#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Proč testovat pacienty s astmatem a CHOPN na AATD?

Profesor Felix Herth ve svém vystoupení zdůraznil, že stále chybějí znalosti o augmentační terapii pomocí AAT, tato léčba deficitu alfa-1-antitrypsinu je přitom efektivní a její časné zahájení má smysl.

Letité zpoždění diagnózy s fatálními následky

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby všichni pacienti, jimž byla diagnostikována CHOPN nebo se u nich v dospělosti objevilo astma, byli testováni na AATD. Pro diagnostiku existují doporučené postupy Evropské respirační společnosti (ERS) i Americké hrudní společnosti (ATS).

Podle dat z roku 2006 je toto onemocnění značně poddiagnostikované. V roce 2005 se v literatuře uvádělo, že dobu od výskytu prvního symptomu do stanovení diagnózy AATD se sice podařilo o něco zkrátit, přesto ještě činí 6–8 let. Zpoždění v diagnostice se přitom promítá do prognózy a přežití pacientů s touto chorobou. V roce 2023 byla publikována data z rakouského registru, kde analýza údajů 268 nemocných potvrdila, že zpoždění diagnózy se pojilo s významně horším celkovým přežitím i přežitím po transplantaci.

Rezervy v testování i ve znalostech

Studie z roku 2013 společně provedená italsko-německým týmem z Pavijské a Marburské univerzity upozornila na malý podíl pacientů testovaných na AATD i nedostatek znalostí o tomto onemocnění mezi lékaři.

Ze všech pacientů s CHOPN bylo na AATD testováno u plicních lékařů 16 %, u praktických lékařů (PL) 5 %, z astmatiků 9 % u plicních lékařů a 5 % u PL. U osob s CHOPN mladších 45 let je situace lepší – testováno je jich 85 % u pneumologů a 95 % u PL. Pokud se jedná o členy rodin pacientů, tam už je potom testováno 76 % u plicních lékařů a 65 % u PL.

Součástí studie byl průzkum mezi lékaři, v němž osvědčilo velké specifické znalosti o AATD 53 % pneumologů, 7 % internistů, 5 % PL, průměrné znalosti 38 % pneumologů, 57 % internistů a 42 % PL a malé znalosti 8 % pneumologů, 33 % internistů a 38 % PL. Zbývající část respondentů neměla o AATD žádné povědomí.

Existuje typický pacient s AATD?

Literatura rovněž uvádí, že pacient s AATD je obvykle mladý, má emfyzém dominantně v horním laloku, nemá anamnézu astmatu ani bronchiektázií. Podle německého registru je ovšem jen 47 % pacientů s tímto onemocněním mladších 50 let. Dále je dnes zřejmé, že se vyskytuje i u malé části nemocných s astmatem či CHOPN. Většinu pacientů s AATD (podle práce z roku 1998 asi 80 %) tvoří současní a bývalí kuřáci, avšak i u nekuřáků se může rozvinout progresivní plicní onemocnění.

Proč nasadit augmentační léčbu

Observační, ale i randomizované klinické studie (RCT) potvrdily účinnost a bezpečnost augmentační terapie, dosud jediné možnosti specifické léčby plicních nemocí asociovaných s AATD. Analýza několika RCT provedených u závažného AATD z roku 2017 ukázala, že intravenózní augmentační terapie může u této choroby zpomalit progresi emfyzému, nepřinesla ovšem důkazy o její účinnosti u fenotypů PiSZ a PiMZ nebo současných kuřáků. Zpomalování progrese přetrvává i na dlouhodobé terapii, jak doložilo 4leté otevřené prodloužení randomizované kontrolované studie RAPID (RAPID-OLE).

Závěry klinických studií podporují data z reálné praxe, konkrétně mezinárodního registru, publikovaná v roce 2023. Soubor 615 pacientů se závažným AATD ze 3 zemí (Irsko, Švýcarsko a Rakousko), jejichž střední hladina AAT činila 0,25 g/l, byl sledován po dobu 58–286 měsíců. Výsledky doložily, že i.v. podávání AAT znamenalo významný benefit z hlediska prognózy, respektive přežití.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroj: Herth F. When to test for AATD in the patients with asthma and COPD? 11th Pneumo Update Europe, Praha, 14. 6. 2024.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#