Žlutý květ malé enuretiky vítá!
Prázdniny dětí, které trpí enurézou, mohou být někdy trochu náročnější. Příčinou bývá strach vypravit se mimo domov. A když už na tábor či podobnou akci vyrazí, sužuje je stres z možného selhání a posměchu. Se Žlutým květem se malý enuretik ničeho bát nemusí.
Děti s enurézou se často vyhýbají akcím se svými vrstevníky, hlavně těm, kde se přespává. Odmítají jezdit na tábory, školy v přírodě apod. Občas rodiče tento problém dokonce ani neřeší. Část enuretiků tak vyrůstá trochu izolovaně. Jsou ochuzení o akce a zážitky, které k dětství patří a které se podílí na psychickém a fyzickém rozvoji. Tato izolace je však zbytečná a není k ní důvod.
Přívětivé akce
Pokud chce jet enuretik na tábor beze strachu a s radostí, není to problém. Alespoň ne pro organizaci Žlutý květ. S ní se mohou od roku 2006 účastnit rozličných akcí spolu se svými vrstevníky i děti s enurézou a podobnými problémy. Zprvu se na pořadatele obraceli rodiče potomků, které kvůli těmto potížím na jiných táborech odmítali. Tím začala užší spolupráce pořadatelů se Sdružením pro enurézu i s lékaři a dnes již Žlutý květ nabízí tábory těmto dětem naprosto cíleně. Mimochodem – spolek vznikl na základní škole v Rudné u Prahy roku 1993 jako přírodovědný kroužek. Název Žlutý květ pochází z příběhů o Vontech z pera Jaroslava Foglara.
Stačí si vybrat
Tábory jsou, co se počtu dětí týká, menší. Kapacita je zhruba od 20 do 45 účastníků. Utvoří se tak jedna velká parta, kde se každý s každým dobře pozná – to na akcích, kde je sto a více dětí, možné není. Tábory jsou rozdělené podle věku. Pro děti zhruba od 9 let až po náctileté je určeno klasické stanování, jde o 100% tábornictví. Když někdo není tak ostříleným účastníkem, nevadí. Pro stejnou věkovou skupinu jsou připraveny „tábory“ také v penzionu (který obývají pouze osoby patřící do Žlutého květu). V budově se uskutečňuje i několik turnusů jednotýdenních výjezdů, na které jezdí děti už od čtyř let. Mimo těchto táborů nabízí organizace Žlutý květ i jednu akci sportovní (cyklistickou) a jednu vzdělávací (astronomicko-kosmonautickou). Tábory jsou pořádány v létě, na podzim, během silvestra i na jaře.
Super prázdniny
Každé dítě, které má nějaké zdravotní problémy (nemusí to být jen enuréza, ale i inkontinence, bezlepková dieta aj.), má své potřeby a návyky. Ty se před táborem dopodrobna proberou s rodiči. Jejich potomek má na akci zajištěn individuální přístup. Děti s enurézou mají pokoje (nebo stany) s vrstevníky se stejnými problémy nebo se svými informovanými kamarády. Tábory jinak probíhají standardně, jen se jich účastní děti, jejichž různé zdravotní potíže se veřejně neventilují, ale naopak se řeší diskrétně. Nadšení účastníci jsou důkazem toho, že Žlutý květ zvolil ten nejlepší přístup.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40