Celogenomové sekvencování v ústavu J. Hopkinse je prvním milníkem v individuální péči o pacienty s nádory
Autoři:
R. Brdička
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2010; 149: 216
Pracovníci ústavu se zaměřili na identifikaci chromozomálních přestaveb, např. změny v počtu kopií určitých úseků DNA, nebo chromozomální fúze. Analýza při porovnání normálních vzorků se vzorky nádorovými odhalila rovněž další odchylky, např. v řazení jednotlivých úseků, směrové orientace apod. U šesti vyšetřených osob bylo nalezeno 4–15 přestaveb, které byly typické pro každou z vyšetřovaných osob.
Zároveň se ukázalo, že tyto pro nádor charakteristické odchylky lze nalézt i v krevních vzorcích pacientů (takto byli vyšetřeni dva pacienti s kolorektálním karcinomem). Tímto způsobem lze získat informace o nádorovém procesu charakteristické pro daného pacienta, které představují významný pokrok v možnostech personalizované léčby, úspěšnosti terapie a pooperačního sledování průběhu onemocnění.
Z ekonomického hlediska představovalo celogenomové sekvencování náklady ve výši cca 5000 USD, které zatím brání jejímu širšímu využívání, nicméně za předpokladu očekávaného poklesu nákladů k 1000 USD by začalo být srovnatelné s klasickým CT skenováním.
Zdroje
Podolak E. Genome sequencing at Johns Hopkins marks a first for patient-specific cancer care. BioTechniques 03/03 2010.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Shyův-Dragerův syndrom
- Zemřel profesor MUDr. Jiří Horáček, CSc.
- Možnosti časné identifikace a následné péče o nestabilního nemocného
- Kontaktný ekzém a atopická dermatitída – vzácna komorbidita?