Asthma bronchiale, spirometrie a plicní věk
Proč někdy nezabírá klasická léčba astmatu? A jak pacientovi vysvětlit jednotlivé spirometrické parametry? To jsou některé z praktických otázek, které přináší péče o pacienta astmatika.
Úvod
Asthma bronchiale je onemocnění, které se vyznačuje chronickým zánětem, hyperreaktivitou a remodelací průdušek. Tyto charakteristiky nemoci bývají vyjádřeny v různé míře, nicméně pro praxi je přínosnější hodnocení jednotlivých symptomů, jako jsou dušnost, pískoty, bronchiální obstrukce a její reverzibilita.
Známe příčiny astmatu?
V etiologii astmatu nelze opomenout genetickou dispozici. Astma se vyznačuje polygenní dědičností; jsou identifikovány desítky genů spojené s jednotlivými charakteristikami astmatu. Dané genetické předpoklady jsou pak vlivem prostředí různě vyjádřeny a to vše vyústí v tzv. klinický fenotyp astmatu.
Jak souvisí astma s alergií?
Tradičně je astma spojováno s atopií, s imunopatologickou (alergickou) reakcí zprostředkovanou TH2 lymfocyty, s eozinofilním zánětem. Ukazuje se, že ve skutečnosti lze atopii doložit jen asi u 40 % astmatiků. Ostatní případy se označují jako neeozinofilní formy astmatu, u kterých se do značné míry uplatňuje neutrofilní zánět dýchacích cest. A to je jeden z důvodů, proč u vysokého procenta astmatiků nefunguje protialergická léčba.
Jednotlivé klinické fenotypy astmatu se tedy vyznačují variabilním patofyziologickým podkladem, různorodou reakcí na zevní podněty a také, bohužel, variabilitou léčebné odpovědi.
Úloha spirometrie u astmatu
V diagnostice astmatu hrají zásadní roli spirometrické vyšetření a bronchodilatační test. Nejdůležitějšími sledovanými spirometrickými parametry jsou:
- FEV1 – usilovně vydechnutý objem vzduchu za 1 sekundu,
- VC – vitální kapacita plic,
- poměr FEV1/VC.
Bronchodilatační test odhalí astma i v případech, kdy jsou hodnoty FEV1 a VC i jejich poměr v normě, například u sportovců, jejichž trénované plíce často přesahují tabulkové hodnoty.
Co všechna ta čísla znamenají?
Stále častěji se setkáváme s pacienty, kteří se (právem!) dožadují podrobného vysvětlení výsledků nejrůznějších laboratorních nebo funkčních vyšetření. Není snadné laikovi v krátkosti objasnit, co přesně která hodnota znamená, když navíc někdy hodnoty mimo fyziologické rozmezí nemusejí nutně znamenat patologii a vice versa.
Jednou z možností, jak lze pacientovi názorně vysvětlit funkční stav jeho plic, je stanovení odhadovaného plicního věku (ELA − estimated lung age), jehož měření probíhá ve vybraných lékárnách. Mezi několika různými způsoby odhadu tzv. plicního věku se jako užitečný jeví vzorec:
- plicní věk muže = (0,036 × výška v centimetrech – 1,178 – FEV1 v litrech)/0,028
- plicní věk ženy = (0,022 × výška v centimetrech – 0,005 – FEV1 v litrech)/0,022
Některé spirometry uvádějí plicní věk jako jednu z výstupních hodnot.
Plicní věk může být užitečnou pomůckou, která názorně demonstruje pacientovi tíži plicního onemocnění. Také se ukazuje, že plicní věk je signifikantně vyšší u kuřáků bez diagnostikované nemoci. Pro kuřáka může být „stáří“ jeho plic jednou z motivací pro ukončení kouření.
(thr)
Zdroje:
1. Sedlák V. Klinické fenotypy astmatu – praktický význam. In: Je libo astma nebo CHOPN…? Klinické problémy nemocí s bronchiální obstrukcí. Sborník přednášek, Praha, 14. listopadu 2008
2. Toda R., Hoshino T., Kawayama T. et al. Validation of "lung age" measured by spirometry and handy electronic FEV1/FEV6 meter in pulmonary diseases. Intern Med 2009; 48 (7): 513−521.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Alergologie a imunologie Pneumologie a ftizeologie Praktické lékařství pro dospěléKongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak všímavé bytí pomáhá zdravotníkům předcházet syndromu vyhoření
- MINISERIÁL: Když ženám stoupá tlak...
- Prázdné kalorie, inteligentní brýle, neviditelné pláště a lidoopí genom – „jednohubky“ z výzkumu 2025/15
- Jak lékaře i další zdravotníky ohrožuje únava ze soucitu
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
Mohlo by vás zajímat
- Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin
- Topický azelastin je účinný u celoroční alergické konjuktivitidy
- Farmakologický profil a klinická účinnost azelastinu v nosním spreji v léčbě alergické a vazomotorické rýmy
- Azelastin ve formě nosního spreje zmírňuje nosní příznaky pacientů se sezónní alergickou rýmou s nedostatečnou odpovědí na loratadin
- Azelastin je vhodnou terapií 1. volby u vazomotorické rýmy
- Azelastin v nosním spreji zmírňuje příznaky alergické rýmy účinněji a rychleji než perorální desloratadin