Nutnost zlepšit odběr a kvalitu orgánů od zemřelých dárců
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 6, s. 327
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Tulius SG, Rabb H. Improving the supply and quality of deceased donor organs for transplantation. New Engl J Med. 2018;20:1920–1929.
V současné transplantační medicíně je stále přítomen hrozivý, a dokonce narůstající nepříznivý rozdíl mezi dostupností orgánů od zemřelých dárců a počtem indikovaných příjemců na prodlužující se čekací listině. Text je zpracován autory z renomovaných akademických transplantačních pracovišť v Bostonu a Baltimore (USA).
Aktuální až naléhavou odbornou výzvou se stává možnost užít solidní orgány dárců, které jsou hodnoceny z funkčního hlediska jako suboptimální. Nejvýraznější je tento problém u transplantací ledvin, kde jejich rizikové vlastnosti a omezenější funkce by v minulosti byly kontraindikací jejich nabídky k transplantačnímu uplatnění. Volněji se stejné rozvahy vztahují i na další orgány.
Článek se velmi podrobně zabývá stále narůstající tísňovou situací. Jedná se o odběry od zemřelých dárců v pokročilém věku, odběry po náhlém úmrtí z náhlé a fatální kardiální příhody po neúspěšné kardiopulmonální resuscitaci, při podezření na infekci dárce.
Text instruktivně rozebírá, jaká volnější kritéria jsou přijatelná, a která jsou naopak zcela nepodkročitelná. Věnuje se rovněž úvaze, jak budoucímu příjemci volbu suboptimálního orgánu vysvětlit a zdůvodnit k získání jeho informovaného souhlasu. Doplňuje doporučení, jakou specificky cílenou terapii je příjemci po transplantaci třeba nasadit ke zlepšení funkce jeho nového orgánu a k naplnění očekávaného zlepšení kvality jeho života.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc
.e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2018 Číslo 6
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
Nejčtenější v tomto čísle
- ERAS v české nemocnici – utopie, nebo realita?
- Specifika anestezie a intenzivní péče u pacientů s transplantovaným orgánem
- Anestezie mimo operační sály
- Náhlé selhání oběhu během celkové anestezie – AV arytmie, role inhalačních anestetik a diastolického selhání