Etiologie a patogeneze alergické rhinitidy
Příčinou vzniku alergické rhinitidy (AR) je alergická reakce na nosní sliznici. Jedná se o alergickou reakci I. typu. U tohoto typu alergické reakce vzniká hypersenzitivní odpověď organismu okamžitě, neboť alergie k danému alergenu je vrozená. Tento typ alergie je zprostředkován především protilátkami IgE.
Alergeny způsobující alergickou rhinitidu vstupují do organismu především inhalační cestou a pronikají do nosní sliznice. Jedná se o pylová zrna a dále o alergeny obsažené v domácím prachu, jako jsou roztoči, plísňové spory a sliny, kůže a chlupy domácích zvířat.
Nosní sliznice je senzibilizována každým novým stykem s alergenem. Alergická reakce by se tedy měla postupně zhoršovat po každém dalším styku s alergenem. Ve skutečnosti je každá alergická reakce ovlivněna v organismu tolika různými faktory, že intenzita těchto reakcí málokdy pravidelně stoupá, ale má u daného jedince spíše kolísavý charakter. Přesto je při léčbě jakékoli alergie důležité, aby se pacient zbytečně nevystavoval působení alergenu.
Hlavním zdrojem aktivních látek bezprostředně způsobujících alergickou reakci jsou žírné buňky a bazofilní granulocyty.
Alergickou reakci rozdělujeme do dvou fází:
- časná fáze – projevuje se otokem a překrvením sliznic, zvýšenou produkcí hlenu, stahem hladké svaloviny a podrážděním nervových zakončení, které má za následek svědění a kýchání
- pozdní fáze – rozvíjí se lokální alergický zánět
Chronické dráždění sliznice může mít v pozdějších stadiích na svědomí zánětlivé změny ve sliznici a jako konečný výsledek chronické potíže nevratného charakteru.
Velmi závažný je rovněž fakt, že alergická rýma je důležitým a nezávislým rizikovým faktorem pro vývoj astmatu.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.