#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Azelastin ve formě nosního spreje zmírňuje nosní příznaky pacientů se sezónní alergickou rýmou s nedostatečnou odpovědí na loratadin

28. 3. 2013

Azelastin ve formě nosního spreje je účinným a bezpečným lékem pro pacienty se sezónní alergickou rýmou (SAR) s nedostatečnou léčebnou odpovědí na perorálně podávaný loratadin.

Azelastin ve formě nosního spreje je účinným a bezpečným lékem pro pacienty se sezónní alergickou rýmou (SAR) s nedostatečnou léčebnou odpovědí na perorálně podávaný loratadin. Prokázaly to výsledky multicentrické randomizované placebem kontrolované dvoutýdenní studie.

Cílem této studie bylo zhodnotit účinnost azelastinu v monoterapii a v kombinaci s loratadinem a účinnost desloratadinu v porovnání s placebem u pacientů se SAR, kteří nedostatečně reagují na perorální léčbu loratadinem. Během podzimní alergické sezóny byli zařazeni pacienti starší 12 let s minimálně 2 roky trvající SAR, kteří měli celkové skóre nosních příznaků TNSS (rýma, kýchání, svědění, kongesce) ≥ 8. Pokud skóre během 3 dnů úvodní týdenní léčby loratadinem 10mg denně nekleslo alespoň o 25–33%, byli pacienti randomizováni k podávání azelastinu 2x denně 2 vstřiky do každé nosní dírky v monoterapii nebo v kombinaci s loratadinem 10mg denně nebo k podávání desloratadinu 5mg denně perorálně nebo k podávání placeba po dobu 2 týdnů. Hlavním sledovaným parametrem byla změna skóre TNSS, které bylo zaznamenáváno 2x denně.

Dvojitě zaslepenou část studie dokončilo 428 pacientů. Průměrná procentuální změna skóre TNSS oproti vstupní hodnotě po 2 týdnech léčby činila 21,9% ve skupině se samotným azelastinem  (p < 0,001 vs. placebo), 21,5% ve skupině s kombinací lokální azelastin a loratadin (p < 0,001 vs. placebo), 17, 5% ve skupině s desloratadinem (p = 0,039 vs. placebo) a 11,1% u placeba. Nejčastějším nežádoucím účinkem u pacientů s azelastinem byla hořká chuť v ústech (4, resp. 11%).

U pacientů se SAR, kde perorální antihistaminikum nevede k dostatečné léčebné odpovědi, může být azelastin ve formě nosního spreje účinnou a bezpečnou alternativou k přechodu na jiné perorální antihistaminikum nebo jejich kombinaci.

(zza)

Zdroj: Berger WE, White MV; Rhinitis Study Group. Efficacy of azelastine nasal spray in patients with an unsatisfactory response to loratadine. Ann Allergy Asthma Immunol. 2003 Aug;91(2):205-11.



Štítky
Alergologie a imunologie Otorinolaryngologie Pneumologie a ftizeologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#