#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Optimalizace léčby UC mesalazinem na příkladech z praxe

Vhodnost dávkování mesalazinu 1× denně, vysoké indukční dávky (4–4,8 g denně), kombinování perorální a lokální 5-ASA i volby lékové formy mesalazinu podle postižení a nezbytnost adherence k léčbě potvrdil ve stručných kazuistikách ze své praxe MUDr. Martin Vašátko z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM v Praze.

Kazuistika 1

22letý muž, vysokoškolský student, nekuřák, se středně aktivní UC (levostranný typ, skóre Mayo 1–2 po dobu několika týdnů) nejprve užíval indukční terapii 5-ASA 2 g denně a přechodně to stav zlepšilo. Asi po 6−8 týdnech byl ovšem stav stále neuspokojivý, potýkal se s průjmovitými stolicemi s příměsí krve a hlenu 4–5× denně, s urgencemi a tenesmy, bez teplot či jiných komplikací.

K odstranění přetrvávajících symptomů byla zvolena optimalizace terapie. Pacientovi byla dávka 5-ASA upravena na 1600 mg 3-0-0. Během několika týdnů se jeho stav výrazně zlepšil – stolice měl 1–2 denně bez urgencí a tenesmů i příměsí krve a hlenu. Byla tak prakticky navozena remise.

Kazuistika 2

40letá žena, kuřačka, se středně aktivní UC (levostranný typ, skóre Mayo 2 do 18 cm) trpěla průjmy až 8× denně s krví i hlenem, obtěžujícími urgencemi i tenesmy a křečovitými bolestmi v podbřišku před vyprázdněním.

Optimalizovaná terapie představuje podávání vysoké indukční dávky mesalazinu (4–4,8 g denně), dávkování 1× denně a dále kombinaci mesalazinu perorálního (≥ 4 g denně) a lokálního (1–4 g denně). Pokud jde o lokální terapii, záleží na pacientově toleranci, eventuálně je možné s jejím zahájením pár dní vyčkat. Kombinovaná léčba má každopádně své opodstatnění.

Indukční terapie u této pacientky zahrnovala podávání mesalazinu 1600 mg 3-0-0 + 5-ASA klyzma 1× na noc na 2 týdny. Během 6 týdnů byla zcela bez obtíží (stolice 1–2 denně, bez krve či hlenu) a zlepšení prokázalo i laboratorní (fekální kalprotektin 18 μg/g) a endoskopické vyšetření.

Kazuistika 3

28letý muž, exkuřák, inženýr, UC trpí již 3 roky, v osobní anamnéze má pankolitidu a maximální skóre Mayo 2. Přestože je nějakou dobu léčen, jeho stav není zcela uspokojivý. Pozoruje sezónnost obtíží se zhoršením na jaře a na podzim. Při zhoršení má řídkou stolici 3–4× denně, občas se objeví i krev a hlen. Když použije lokální terapii, nějaký efekt se dostaví, nicméně s ním není úplně spokojený. Užívá 5-ASA v dávce 1600 mg a občas lokální mesalazinové klyzma. Lepší a horší období se odráží i v hladinách fekálního kalprotektinu (FC).

Při dlouhodobé léčbě je potřeba nejprve přesvědčit pacienta o nutnosti adherence. Ani v dlouhodobé terapii se není potřeba bát navýšení dávky – mesalazin má protizánětlivý efekt, nikoliv imunosupresivní. Jedná se proto z dlouhodobého hlediska o bezpečný preparát i ve vyšších dávkách.

U tohoto pacienta byla, vzhledem k aktivitě onemocnění, zvolena 2násobná dávka a nově užíval p.o. 5-ASA 3200 mg s důrazem na 1 denní dávku (!). Za 6 měsíců po této optimalizaci byl pacient bez větších obtíží, nedostavovala se horší období, stolici měl bez krve i hlenu a lokální terapii prakticky nepoužil. Hodnota FC činila 16 μg/g a kolonoskopie prokázala Mayo 0 v celém tračníku.

   

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

  

Zdroj: Vašátko M. Přínos optimalizace léčby pro pacienty s UC. 18. vzdělávací a diskusní gastroenterologické dny, Karlovy Vary, 15. 11. 2024.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#