Tromboelastografie – proč právě ta?
Thromboelastography – why especially that?
The review article presents current possibilities of hemocoagulation monitoring, with a special attention to its disorders in the operating roomsetting and ICU setting. The core of the article is devoted to thromboelastography (TEG). This method has been used experimentally since 1948.However, that method did not attract greater attention until last two decades. The greatest advantage of TEG is to assess the course of hemocoagulationin real time, and provide us with a thorough information on thrombogenesis and thrombolysis. TEG can simplify the diagnostic procedures of manycoagulation disorders, while making the final diagnosis more accurate. TEG has a potential to become a cornerstone for principal diagnostic andtherapeutical decisions (operational revision, blood products transfusion, etc.) and provides a scientific background for those decisions. TEG representsa unique method which is going to find its place in intensive care setting and many surgical disciplines.
Key words:
thromboelastography – hemocoagulation – hemocoagulation disorders – fibrinolysis – examination methods
Autoři:
I. David; K. Cvachovec; M. Horáček
Působiště autorů:
Klinika anesteziologie a resuscitace 2. LF UK a FN Motol, přednosta doc. MUDr. Karel Cvachovec, CSc.
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., , 1999, č. 5, s. 221-226
Kategorie:
Články
Souhrn
Přehledný článek seznamuje čtenáře s možnostmi monitorace hemokoagulace a jejích poruch na operačním sále a jednotce intenzivní péče. Hlavnípozornost věnuje tromboelastografii (TEG). Tato metoda se experimentálně používá již od roku 1948, ale větší zájem kliniků vzbuzuje teprvev posledních dvou desetiletích. Hlavní výhodou TEG je schopnost hodnotit průběh hemokoagulace v reálném čase a poskytnout ucelenou informacio trombogenezi i trombolýze. TEG může zjednodušit a upřesnit diagnostiku řady hemokoagulačních poruch a stát se opěrným bodem pro zásadníterapeutické rozvahy (operační revize, transfuze krevních derivátů, apod.), které racionalizuje. TEG je unikátní metoda, která najde své uplatněnív intenzivní péči a celé řadě chirurgických oborů.
Klíčová slova:
tromboelastografie – hemokoagulace – hemokoagulační poruchy – fibrinolýza – vyšetřovací metody
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
1999 Číslo 5
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Barbituráty a edém mozku u dětí
- Klonidin v premedikaci u popálených pacientů
- Edém mozku u dětí a monitorování nitrolebního tlaku
- Tromboelastografie – proč právě ta?