Pointubační ruptura trachey
Postintubation tracheal rupture – a case report
Authors describe a case of complicated tonsillectomy. Late massive bleeding from tonsillar bed followed by hemorrhagic shock and unconsciousness occurred in a young otherwise healthy patient who underwent tonsillectomy in a small hospital. The patient was transferred to the department of surgery of regional hospital where urgent surgery was performed. As ENT specialist was not immediately available, unsuccessful attempt to control bleeding was accomplished by a surgeon and the patient was then transferred to the ENT Department of the University Hospital Olomouc where the bleeding was successfully controlled and patient’s circulation stabilized. The course was complicated by tracheal rupture postoperatively which necessitated further surgical treatment and prolonged artificial ventilation. Airway had to be secured with double-lumen tube. The patient was dismissed after tracheal rupture had healed. Authors discuss tracheal rupture following intubation and its treatment in a patient with other complications.
Key words:
tonsillectomy – bleeding – tracheal rupture – ventilator-associated pneumonia
Autoři:
H. Fiala 1; Al Mahri Awadh Ali Ahmed Al Muquadm 1; E. Berta 1; K. Kaňkovská 1; O. Marek 1; I. Škodová 2
Působiště autorů:
Klinika anesteziologie a resuscitace FN Olomouc
1; Otorhinolaryngologická klinika FN Olomouc
2
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 18, 2007, č. 2, s. 91-95
Kategorie:
Anesteziologie - Kazuistika
Souhrn
Autoři popisují případ komplikovaného průběhu po tonzilektomii. Jednalo se o pozdní masivní krvácení z lůžka po tonzilektomii s rozvojem hemoragického šoku a bezvědomí u mladé, jinak zcela zdravé pacientky, která se podrobila výkonu na ORL oddělení okresní nemocnice. Pacientka byla primárně ošetřena RLP a převezena na chirurgické oddělení spádové nemocnice, kde byla urgentně operována. Pro okamžitou nedostupnost lékaře ORL se pokusil zastavit krvácení chirurg, poté vzhledem k pokračujícímu krvácení byla pacientka převezena na ORL kliniku FN Olomouc. Zde se podařilo krvácení zastavit a pacientku oběhově stabilizovat. Pooperační průběh byl dále komplikován pointubační rupturou trachey, která si vyžádala chirurgické řešení a dlouhodobou umělou plicní ventilaci se zajištěním dýchacích cest biluminální kanylou. Pacientka byla se zhojenou rupturou trachey propuštěna do domácího ošetření. V diskusi se autoři zabývají pointubační rupturou trachey a jejím řešením u pacienta s dalšími přidruženými komplikacemi.
Klíčová slova:
tonzilektomie – krvácení – ruptura trachey – ventilátorová pneumonie
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2007 Číslo 2
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Kyslíková toxicita v průběhu léčby hyperbarickou oxygenoterapií
- Pointubační ruptura trachey
- Anesteziologie a resuscitace v Ústřední vojenské nemocnici Praha v letech 1948–1972
- Prínos monitorovania bispektrálneho indexu u detí počas sevofluranovej anestézie