Ze suplementace laktobacilem nemají děti s atopickou dermatitidou prospěch
Vědci z lékařské fakulty berlínské univerzity zjistili, že probiotická suplementace bakterií Lactobacillus rhamnosus je při léčbě atopické dermatitidy kojenců neúčinná.
Vědci z lékařské fakulty berlínské univerzity zjistili, že probiotická suplementace bakterií Lactobacillus rhamnosus je při léčbě atopické dermatitidy kojenců neúčinná. Výsledky studie výzkumníci uveřejnili v listopadovém čísle časopisu Allergy.
Do této dvojitě zaslepené randomizované studie bylo zahrnuto celkem 102 kojenců s mírnou až středně těžkou atopickou dermatitidou. Kojenci byli randomizováni do skupin užívajících probiotikum, nebo placebo.
Po 12 týdnech studie výsledky neukázaly signifikantní rozdíl ve zlepšení příznaků atopické dermatitidy, hladinách IgE a citlivosti na vajíčka a mléko mezi oběma skupinami. Vědci uvedli, že i když je hypotéza o odvrácení imunitního systému od atopie pomocí podávání tzv. "zdravých bakterií" atraktivní, vědecká báze pro marketing podávání probiotik při atopické dermatitidě je v nejlepším případě kontroverzní.
Nejspolehlivějším zlepšujícím faktorem atopické dermatitidy proto stále zůstává růst, neboť 43 % dětí je ve věku tří let bez tohoto problému.
Allergy 2007;62:1270-1276.
(sys)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
Mohlo by vás zajímat