Kde se vzal covid? Mohou za pandemii nakažená zvířata, nebo únik viru z laboratoře?
Předběžná re-analýza genomických dat nasbíraných na wuchanském tržišti naznačuje, že první přenos viru SARS-CoV-2 z nakaženého zvířete na člověka, jenž odstartoval pandemii COVID-19, proběhl právě zde. Naopak nedávná důkladná analýza genomů netopýřích koronavirů, které se zkoumají ve Wuchanském virologickém institutu, nepotvrdila, že by zde zkoumané kmeny patřily k nejbližším předkům SARS-CoV-2. Je tedy konečně jasno v tom, jak pandemie vznikla?
Koronavirus a zvířata na trhu
Začátkem prosince se v japonském Awaji konala konference Preparing for the next pandemic: Evolution, pathogenesis and virology of coronaviruses (Příprava na příští pandemii: Evoluce, patogeneze a virologie koronavirů).
Mezinárodní tým virologů na ní prezentoval předběžné výsledky analýzy vzorků sesbíraných na wuchanském velkoobchodním trhu s mořskými plody Chua-nan. Právě s tímto tržištěm byly spojeny první případy onemocnění COVID-19 v počátcích pandemie. Ačkoli řada studií potvrdila, že na trhu byl přítomen jak virus SARS-CoV-2, tak zvířata náchylná k nákaze, dosud se nepodařilo potvrdit, že zvířata byla virem skutečně nakažena.
Důležité vzorky
Krátce po uzavření tržiště Chua-nan na začátku ledna 2020 odebrala skupina vědců z čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí stěry z povrchu stánků, zdí, odpadkových košů, odpadních jímek a živočišných produktů skladovaných v mrazácích. Osekvenovali DNA a RNA přítomnou ve vzorcích a výsledky sekvenování dali vědcům k dispozici v rámci genomové databáze.
Viroložka Angela Rasmussenová ze Saskatchewanské univerzity se rozhodla tuto databázi podrobně prostudovat s cílem najít potenciálního zvířecího přenašeče. Zaměřila se na zvířata náchylná k nákaze SARS-CoV-2: norky, hranostaje, oviječe maskované, psíky mývalovité, lišky a jezevce. Podařilo se jí najít stejný vzorec exprese RNA, který je charakteristický pro infekci virem SARS-CoV-2 nebo jeho blízkými příbuznými, jak ve vzorcích pocházejících od návštěvníků trhu, tak u psíků mývalovitých a jezevců bělohrdlých.
Tyto výsledky potvrdily, že imunitní systém některých zvířat byl aktivovaný, což naznačuje, že byla opravdu nakažená koronavirem. Nicméně přítomnost nákazy virem SARS-CoV-2 se u těchto zvířat stále nepodařilo přímo potvrdit.
Data z Wuchanského virologického institutu
Většina výzkumníků se shoduje, že SARS-CoV-2 pochází od zvířat. Protože však dosud u žádného analyzovaného zvířete nebyl nalezen přímý předchůdce viru, někteří se nadále domnívají, že virus mohl uniknout – buď náhodou, nebo záměrným vypuštěním – z Wuchanského virologického insitutu.
Na konferenci v Awaji zazněl i příspěvek profesorky Čengli Ši, která se specializuje na netopýří koronaviry. Spekulovalo se, že právě z její laboratoře s vysokým stupněm biologické ochrany ve Wuchanském virologickém institutu mohl SARS-CoV-2 uniknout. Ačkoli profesorka Ši od počátku rezolutně opakuje, že ve své laboratoři tento virus nikdy nezkoumala, někteří vědci se stále ptají, zda některý ze studovaných netopýřích kmenů není s původcem onemocnění COVID-19 blízce příbuzný.
Tisíce zkoumaných netopýrů
Viroložka proto osekvenovala celý genom 56 nových betakoronavirů, které její laboratoř nasbírala v letech 2004–2021. Nenašla v nich žádné nové sekvence, které by byly blíže příbuzné s viry SARS-CoV-1 nebo 2. Nejbližší příbuzní viru SARS-CoV-2 byli nalezeni u netopýrů v jihočínských provinciích Laos a Junan, ale od doby, kdy s původcem COVID-19 sdíleli společného předka, uplynuly roky, ne-li dokonce desetiletí.
V průběhu let nasbíral tým profesorky Ši více než 15 tisíc netopýřích stěrů. Testoval je na přítomnost koronavirů a u pozitivních vzorků provedl genomové sekvenování. Databáze těchto vzorků rozšířila naše znalosti o diverzitě koronavirů. Na základě širší analýzy 233 sekvencí, z nichž některé už byly publikovány, se týmu podařilo identifikovat 7 linií virů.
Analýza přinesla také nové důkazy o probíhající rozsáhlé rekombinaci, tedy výměně úseků RNA mezi těmito viry. Dosud nepublikovaná analýza hodnotí i rizika přenosu těchto virů na člověka a identifikuje potenciální terapeutické cíle.
(este)
Zdroje:
1. Mallapaty S. Sick animals suggest COVID pandemic started in Wuhan market. Nature 2024 Dec; 636 (8042): 284–285, doi: 10.1038/d41586-024-03968-0.
2. Mallapaty S. Wuhan lab samples hold no close relatives to virus behind COVID. Nature 2024 Dec; 636 (8043): 531–532, doi: 10.1038/d41586-024-03982-2.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jaké nové možnosti léčby deprese jsou nyní v centru pozornosti?
- Komáří očkování, zrzaví kocouři, temný proteom a hovínkový koktejl – „jednohubky“ z výzkumu 2024/46
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Nemoc zkamenělých lidí – léčba na obzoru?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul