Toll-like receptory a jejich generická variabilita při streptokokové pneumonii
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2008; 147: 400
Toll-like receptory a jejich generická variabilita při streptokokové pneumonii
Streptococcus pneumoniae je nejčastější příčinou infekční pneumonie, což je příliš častá příčina morbidity i mortality v celém světě. Výzkum se soustředil na genový polymorfismus, který je odpovědný za infekčnost i závažnost infekce Streptococcus pneumoniae. V této studii autoři vyšetřili polymorfismus v několika genech včetně TLR2-Arg/Gln753, TLR4-Asp/Gly299, TLR4-Thr/Ile399, CD14-159C/T and Fcγ RIIA-R/H131. Bylo vyšetřeno 85 dětí s pneumokokovou sepsí a 409 zdravých krve. Prevalence polymorfismu TLR4-299/byla signifikantně nižší nežli u kontrol (4 vs. 11 %), zatím co prevalence CD14-159CC and FcγRIIA-R/R131 genotypů byla evidentně vyšší (35 vs. 25 %). Jen 35 % pacientů mělo nízkorizikové genotypy nebo genotypy protektivní na rozdíl od 61 % u kontrol. Genetická variabilita TLR4, CD14 a FcγRIIA genů je spojena s vývojem invazivní choroby u pacientů, kteří jsou Streptococcus pneumoniae infikováni.
P. Barták
Zdroje
Yuan F. F. et al.: Clinical relevance of TLR2, TLR4, CD14 and Fcγ RIIA gene polymorphisms in Streptococcus pneumoniae infection. Immunology and Cell Biology 2008, 86, s. 268–270.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Je stanovení sérového kreatininu vždy věrohodné? Úskalí preanalytické fáze
- Expoziční test ve stanovení diagnózy potravinové alergie – orální alergický syndrom
- Vztah inzulínové rezistence a množství viscerálního tuku
- Pokrok v lékařství: Oč se máme snažit a co máme omezovat?*