#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kterým antidiabetikům zvoní hrana?

Počet diabetiků v ordinacích praktických lékařů roste a jsou navíc ohroženi řadou komorbidit. Měli by proto mít přístup k moderní antidiabetické léčbě, kterou je třeba nasazovat včas. Praktické srovnání perorálních antidiabetik poskytla vedoucí lékařka Diabetologického centra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Lucie Radovnická.

Antidiabetické armamentarium v ordinaci PL

Mezi nejčastěji předepisovaná antidiabetika v ordinaci praktického lékaře patří metformin, deriváty sulfonylurey (DSU) a inhibitory dipeptidylpeptidázy 4 (DPP-4i) neboli gliptiny. Metformin zůstává lékem 1. volby. Je účinný, cenově dostupný a jeho dlouhodobé užívání vykazuje tzv. metabolickou paměť, díky níž efekt terapie přetrvává i po vysazení. DSU se drží na druhém místě v preskripci, ačkoliv jsou dnes považovány za překonané. Jejich užívání je totiž spojené s řadou nevýhod, jakými jsou riziko hypoglykémie, nárůst tělesné hmotnosti nebo vyčerpání beta-buněk pankreatu. Pioglitazon vykazuje příznivé působení na kardiovaskulární systém. Mezi jeho nežádoucí účinky však patří zvýšení hmotnosti, retence tekutin a snížení kostní denzity. K moderním antidiabetikům se řadí inhibitory sodíko-glukózového kotransportéru 2 (SGLT2i) neboli glifloziny, u nichž byly prokázány kardio- a renoprotektivní účinky. Bohužel jejich preskripce patří zatím jen do rukou specialistů. Naopak bez preskripčních omezení jsou gliptiny, u nichž je stanovena úhrada při hodnotě glykovaného hemoglobinu (HbA1c) ≥ 53 mmol/mol. Gliptiny snižují glykovaný hemoglobin, jsou bezpečné a spojené s nízkým rizikem hypoglykémie.

Perorální semaglutid − lék s ambicí pro 1. linii terapie

Agonisté receptoru pro glukagonu podobný peptid (GLP-1RA) mají významné kardiální a renální přínosy a stojí si velmi dobře ve srovnání s DPP-4i. Srovnání sitagliptinu s perorálním semaglutidem ze skupiny GLP1-RA svědčí ve prospěch semaglutidu, který nabízí větší redukci HbA1c, snížení tělesné hmotnosti a BMI, pokles krevního tlaku a zlepšení lipidového profilu. Semaglutid p.o. je vhodné předepsat pacientům po selhání metforminu, kteří splňují podmínku úhrady, tj. HbA1c ≥ 53 mmol/mol. Pro zajištění úhrady je nutné, aby po 6 měsících bylo prokázáno zlepšení kompenzace alespoň o 7 % a nedošlo k nárůstu tělesné hmotnosti.

Podle současných doporučení by tedy terapie DM2 měla být zahájena metforminem, následovat by měla volba GLP-1RA (semaglutid p.o.) a dále gliptiny nebo pioglitazon. Praktický lékař by neměl zapomínat na edukaci pacienta, sledování jeho adherence k léčbě a v neposlední řadě na terapii komorbidit ve spolupráci s ostatními specialisty.

MUDr. Andrea Skálová

redakce proLékaře.cz

Zkrácená informace o léčivém přípravku Rybelsus® ZDE.

Zkrácená informace o léčivém přípravku Ozempic® ZDE.

CZ24RYB00469

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#