Nepřítel mého nepřítele je můj přítel aneb vyřeší fágové terapie antibiotické rezistence?
Rezistence vůči antibiotikům představuje jednu z nejzávažnějších globálních hrozeb pro naše zdraví a zároveň pro bezpečnost potravin. Odhaduje se, že v roce 2050 budou bakteriální infekce zabíjet asi 10 milionů lidí ročně. Jedním z potenciálních řešení antibiotické krize by mohlo být použití bakteriofágů. Fágová terapie je však mnohem komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Viroví útočníci
Hostitelským organismem bakteriofágů, zkráceně označovaných jako fágy, jsou bakterie. Některé z těchto malých virů bakterii infikují a pak v ní přežívají, aniž by jí ublížily. Jiné však mohou způsobit lýzu buňky s fatálními důsledky. Fágy neinfikují eukaryotické buňky, proto se využití jejich antimikrobiálního potenciálu jeví jako výhodné. Navíc jsou specifické pro určitý typ bakterií, což představuje další výhodu oproti antibiotikům, která obvykle páchají škody i na přirozené mikrobiotě. Proč se tedy fágy v léčbě infekcí zatím příliš nevyužívají?
Složitá příprava terapeutických fágů
Nejprve je nutné najít správného fága, který je schopen infikovat bakterii způsobující infekci. To je poměrně zdlouhavý proces zahrnující přípravu rozsáhlých fágových knihoven, tedy „sbírek“ fágů s žádanými vlastnostmi. Fágy je nutné nejprve izolovat, purifikovat a poté charakterizovat. Fágy se naštěstí nacházejí téměř všude – v půdě, ve vodě, v rostlinách, živočiších i lidech. Jejich izolace a testování je poměrně přímočaré, ale zdlouhavé.
Aby bylo možné vybrat správného fága, který bude schopen zabíjet původce pacientovy infekce, je nejprve nutno patogenní bakterii izolovat a kultivovat. Příprava bakteriální kultury obvykle trvá 1–3 dny. Teprve potom je možné vyzkoušet citlivost bakterie ke stovkám fágů obsažených v knihovně. Může trvat několik dalších dnů, než se podaří odpovídajícího fága najít. Příprava fága, nebo v ideálním případě koktejlu několika různých fágů, pro podání pacientovi je tedy velmi náročná na čas i lidské zdroje.
Aby léčba účinkovala
Bakteriofágy jsou biologické produkty, a aby mohly být podány pacientům (obvykle intravenózně, topicky nebo inhalačně), musí být dodržena řada postupů pro jejich důkladnou purifikaci. Kultivace fágů v laboratorních podmínkách je celkem dobře proveditelná, ale škálování a standardizace tohoto procesu pro přípravu ve větším měřítku má mnoho úskalí.
Fágy jsou tvořené molekulou nukleové kyseliny (DNA nebo RNA), proteinovým obalem a někdy obsahují i lipidy. Všechny tyto molekuly podléhají v nevhodných podmínkách degradaci. Fágové léčivé přípravky pro širší použití musejí vydržet transport, skladování a dispenzarizaci. Jejich biologická aktivita a podmínky, které potřebují pro její zachování, se navíc mohou pro jednotlivé fágy poměrně lišit.
A co rezistence?
Bakterie si mohou vytvořit vůči fágové terapii rezistenci, například modifikací svých povrchových receptorů. Z dlouhodobého hlediska bude nutné nastavit opatření, která by vzniku rezistence co nejlépe bránila – například využívání koktejlů více fágů, podávání jednotlivých fágů s odstupem či kombinovanou léčbu s jinými modalitami.
Dosavadní úspěchy
Fágová terapie se tedy zatím používá spíše v jednotlivých případech u pacientů s komplikovanými multirezistentními infekcemi. Mezi její průkopníky patří Austrálie, na jejímž území probíhá několik klinických studií. V rámci podání ze soucitu se fágová léčba využívá i v USA.
Fágová terapie například zachránila život několika pacientům s cystickou fibrózou. Jedním z prvních popsaných případů byla léčba 15leté dívky po oboustranné transplantaci srdce, u které došlo k reaktivaci Mycobacterium abscessus. Pomocí koktejlu složeného ze 3 bakteriofágů se podařilo jinak fatální infekci potlačit a navrátit dívku do normálního života.
(este)
Zdroje:
1. Carson C., Furfaro L. ‘Phage therapy’ could treat some drug-resistant superbuginfections, but comes with unique challenges. The Conversation, 2023 Nov 15. Dostupné na: https://theconversation.com/phage-therapy-could-treat-some-drug-resistant-superbug-infections-but-comes-with-unique-challenges-207025
2. STAMP: a unique phage therapy trial. Phage Australia, 2024. Dostupné na: www.phageaustralia.org
3. Aslam S., Lampley E., Wooten D. et al. Lessons learned from the first 10 consecutive cases of intravenous bacteriophage therapy to treat multidrug-resistant bacterial infections at a single center in the United States. Open Forum Infect Dis. 2020; 7 (9): ofaa389, doi: 10.1093/ofid/ofaa389.
4. Dedrick R. M., Guerrero-Bustamante C. A., Garlena R. A. et al. Engineered bacteriophages for treatment of a patient with a disseminated drug-resistant Mycobacterium abscessus. Nat Med 2019; 25 (5): 730–733, doi: 10.1038/s41591-019-0437-z.
5. Hahn A., Sami I., Chaney H. et al. Bacteriophage therapy for pan-drug-resistant Pseudomonas aeruginosa in two persons with cystic fibrosis. J Investig Med High Impact Case Rep 2023; 11: 23247096231188243, doi: 10.1177/23247096231188243.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40
Mohlo by vás zajímat
- Extrapolace dat u biosimilárních přípravků je zavedeným postupem
- Postoj Španělské společnosti pro revmatologii k biosimilars
- České zkušenosti s biosimilárním infliximabem jsou pozitivní
- FDA schválil první biosimilární přípravek
- FDA schvaluje první generikum pro glatirameracetát
- Aktuální přehled registrovaných biosimilárních přípravků