O kmenových rakovinných buňkách
Autoři:
P. Barták
Působiště autorů:
Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV, Šrobárova 50,0 00 Praha
10
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2010; 149: 138
Velmi populární je v současnosti hypotéza, že rakovinné buňky, které nádor iniciují, jsou „cancer stem cells“, a to hlavně proto, že slibují nové terapeutické přístupy, zejména v nádorech hematopoetických a v nádorech solidních. Ukazuje se přitom, že tumor iniciující buňky mohou být rezistentní vůči konvenčním způsobům terapie, což vysvětluje omezené možnosti terapeutické. Vše je teprve na začátku výzkumu a na výzkumné týmy čeká ještě mnoho práce v identifikaci a charakterizaci iniciátorů, aby bylo možno terapii zaměřit specificky. Tento přehled zahrnuje čerstvé pokroky na poli kmenových buněk nádorů s cílem ukazovat výzvy a příležitosti při protirakovinné terapii.
Zdroje
Bin-Bing S. Zhou et al. Tumour-initiating cells: challenges and opportunities for anticancer drug discovery. Nature Reviews Drug Discovery 2009; 8: 806–823.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Adrenokortikální insuficience a diabetes mellitus typu 1
- Biologická léčba
- Nefrotoxické a kancerogenní riziko čínských rostlinných anorektik
- Nové možnosti očkování proti chřipce