#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nic lepšího než GLP-1RA není a nebude!

Podle MUDr. Jana Šoupala, Ph.D., ze 3. interní kliniky − kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze představují GLP-1RA léky nejen současnosti, ale i budoucnosti, o kterých v příštích letech ještě hodně uslyšíme. Lepší antidiabetika s možností preskripce praktickými lékaři se podle jeho slov na trh pravděpodobně nepodaří v dohledné době uvést. Jejich potenciál by proto měli PL plně využít.

Čím dříve, tím lépe

Ze skupiny GLP-1RA je zatím pouze semaglutid dostupný i v tabletové formě. Léčba by měla být zahájena co nejdříve. Již ve fázi prediabetu totiž postupně stoupají hodnoty glykovaného hemoglobinu (HBA1c), narůstá tělesná hmotnost, klesá sekrece inzulinu a narůstá výskyt komplikací. Pro uspokojivý efekt tohoto léčiva je výhodná zachovaná funkce beta-buněk pankreatu. Včasné zahájení podávání GLP-1RA dále indukuje efekt metabolické paměti zajišťující ochranu před komplikacemi i v pozdějším období dekompenzace. Uvedený efekt totiž při opožděném nasazení chybí. Léčbu lze nicméně nasadit kdykoliv a v každé fázi rozvoje diabetu přináší benefity.

Terapie prostřednictvím GLP-1RA dokáže zajistit zbytkovou sekreci inzulinu i po letech trvání onemocnění, má však komplexní efekt včetně neglykemických benefitů a celkově prodlužuje život pacientů s DM2. GLP-1RA lze úspěšně využívat jak v monoterapii, tak v kombinaci s ostatními antidiabetiky.

Unikátní technologie nahrazuje injekční aplikaci

Účinnost p.o. semaglutidu je srovnatelná s injekční formou GLP-1RA. Lék navíc významně snižuje tělesnou hmotnost. Tabletová forma semaglutidu je oproti injekční aplikaci pro pacienta komfortnější, avšak pro zajištění dobré účinnosti je nutné jej edukovat o správném užívání. Tableta obsahuje posilovač absorpce (SNAC), který chrání účinnou látku před proteolytickou degradací v žaludku a zvyšuje biologickou dostupnost léku. Pro jeho optimální efekt je důležité, aby byl v těsném kontaktu se žaludeční stěnou. Za účelem dobrého vstřebání se semaglutid užívá ráno nalačno 30 minut před jídlem. Tableta by měla být odebrána rovnou z blistru, přičemž se nesmí půlit, drtit ani žvýkat.

Při současném užívání nebo nedodržení 30minutového intervalu není dotčena účinnost většiny ostatních léků, efekt semaglutidu se však snižuje. Pozornost je třeba věnovat jen současnému užívání levothyroxinu, jehož účinek semaglutid zvyšuje. Doporučuje se pravidelně kontrolovat hladinu tyreotropního hormonu (TSH). Aby pacient nemusel naplnit požadavek dvojího půlhodinového čekání po ránu, lze mu doporučit užívání levothyroxinu navečer.

Z nežádoucích účinků (NÚ) perorálního semaglutidu se nejčastěji vyskytuje nauzea. Ostatní NÚ se neliší od těch, které jsou známy u jiných léků ze skupiny GLP-1RA. Terapie se zahajuje 3 mg, po měsíci se navyšuje na udržovacích 7−14 mg dle potřeby. Dávku není nezbytné upravovat při renální insuficienci, s výjimkou stadia CKD5.

MUDr. Andrea Skálová

redakce proLékaře.cz

Zkrácená informace o léčivém přípravku Rybelsus® ZDE.

Zkrácená informace o léčivém přípravku Ozempic® ZDE.

CZ24RYB00469

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#