápis na ní charakterizuje profesora Blahoše jako endokrinologa a osteologa. Možná by ho mrzelo, že zde není zmíněno, že byl předsedou České lékařské společnosti JEP a také známým internistou – dlouholetým přednostou Interní kliniky 2. LF UK. Lavička je vlastně sochou a její autor pro ni hledal inspiraci v oblasti endokrinologie. Dočetl se, že hormonem štěstí je serotonin, a proto vytvořil lavičku ve tvaru jeho molekuly. Lékaři a turisté, kteří zavítají do Horažďovic, molekulu serotoninu jistě najdou a na Jaroslava Blahoše u lavičky vzpomenou.
Štěpán Svačina
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
2023 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Etické aspekty transplantace tkání a orgánů
- Prevence a programy prevence karcinomu plic
- Terapeutické monitorování léků v psychiatrii
- Je bolest břicha po traumatu pouze úrazové etiologie? Kazuistika raritní aspirační pneumonie s gangrénou plic a peritoneální odezvou u pětiletého dítěte