Vliv alergické rýmy na kvalitu hlasu zpěváků
Alergická rýma postihuje celosvětově 10 až 25 % populace, v některých věkových skupinách to je až 40 % populace. Je často provázena rinosinusitidou, záněty středouší a astmatem.
Alergická rýma postihuje celosvětově 10 až 25 % populace, v některých věkových skupinách to je až 40 % populace. Je často provázena rinosinusitidou, záněty středouší a astmatem. Není to onemocnění ohrožující život, a tak je často pacienty i lékaři podceňováno.
V některých povoláních může být alergická rýma nemocí z povolání. Opakovaná expozice alergenům vede například v laboratorních chovech hlodavců k rychlé senzibilizaci a rozvoji alergické rýmy a astmatu u vnímavých jedinců. Jiná povolání vystavují pracovníky nespecifickým dráždivým podnětům. Je to například u profesionálních zpěváků.
Zpívají často v zakouřeném prostředí, vzduch je plný výrazných vůní parfémů, při vystoupení jsou často vystaveni i chladu a prudkým změnám teplot. V šatnách a v jevištních závěsech může být prach a plísně. Výsledkem působení těchto škodlivin může být chrapot, snadnější hlasová únava, nestálost ve výškách a zúžený hlasový rozsah, zahlenění, nebo naopak suchost v hrdle. Vyšetření hlasivek bývá za této situace často normální nebo jsou hlasivky pouze mírně oteklé.
Nakolik se na takových obtížích podílí i alergie a alergická rýma, nebylo dosud zcela jasné. Výskyt alergie u zpěváků s hlasovou slabostí, chrapotem, zahleněním, nebo naopak suchostí a nenápadným lokálním nálezem na hlasivkách zkoumali libanonští lékaři. Podle retrospektivních záznamů specializovaného hlasového centra vybrali 45 zpěváků. Z tohoto počtu trpělo zmíněnými obtížemi 25 zpěváků, zbylých 20 bylo bez obtíží, přicházeli do centra pouze k hlasové edukaci a tréninku. Všem zúčastněným dali vyplnit dotazník týkající se alergií. Alergickou rýmou trpělo 92 % z těch, kteří udávali hlasové obtíže. Zpěváci s dvěma a více příznaky poškození hlasu měli o 25 % vyšší pravděpodobnost alergické rýmy než zpěváci bez poškození hlasu.
Výskyt alergické rýmy je u profesionálních zpěváků podle této studie velice častý, a pokud není rozpoznána a léčena, může negativně ovlivňovat kvalitu hlasu. Poruchy hlasu, při kterých není při laryngoskopickém vyšetření nalezena příčina, by měly vést k vyšetření alergologickému. V případě diagnózy alergie by potom její adekvátní léčba mohla pomoci k uzdravení hlasu.
(van)
Zdroj: Hamdan, A.-L. a spol., Arch otlolaryngol head neck surg, 2006, 132, 547–549
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Virtuální realita v psychologii. Technologie brněnských vědců zefektivní terapii fobií
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Raději si zajděte na oční! Jak souvisí citlivost zraku s rozvojem demence?
- Čeká nás průlom v diagnostice karcinomu pankreatu?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
Mohlo by vás zajímat