Doc. MUDr. Petr Bartůněk, CSc. 75letý
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2014; 153: 223
Kategorie:
Osobní zprávy
V srpnu slaví 75. narozeniny doc. MUDr. Petr Bartůněk, CSc., emeritní přednosta IV. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, který je lékařské veřejnosti znám jako velmi vzdělaný internista, svými zájmy zaměřený na kardiologii, zejména arytmologii a kardiologickou intenzivní péči.
Doc. Bartůněk je ale také zdatným organizátorem a publicistou. Již v době studií na lékařské fakultě založil časopis Reflex a později (v letech 1963–1968) byl členem redakční rady akademického čtrnáctideníku Universita Karlova. V roce 1968 inicioval studentskou expedici do afrického Lambaréné s cílem dopravit pomoc nemocnici, kterou založil a léta v ní působil velký humanista a lékař Albert Schweizer. Již tehdy se u jubilanta projevilo organizační nadání spojené s vytrvalostí k dosažení cíle, pokud byl vnitřně přesvědčen o jeho správnosti.
Během studií ovlivnily doc. Bartůňka dvě významné osobnosti – prof. MUDr. Zdeněk Šťáva, DrSc. a prof. MUDr. Ctirad John, DrSc. Petr Bartůněk promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v roce 1969 a nastoupil na IV. interní kliniku jako sekundární lékař a klinice zůstal věrný dodnes. V roce 1972 složil I. a v roce 1976 i II. atestaci z vnitřního lékařství. O 13 let později obhájil kandidátskou práci a v roce 1991 byl jmenován docentem vnitřního lékařství. V letech 1991–1995 vykonával funkci LP zástupce přednosty kliniky doc. MUDr. Vladimíra Puchmayera, CSc., a v letech1995–2000 kliniku vedl.
Během svého působení na IV. interní klinice se významně podílel na jejím rozvoji. V roce 1983 stál u zrodu jednotky intenzivní péče a 5 let byl jejím vedoucím. V letech 1987–1990 byl hlavním organizátorem a koordinátorem rekonstrukce kliniky. Zasloužil se o modernizaci laboratorního komplementu kliniky, vybudování jednotky hyperbarické oxygenoterapie a otevření nového oddělení s jednotkou intenzivní angiologické péče, která se stala první jednotkou svého druhu u nás. Několik let organizoval benefiční koncerty s účastí významných umělců. Získané finance pomáhaly k zajištění projektů spojených s modernizací kliniky.
Počátky zájmu v kardiologii a arytmologii u doc. Bartůňka sahají do osmdesátých let, kdy společně s MUDr. Svjatoslavem Vinogradovem a spolupracovníky z ČVUT realizoval zavedení přenosu EKG po telefonu (systém TELSAR). V dalších letech se orientoval na problematiku lymeské borreliózy, zejména lymeské karditidy. Nemocní s tímto onemocněním byli dispenzarizováni v ambulanci, která se stala základem Centra lymeské borreliózy VFN.
Neméně významné jsou také akademické aktivity doc. P. Bartůňka. V letech 1990–1993 a 2002–2005 zastával funkci proděkana 1. LF UK pro rozvoj fakulty, od roku 2005 je členem kolegia děkana, od roku 2007 členem Akademického senátu 1. LF UK. V posledních letech se věnuje koordinaci výuky vnitřního lékařství praktického zubního lékařství a významně se angažuje při organizaci výukového curricula nelékařských oborů na 1. LF UK, je činný ve vědecké radě i etické komisi ČLK, je členem akreditační komise pro vnitřní lékařství a zkušební komise pro atestační zkoušky v oboru vnitřního lékařství a členem Etické komise MZ ČR.
Je autorem či spoluautorem více než 70 publikací, převážně z oboru kardiologie. Již v roce 1982 se spolupracovníky publikoval monografii „Nové možnosti identifikace dysrytmií metodou TELSAR“. Více je známý jako autor monografií „Lymeská borelióza“ a „Lymeská karditida“, jež se dočkaly opakovaných vydání. Je členem redakční rady české mutace JAMA a Medical Tribune. Několik let byl také vedoucím redaktorem Časopisu lékařů českých, kdy se mu podařilo připravit elektronické vydání anglické mutace ČLČ.
Zážitky z expedice do Lambaréné ztvárnil v knize„Za džunglí je Lambaréné“. Společně s doc. V. Puchmayerem představili zakladatele IV. interní kliniky a československé angiologie prof. MUDr. Bohumila Prusíka v knize s názvem Bojovník proti bolesti. Doc. Bartůněk je také sběratelem příhod z lékařského prostředí, které postupně vyšly pod tituly: Smích z poslucháren (1991), Smích na recept (1996), Svěřte se odborníkovi … to se nasmějete (1999), Další, prosím ... (2003) a To snad nemyslíte vážně, pane doktore … (2009). V letošním roce připravuje 6. pokračování s názvem Doktoři jsou taky lidi!
Doc. Petr Bartůněk ke IV. interní klinice prostě patří! Jeho vlídný humor a zejména jeho pozitivní myšlení dokážou povzbudit, sblížit protichůdná stanoviska a uklidnit rozjitřené nálady. Doc. Bartůněk je také známý vstřícným přístupem k mladým pracovníkům, kterým z pozice své funkce pomáhal při jejich dalším vzdělávání a nastartování kariérního postupu.
Vážený pane docente, milý Petře, k narozeninámTi všichni přejeme ještě mnoho let úspěšné práce, hodně osobního i rodinného štěstí, pevné zdraví, nevysychající humor a trvalý optimismus.
spolupracovníci
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Monogenně podmíněná obezita – současný stav molekulárně genetického výzkumu a význam v klinické praxi*
- Kolorektální karcinom (část 3)
- Doc. MUDr. Petr Bartůněk, CSc. 75letý
- Genetické pozadí běžných forem obezity – od studií identických dvojčat po studium kandidátních genů obezity*