Vliv anémie a krevních převodů na imunitní systém dárce kadaverózníchorgánů
The Influence of Anaemia and Blood Transfusion on the Immunity System of Cadaver Organ Donors
Kidney transplantation from brain dead donors has become a routine treatment for renal failure. Acute graft failure or early rejection aftertransplantation is multifactorial process; the characteristics of cadaveric donor is one of the features. Our study evaluated brain dead donors andpossible effect of their therapy on the graft survival prognosis. In our study we evaluated thirty-three brain dead donors of cadaveric kidney. Fifteendonors had a brain death following non-traumatic injury (D1), ten patients suffered brain death after craniocerebral injury and were not transfused(D2), eight brain dead patients after craniocerebral injury were transfused (D3). Considering limitations of the study based on the small number ofdonors in the groups, we can conclude that there is a higher rate of acute graft rejections resistant to corticosteroids harvested from non-traumaticbrain dead donors and from donors being transfused.
Key words:
brain death – blood transfusion – head brain injury – lymphocyte subpopulation – cytokines
Autoři:
H. Živná; P. Živný 2; V. Černý 1; V. Palička 2; D. Vokurková 3
Působiště autorů:
Ústav fyziologie, UK Praha, LF v Hradci Králové, přednosta doc. MUDr. Zuzana Červinková, CSc.
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., , 2000, č. 5, s. 224-227
Kategorie:
Články
Souhrn
Transplantace ledvin ze zemřelých dárců je rutinní léčbou selhání ledvin. Akutní selhání štěpu nebo časná rejekce po transplantaci je zřejmězpůsobena mnoha faktory, mezi které patří i vlastnosti dárce kadaverózního orgánu. V studii se zaměřujeme zejména na kadaverózní dárce orgánůa možný vliv jejich terapie na prognózu štěpu. V předkládané studii bylo vyšetřeno 33 dárců kadaverózní ledviny, 15 dárců se smrtí mozku netraumatickéetiologie (D1) a dárci se smrtí mozku v důsledku kraniocerebrálního poranění bez podávaných krevních transfuzí (n = 10, D2) nebo s prováděnýmikrevními převody (n = 8, D3). S vědomím významného omezení, které je dáno počtem dárců v jednotlivých skupinách, je možné konstatovat vyšší početakutních rejekcí štěpu rezistentních na kortikoidy od netraumatických dárců orgánů a od dárců s prováděnými převody krve.
Klíčová slova:
smrt mozku – transfuze krve – kraniocerebrální poranění – subpopulace lymfocytů – cytokiny
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2000 Číslo 5
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Pneumonektomie – pooperační komplikace
- Stanovení smrti mozku – návrh nového postupu
- Akcelerometrie při detekci reziduální blokády nervosvalového přenosu
- Traumatická míšní léze C oblasti u dětí