#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hledají se pacienti do studie s lipidomickým testem pro časný záchyt karcinomu pankreatu

2. 4. 2025

Časný záchyt karcinomu pankreatu (CaP) je dnes jedinou nadějí na léčitelnost tohoto onemocnění. Česká společnost Lipidica vyvinula lipidomický test pro časný záchyt CaP ze vzorku krve. Tento výzkum získal v roce 2023 cenu Neuron a v roce 2024 mimořádnou cenu poroty Česká hlava. V současné době probíhá v Česku studie, jejímž cílem je ověřit schopnost testu rozlišit pacienty s CaP od jedinců se zvýšeným rizikem CaP. Pacienty pro zařazení do studie můžete doporučit i vy.

Zaměření na rizikovou populaci

Karcinom pankreatu je v naprosté většině případů diagnostikován v pozdním neresekovatelném stadiu, kdy jsou již terapeutické možnosti velmi omezené. Důvodem je dlouhodobý subklinický vývoj tohoto nádoru. Za posledních 20 let se pětileté přežití pacientů s CaP zvýšilo z 3,5 % pouze na 5,4 %, což svědčí o chybějících účinných terapeutických postupech. Jsou proto vyvíjeny snahy o jeho časnější záchyt. Populační screening není vhodný z důvodu nízké incidence onemocnění (celoživotní riziko 1,6 %), je tedy třeba se zaměřit na rizikovou populaci.

V Česku v současné době probíhají dva screeningové programy CaP – SCREPAN a HEPACAS u osob se zvýšeným rizikem (s pozitivní rodinnou anamnézou, predisponující dědičnou mutací k CaP anebo s chronickým onemocněním slinivky) cestou pravidelných krevních testů a zobrazovacích vyšetření (endoskopická ultrasonografie /EUS/ a MRI cholangiopankreatikografie). Využití těchto metod pro včasný záchyt CaP v širší populaci je však cenově nákladné a jejich dostupnost je omezená.

Analýza lipidového profilu

Nový přístup nabízí lipidomická analýza. Jde o test založený na detekci specifických změn lipidů ve vzorku žilní krve. Princip testu LDPC (Lipidomická diagnostika nádorů slinivky břišní) spočívá v přesném stanovení více než 150 lipidů, z nichž jsou v případě CaP nejvíce dysregulované ceramidy, sfingomyeliny a (lyso)fosfatidylcholiny. Lipidový profil je vyhodnocen softwarem Lipidica. Výsledek ≤ 0,5 znamená lipidomický profil obvyklý u zdravých jedinců, výsledek > 0,5 profil obvyklý u pacientů s CaP.

Hodnocení funkčnosti testu a softwaru

Studie publikovaná v roce 2022 v časopisu Nature Comunications, prokázala vysokou specificitu a citlivost lipidomického testu pro časný záchyt CaP ze vzorku krve. Nyní je třeba zhodnotit funkčnost testu a softwarových nástrojů pro odlišení jedinců ve vysokém riziku CaP. Právě proto probíhá nábor do multicentrické nerandomizované studie, kterou koordinuje Masarykův onkologický ústav v Brně. Probíhá v souladu s nařízením IVDR, povolením SÚKL a etických komisí v 15 centrech a v synergii se screeningovými programy SCREPAN a HEPACAS. Je registrována na ClinicalTrials.gov jako NCT06549725.

Jak vybrat pacienty do studie

Do studie bude zahrnuto celkem 419 osob ve 2 ramenech.

  • Do 1. ramene jsou zařazováni dospělí s nově diagnostikovaným histologicky potvrzeným resekabilním CaP. Tito nemocní se účastní studie pouze 1 den (odběr krve).
  • Do 2. ramene se mohou zapojit jedinci se zvýšeným rizikem rozvoje CaP z důvodu:
    • rodinné zátěže (CaP u ≥ 2 příbuzných 1. stupně nebo 2. stupně ve stejné linii),
    • hereditární pankreatitidy (zárodečná mutace PRSS1),
    • vybraných genetických mutací:
      • STK11 (Peutzův-Jeghersův syndrom),
      • CDKN2A (syndrom familiárního melanomu);
    • ≥ 1 příbuzný 1./2. stupně s CaP + zárodečná mutace v genech:
      • MLH1, MSH2, MSH6, PMS2 či EPCAM (Lynchův syndrom),
      • BRCA1, BRCA2, PALB2 či ATM (syndrom hereditárního karcinomu prsu a ovarií),
      • APC (familiární adenomatózní polypóza),
      • TP53 (Liův-Fraumeniho syndrom).

Účast těchto pacientů ve studii bude trvat 12 měsíců.

Vylučující kritéria zahrnují onkologické onemocnění v anamnéze, dodržování veganské/vegetariánské diety, těhotenství a nemožnost podstoupit zobrazovací vyšetření. Jedinci musejí souhlasit s odběrem krve a provedením zobrazovacích vyšetření (EUS, MRI, popř. CT) 2–3× během 12 měsíců.

Jak probíhá nábor do studie

Pokud máte mezi svými pacienty jedince s nově zjištěným resekabilním CaP nebo v riziku CaP, informujte je o možnosti účasti ve studii. Pro posouzení možné účasti stačí, aby pacient vyplnil dotazník o 10 otázkách na www.lipidica.cz.

Pokud zájemce projde dotazníkem a zanechá kontaktní údaje, ozve se mu koordinátor, odešle jeho kontakt nejbližšímu centru studie a pacient bude pozván na vstupní pohovor do centra, které posoudí, zda splňuje kritéria vstupu do studie.

Díky účasti ve studii může být v případě potvrzení zvýšeného rizika pravidelně sledován, což značně zvyšuje šanci na časný záchyt případného CaP v léčitelném stadiu.

Pacienty, kteří nesplňují kritéria vstupu do studie a mají zájem o specializované vyšetření, je možné doporučit na specializované vyšetření nebo do jiného probíhajícího screeningového programu CaP.

   

   

(zza)

Zdroje:
1. Novotvary 2019–2021 ČR. ÚZIS ČR. Dostupné na: www.uzis.cz/res/f/008447/novotvary2019-2021.pdf
2. Zavoral M. Aktuální trendy a novinky v diagnostice karcinomu pankreatu a praktické konsekvence včetně časné diagnostiky. 18. vzdělávací a diskusní gastroenterologické dny, Karlovy Vary, 2024.
3. Dosoudilová M., Kašparová K., Dolečková Z., Grodová K. Možnosti včasného záchytu nádorových onemocnění slinivky břišní. Klinická biochemie a metabolismus 2024; 32 (3): 66-69.
4. Wolrab D., Jirásko R., Cífková E. et al. Lipidomic profiling of human serum enables detection of pancreatic cancer. Nat Commun 2022; 13: 124, doi: 10.1038/s41467-021-27765-9.



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#