Zlepšení nosních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou léčených intranazálním kortikoidem mometazon furoátem
Alergická rýma je vzhledem k současnému výskytu nosních i očních příznaků správněji nazývána alergickou rinokonjunktivitidou.
Alergická rýma je vzhledem k současnému výskytu nosních i očních příznaků správněji nazývána alergickou rinokonjunktivitidou. Rozsáhlé zkušenosti ukazují, že intranazální kortikoidy výrazně zlepšují příznaky alergické rýmy, méně údajů ale máme o vlivu této léčby na alergické příznaky oční.
Cílem uváděné studie bylo zjistit účinek nosního spreje s mometazon furoátem na oční příznaky u alergické rinokonjunktivitidy. Byla provedena retrospektivní analýza čtyř placebem kontrolovaných randomizovaných studií u pacientů starších než 12 let se symptomatickou alergickou rinokonjunktivitidou. Pacienti byli léčeni mometazon furoátem v dávce 200 µg jednou denně nebo placebem. Dvakrát denně (ráno a večer) pacienti na čtyřstupňové škále hodnotili závažnost očních příznaků – slzení, svědění a zčervenání. Účinnost léčby byla vyjádřena jako změna průměrného skóre, průměr byl vždy vypočten z ranního a večerního záznamu.
Výsledky
Průměrné souhrnné skóre všech očních příznaků oproti výchozí hodnotě bylo patnáctý den léčby u pacientů léčených mometazonem zlepšeno o 19,8 %, u pacientů léčených placebem o 5,6 %. Zlepšení jednotlivých příznaků zvlášť bylo pozorováno rovněž pouze u pacientů léčených mometazonem. Již druhý den došlo ke zlepšení slzení a čtvrtý den ke zlepšení svědění a zarudnutí. U pacientů léčených mometazonem byly večerní příznaky o něco mírnější než ranní.
Závěr
Podrobná analýza jednotlivých očních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou léčených nosním sprejem s obsahem mometazon furoátu prokázala příznivý účinek této léčby na svědění, slzení i zarudnutí očí.
(van)
Zdroj: Bielory L. Ann Allergy Astma Immunol 2008;100:272–279.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat