Sevofluran u srdečních operací – hemodynamická studie
Sevoflurane in Cardiac Surgery: a Haemodynamic Study
In cardiac anaesthesia, there is observed an increasing interest in new inhalational agents. One of the recently introduced agents is represented bysevoflurane, which appears to be as suitable as isoflurane for balanced anaesthesia for cardiac surgery. The goal of the study was to compare theeffect of sevoflurane (n = 20) to isoflurane (n = 11) on haemodynamics of patients operated on for valvular heart disease. The data were compared tothe group treated with vasodilator agent nitroglycerine (n = 11) instead of inhalational agent. Haemodynamic data were obtained from thermodilutioncatheter technique and transesophageal echocardiography. Based on the data from this observational study we can conclude that sevoflurane getscloser to an „ideal anaesthetic“ profile. Medium concentrations (1,2 MAC) stabilize heart rate; mild cardiac depressive effect is compensated withsurgical stimulation. While venous filling is maintained, systemic arterial pressure drops are mild, smooth and predictable. Compared to isoflurane,sevoflurane better stabilized heart rate, even after myocardial ischaemia. There were observed regional wall motion abnormalities associated withhigher concentrations of sevoflurane in this group of patients. This finding was not documented in the literature yet; further studies regarding thisphenomenon are warranted.
Key words:
inhalational anaesthetics – haemodynamics – cardiac anaesthesia – dyskinesis – valvular heart lesions
Autoři:
R. Wagner
Působiště autorů:
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, Brno, ředitel prof. MUDr. Jan Černý, CSc.
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., , 2001, č. 6, s. 275-279
Kategorie:
Články
Souhrn
V kardioanestezii stoupá v posledních letech zájem o moderní inhalační anestetika. Jedním z posledních je sevofluran, který se ukazuje v kontextudoplňované anestezie při operaci ischemické choroby srdeční přinejmenším stejně vhodný jako izofluran. Cílem této studie bylo posoudit vlivsevofluranu (n = 20) a izofluranu (n = 11) na hemodynamiku pacientů operovaných pro srdeční vadu a srovnat je se skupinou, ve které dostali pacientimísto inhalačního anestetika vazodilatační látku – nitroglycerín (n = 11). Hemodynamické parametry byly získány termodiluční technikou a jícnovouechokardiografií. Ze srovnávací studie vyplývá, že se sevofluran svými vlastnostmi dále přiblížil k ideálnímu anestetiku. Střední koncentrace (1, 2 MAC)stabilizují srdeční frekvenci a mírný kardiodepresivní vliv je kompenzován chirurgickou stimulací. Při udržení náplně cévního řečiště jsou poklesysystémového tlaku malé, plynulé a předpověditelné. Sevofluran více stabilizoval srdeční frekvenci než izofluran, a to i po ischemii myokardu. Při vyššíchkoncentracích sevofluranu byly zaznamenány u tohoto souboru pacientů regionální poruchy stažlivosti levé komory, které nebyly zatím v literatuřepopsány a měly by být dále ověřeny.
Klíčová slova:
sevofluran – hemodynamika – kardioanestezie – dyskinézy – chlopenní vady
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2001 Číslo 6
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Imunoparalýza a infekční komplikace u kriticky nemocných
- Časová konštanta pri umelej ventilácii pľúc – teoretický a fyzikálny model
- Premedikace moxonidinem (CYNT) a laparoskopická cholecystektomie
- Časová konštanta t pri umelej ventilácii pľúc – klinické výsledky