#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Víte, komu předepsat p.o. semaglutid?

Stoupající počet diabetiků léčených v ordinaci PL klade na ošetřující lékaře požadavek volit správnou strategii léčby. Možnosti preskripce jsou zde oproti specialistům limitované, avšak terapie DM2 u praktických lékařů má své výhody. Ty se navíc rozšiřují s možností preskripce moderních antidiabetik, mezi něž patří GLP-1RA. Praktický lékař a diabetolog z ordinace v Benátkách nad Jizerou MUDr. Igor Karen ve svém sdělení, ilustrovaném kazuistikami z vlastní praxe, upřesnil, kdo je vhodným pacientem pro preskripci perorálního semaglutidu.

Profil vhodného kandidáta léčby

Vhodnými kandidáty jsou zejména pacienti s diabetem, u nichž je snahou dosáhnout dobré kompenzace glykémie, redukovat hmotnost a snížit kardiovaskulární i cerebrovaskulární rizika. Semaglutid p.o. je dále určen pro pacienty s DM2 s hodnotou glykovaného hemoglobinu (HbA1c) ≥ 53 mmol/mol, kteří jsou již léčeni metforminem, ten však přestává být účinný nebo je špatně tolerován. Obzvláště vhodný je pro obézní nemocné s DM2. Ideální věk pacienta je prakticky bez limitace, a to i ve vyšším věku, pokud neexistují závažné kontraindikace. Náklady pacienta s využitím ochranného limitu v případě využití základní úhrady, činí cca 526 Kč měsíčně, což je 17 Kč/den.

Autor sdělení následně demonstroval optimální indikace semaglutidu p.o. v ordinaci PL na stručných kazuistikách svých dvou pacientů.

Kazuistika 1

69letý muž je léčený pro DM2 7 let. V anamnéze má hypertenzi, dyslipidémii, obezitu a hyperurikémii. Při vstupním vyšetření činila hodnota HbA1c 58 mmol/mol, tělesná hmotnost 110 kg. Užívá fixní kombinaci perindoprilu, indapamidu a amlodipinu, dále atorvastatin, bisoprolol a metformin XR 1000. Konstatována neuspokojivá kompenzace DM2. Po 6 měsících léčby p.o. semaglutidem došlo k poklesu HbA1c o 8 mmol/mol a snížení hmotnosti o 11 kg.

Kazuistika 2

67letý muž s DM2 léčeným 6 let je dále léčen i pro hypertenzi, dyslipidémii a obezitu (117 kg). Užívá metformin XR 1000 a sitagliptin. Při vstupním vyšetření činila hodnota HbA1c 77 mmol/mol, kompenzace diabetu na perorálních antidiabetikách je tedy nedostatečná. Po výměně sitagliptinu za p.o. semaglutid došlo po 6 měsících k poklesu HbA1c o 14 mmol/mol a redukci hmotnosti o 8 kg.

Závěry pro praxi

Semaglutid je v současné době nejúčinnějším perorálním antidiabetikem, které mohou předepisovat i praktičtí lékaři. Jak ukazují obě kazuistiky, u pacientů s nedostatečnou kompenzací DM2 na běžných perorálních antidiabetikách (metformin, sitagliptin) vedl po 6 měsících užívání k významné redukci hmotnosti a poklesu HbA1c. Lék rovněž ovlivňuje kardiovaskulární rizikové faktory, snižuje hladinu lipidů a krevní tlak. Vhodný je pro pacienty s DM2 s hodnotami HbA1c≥ 53 mmol/mol, neboť v tomto případě dochází k automatickému vracení započitatelných doplatků na léčbu p.o. semaglutidem, jež byly vynaloženy v lékárně.

Jako užitečný edukační nástroj napomáhající zvýšit adherenci k léčbě GLP1-RA může posloužit portál NovoCare a stejnojmenná mobilní aplikace pro pacienty.

MUDr. Andrea Skálová

redakce proLékaře.cz

Zkrácená informace o léčivém přípravku Rybelsus® ZDE.

Zkrácená informace o léčivém přípravku Ozempic® ZDE.

CZ24RYB00469

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#