Zima krade tělu vitamín D, pomozte mu jej doplnit
Pokud nepatříte mezi ty šťastné obyvatele naší planety, kteří si mohou celoročně užívat dostatečného slunečního svitu, hrozí vám, že během zimy budete trpět nedostatkem vitamínu D.
Pokud nepatříte mezi ty šťastné obyvatele naší planety, kteří si mohou celoročně užívat dostatečného slunečního svitu, hrozí vám, že během zimy budete trpět nedostatkem vitamínu D. Sluneční paprsky jsou totiž důležité pro jeho tvorbu v kůži. Spolu s nástupem chladného počasí však vystavujeme své tělo slunci méně a méně. Pacienti se zánětlivým střevním onemocněním trpí nedostatkem vitamínu D ještě častěji než běžná populace.
Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích a je důležitý pro růst a správnou funkci kostí. Hraje také důležitou roli v imunitním systému. V zimním období pomáhá v boji proti chřipce a nachlazení. Vitamín D může také pomoci předcházet rakovině, srdečním onemocněním či autoimunitním chorobám.
Zloději vitamínu D
Nedostatek vitamínu D u pacientů se střevními záněty je způsoben sníženým vstřebáváním tuků v tenkém střevě. Pro příjem v tucích rozpustného vitamínu D potravou je vstřebávání tuků zcela zásadní. Mnoho pacientů se střevním zánětem navíc užívá kortikosteroidní léčbu. Tyto léky mohou zasahovat do metabolismu vápníku a vitamínu D. Lidé s aktivním onemocněním také často nevycházejí ven, a nejsou tak dostatečně vystaveni slunečnímu svitu.
Kosti v ohrožení
Málo vitamínu D v těle může u dětí způsobit onemocnění zvané křivice, u dospělých pak vede k tzv. osteomalacii. Pacienti s takovouto chorobou jsou poté náchylnější ke vzniku zlomenin.
Přirozené zásobování
Existuje však několik způsobů, jak deficit vitamínu D doplnit. Přirozeně bohaté potraviny na vitamín D jsou například makrely, sardinky či rybí olej. Mléko a kojenecká výživa jsou často uměle obohacovány o vitamín D. Ten může být dále obsažen v jogurtech, sýru cottage či v cereáliích obohacených o vitamíny. Pobytem na slunci lze také získat potřebné množství vitamínu D.
Kam nechodí slunce, chodí lékař
Lidé s IBD často trpí nedostatkem vitamínu D. Horší situace nastává v zimním období, kdy je organismus méně vystaven tolik potřebnému slunečnímu svitu. Pravidelné vycházky venku mohou pomoci udržet hladinu vitamínu D na dostatečné úrovni.
(tek)
Zdroje:
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40