#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Fibrilace síní: Co říkají guidelines ESC 2024?

   

Očekává se, že prevalence fibrilace síní (FiS) se do roku 2050 zdvojnásobí v důsledku stárnutí populace, rostoucí zátěže komorbiditami, lepší informovanosti a nových technologií detekce. Nové pokyny ESC pro FiS proto zdůrazňují význam nové strategie AF-CARE a rovného přístupu ke skutečně všem pacientům.

   

Nový princip AF-CARE

Pokyny ESC pro léčbu FiS pro rok 2024 vypracované ve spolupráci s Evropskou kardiochirurgickou asociací (EACTS) obsahují řadu nových přístupů a specifických doporučení pro léčbu, která mají pomoci zvládnout rostoucí počet pacientů s tímto onemocněním na celém světě. Zdůrazňují význam optimální péče podle nového přístupu AF-CARE, díky němuž byl měl moci využívat nejnovější vědecké pokroky skutečně každý pacient s FiS: „C“ znamená léčbu komorbidit (comorbidities) a rizikových faktorů, „A“ předcházení (avoidance) cévní mozkové příhodě a tromboembolii, „R“ redukci symptomů kontrolou frekvence a rytmu a „E“ hodnocení a dynamické přehodnocování (evaluation).

Oddíly o komorbiditách v těchto nových pokynech zdůrazňují, že na FiS nelze pohlížet izolovaně. Důkladné zhodnocení a léčba komorbidit a rizikových faktorů jsou zásadní pro všechny aspekty péče o pacienty s FiS, aby se zabránilo recidivě a progresi, zlepšila se úspěšnost léčby a předešlo se nežádoucím následkům FiS. Měli bychom se více zaměřit na celou řadu onemocnění a faktorů životního stylu, u nichž existuje stále více důkazů o vlivu na FiS a péči o pacienty,“ uvedla hlavní autorka prof. Isabelle C. van Gelderová.

Nutnost odstranění nerovností

Nové guidelines dále podtrhují význam společného rozhodování multidisciplinárního týmu a pacientů o léčbě a péči. S tím souvisí důraz na vzdělávání nemocných, jejich rodinných příslušníků i zdravotnických pracovníků. Tato snaha je zcela v souladu s důrazem na rovnost přístupu k péči a úsilím o zabránění nerovnostem v oblasti zdraví na základě pohlaví, etnického původu, zdravotního postižení a socioekonomických faktorů.

Zařazení čerstvých evidence-based poznatků

Nové pokyny se rovněž zaměřují na nedávné klinické a výzkumné studie, které mohou zlepšit rutinní léčbu pacientů s FiS. Mezi klíčové novinky patří:

  1. širší uplatňování vhodné antikoagulační léčby a používání skóre CHA2DS2-VA (bez pohlaví) jako pomoc při rozhodování;
  2. přístup „bezpečnost především“ – například odložení kardioverze, pokud trvání FiS přesáhne 24 hodin, nebo plné zvážení všech možných nežádoucích účinků antiarytmik;
  3. integrace kontroly frekvence a rytmu se společným rozhodováním o doporučení ke katetrové a chirurgické ablaci.

Význam přehodnocování

U pacientů s FiS je rovněž nutné dynamické hodnocení a přehodnocování. Guidelines k tomu uvádějí: „Zdravotnické týmy v primární a sekundární péči musí pravidelně přehodnocovat léčbu a věnovat pozornost novým modifikovatelným rizikovým faktorům, které by mohly zpomalit nebo zvrátit progresi AF, zvýšit kvalitu života a zabránit nepříznivým následkům.“

Současně bude vydána verze pokynů pro pacienty, kterou společně sepsala pracovní skupina zástupců pacientů a veřejnosti.

(esr)

Zdroj: Van Gelder I. C. et al. 2024 ESC guidelines for the management of atrial fibrillation. ESC Congress, London, 2024 Aug 30 a Eur Heart J 2024, doi: 10.1093/eurheartj/ehae176.

  

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#