Pacient léčený mavakamtenem ve FN Ostrava – kazuistika
MUDr. Eva Kapsová se podělila o případ ze své praxe týkající se pacienta s obstrukční HCM, kterému byl nasazen mavakamten.
Anamnéza
40letý muž s nově diagnostikovanou obstrukční hypertrofickou kardiomyopatií se potýkal s významnými příznaky, námahovou dušností, potřebou zastavit při chůzi po 50–200 m. Léčí se s psoriázou, kvůli níž užívá topické kortikoidy, jinak nemá závažnější komorbidity. V rodinné anamnéze uvedl mozkové aneurysma u matky.
Iniciální diagnostika
Kompletní vyšetření ukázalo systolický šelest v prekordiu, TK 145/90 mmHg, TF 80/min, geneticky byla prokázána mutace v genu MYBPC3. Pacient podstoupil také MRI srdce. Echokardiograficky měl významnou hypertrofii stěny levé komory a byl přítomen významný gradient ve výtokovém traktu levé komory (LVOTG), který dosahoval hodnoty 88 mmHg.
Dosavadní průběh terapie
V souladu s guidelines byla zahájena léčba betablokátorem, nasazen byl metoprolol v dávce 50 mg s následnou titrací až na 200 mg. Pro přetrvávající symptomy pacient začal užívat mavakamten 5 mg 1-0-0, rovněž v souladu s doporučenými postupy.
Ve 4. týdnu měl funkční třídu dle NYHA II–III a ejekční frakci levé komory (EF LK) 60 %, v 8. týdnu NYHA II a EF LK 60 %, ve 12. týdnu stále NYHA II a EF LK 60 %, ale LVOTG 28 mmHg. „Je to taková hraniční hodnota. Pokud by byl na 30, ještě bychom titrovali nahoru, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál,“ uvedla autorka sdělení s tím, že pacient zatím setrvává na 5 mg mavakamtenu 1× denně. K poklesu EF LK nedošlo, z hlediska symptomatologie je zlepšení patrné („lepší II“ dle klasifikace NYHA).
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zdroj: Kapsová E. Moderní farmakoterapie HKMP. Colours of Cardiology, Ostrava, 7. 11. 2024.
3500-CZ-2400108
Zkrácené informace o přípravku naleznete zde.