Nová funkce C3d komplementové komponenty
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2008; 147: 359
Nová funkce C3d komplementové komponenty
Zlomek komplementové komponenty C3d zlepšuje imunitní odpověď na antigen, který postrádá T-buněčné epitopy, např. bakteriální polysacharidy. C3d se váže k B-buněčným komplementovým receptorům 2 (CR2 nebo CD21). Tato vazba slouží jako koaktivační signál pro B-buňky, když část polysacharidového antigenu se současně váže na B-buněčné receptory povrchové Ig. V podstatě to snižuje práh aktivace. Jenže C3d také zlepšuje titry u modelu CD21 KO (knock-out) myši při vzestupu sekrece cytokinů Th1 a Th2, což ukazuje na existenci pomocné, na CR2-nezávislé cesty imunitní aktivace. C3d má také T-buněčné epitopy, které mohou stimulovat autoreaktivní C3D peptid specifické T-buňky, které jsou označovány jako „ko-signál 2”. Současně bylo v C3d identifikováno 11 náhodných T-buněčných epitopů s velkou epitopovou denzitou (302 AK sekvencí). Autoři jsou přesvědčeni, že nález těchto autologních T-buněk autoreaktivních s C3d posiluje hypotézu existence „ko-signálu 2” a ukazuje nové vysvětlení CD21 KO (knoc-kout) paradoxu.
P. Barták
Zdroje
Knopf P. M. et al.: Novel function of complement C3d as an autologous helper T-cell target. Immunology and Cell Biology, 2008, 86, s. 221–225.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Je stanovení sérového kreatininu vždy věrohodné? Úskalí preanalytické fáze
- Expoziční test ve stanovení diagnózy potravinové alergie – orální alergický syndrom
- Vztah inzulínové rezistence a množství viscerálního tuku
- Pokrok v lékařství: Oč se máme snažit a co máme omezovat?*