Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunitního a respiračního systému
Tabákový kouř patří k běžným škodlivinám, kterým jsou vystavovány děti už od útlého věku.
Procento kuřaček ve fertilním věku se celosvětově pohybuje mezi 17 a 35 %. V poslední době sice tyto počty klesají, stále ale 10–20 % žen kouří i během těhotenství.
Tabákový kouř patří k běžným škodlivinám, kterým jsou vystavovány děti už od útlého věku. Procento kuřaček ve fertilním věku se celosvětově pohybuje mezi 17 a 35 %. V poslední době sice tyto počty klesají, stále ale 10–20 % žen kouří i během těhotenství.
Existuje celá řada důkazů, že kouření během gravidity a pasivní kouření po narození způsobuje menší růst plic, zvyšuje náchylnost k respiračním infekcím, zánětům středouší a zvyšuje také riziko rozvoje astmatu. S pasivním kouřením také roste riziko náhlého úmrtí kojence, poruch chování a učení. Kouření v graviditě vede k hypotrofii plodu, častějším potratům a vyšší perinatální mortalitě.
V poslední době se hromadí stále více důkazů také o tom, že kouření v graviditě ovlivňuje i funkci imunitního systému. V placentě dochází k tvorbě odlišných cytokinů. Děti matek kuřaček mají proto odlišnou signalizaci imunitního systému přes tzv. toll-like receptory, která je zcela zásadní pro rychlou, vrozenou obranu proti celé řadě patogenů. Částečně to vysvětluje vyšší náchylnost těchto dětí k infekcím. Tato signalizace je ale také důležitá pro regulaci dalších imunitních dějů a její porucha vede i k vyššímu výskytu alergií nebo autoimunitních nemocí.
Mnoho studií prokazuje vyšší výskyt alergií u dětí kouřících matek, někteří autoři ale tento vliv neprokázali. Při bližším zkoumání se ukazuje, že vnímavost k negativnímu vlivu tabákového kouře je dána i genetickými faktory. Tabákový kouř je hlavním zdrojem volných radikálů a oxidačního stresu. Oxidační stres hraje hlavní roli při jakémkoliv zánětu, tedy i zánětu alergickém. Pacienti, kteří mají určité mutace genu pro antioxidanty, jsou různě vnímaví k poškození kouřením. To vysvětluje některé rozdílné výsledky studií zabývajících se vlivem kouření na rozvoj astmatu. Náchylnější k rozvoji astmatu jsou pacienti s určitou mutací genu pro antioxidanty.
Všechny zde uvedené negativní vlivy kouření znovu podtrhují důležitost celospolečenského boje proti kouření, které nepoškozuje jen samotného kuřáka, ale významně poškozuje i pasivní kuřáky, nejvíce novorozence a kojence.
(van)
Zdroj: Prescott, S. L., Pediatric respiratory reviews, 2008, 9, 3–10.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat